Az irritábilis bélszindróma az emésztőrendszer funkciózavara, mely olyan krónikus panaszokkal jár, mint amilyen a hasfájás, a rendszertelen székelés (hasmenés, székrekedés vagy felváltva) és puffadás. Ha valakit IBS-sel diagnosztizálnak, általában a saját bőrén kénytelen kitapasztalni, hogy mely ételek és italok azok, amelyek előhozzák a tüneteit. Vannak azonban olyanok, amelyek szinte mindegyik betegnél kiváltanak kellemetlen reakciókat, ezeket érdemes kerülni, ha nem akarjuk, hogy fellángoljon a betegség.
Almalé
Az almának magas a gyümölcscukor-tartalma, de nincs benne glükóz, ami segítené a fruktóz felszívódását. Ez magában még nem lenne gond, de az IBS-től szenvedőknek problémát jelenthet: puffadást vagy hasfájást okozhat. A vörösáfonyalé sokkal jobb megoldás, ha már mindenképpen gyümölcslében gondolkozol, hiszen csökkenti az IBS-es betegek bélrendszerében elszaporodó Helicobacter pylori baktérium számát. Éppen ezért nemcsak, hogy engedélyezett, de ajánlott is az irritábilis bélszindrómásoknak.
Fokhagyma
A fokhagyma magas fruktántartalma miatt problémás lehet az IBS-esek számára, a fruktán ugyanis a fruktóz egyik alkotóeleme. Emésztési zavarokat okozhat, és kellemetlen tünetekkel járhat, ha sokat fogyasztják a betegek. Hasonló a helyzet egyébként a vöröshagymával is, de a mogyoróhagymával például már nincsenek ilyen gondok. A fűszerek közül inkább válaszd az oregánót, a bazsalikomot vagy a petrezselymet!
Válassz alternatív megoldásokat az egyes alapanyagok helyett:
Friss spárga
A friss spárgában, bár nem hinnénk, de sok fruktóz található, ami a gyomorban és a bélrendszerben erjedésnek indulhat, ez pedig puffadással és diszkomfortérzéssel járhat.
Érdekes, de a konzerv- és savanyított spárgával már nincs ilyen probléma, ez alacsony kockázatú ételnek bizonyul az IBS-esek számára is.
Alkohol
Az alkoholos italok már magában okozhatnak IBS-tüneteket, főleg, ha ritkán iszol, de akkor viszonylag nagy mennyiséget. A koktélok még rosszabb megoldást jelentenek, mert gyakran olyan ételeket és italokat kevernek hozzájuk, amelyek szintén rontanak az IBS-en, és komoly tüneteket okozhatnak. Ha mindenképpen alkoholt innál, a száraz bor valószínűleg ártalmatlan, főleg, ha nem fogyasztasz belőle sokat.
Kávé és a többi koffeines ital
Ez talán nem túl nagy meglepetés, de a kávé és társaik egyébként is megindítják az emésztést, amire az IBS-es betegeknek nem igazán van szükségük. Ha segítségre van szükséged az ébredéshez, a rooibos tea jó megoldás lehet – ugyan nincs benne koffein, de ébresztő hatása van.
Avokádó
Kis mennyiségben fogyasztva az avokádóval sincs semmi baj, de ha egy egészet akarsz megenni például a reggeli pirítóshoz, már akadhatnak gondjaid. A méret ezúttal igenis számít: ha nem eszel sokat belőle, akkor nyugodtan fogyaszthatod, hiszen nagyon egészséges, egy kisebb gyümölcs például még nem okoz problémát. Ha nagy az az avokádó, akkor inkább csak a felét edd meg, a másik felét pedig tedd el későbbre – esetleg csinálj belőle guacamolét joghurttal, így egy kicsit nagyobb volumenű lesz anélkül, hogy többet ennél belőle.
További életmód cikkeket itt találsz: