Az irritábilis bélszindróma, vagy IBS egy kellemetlen és igen gyakori gasztroenterológiai betegség, a népesség kb. 15%-t érinti. Leggyakrabban puffadással, hasmenéssel, székrekedéssel és hasi görcsökkel küzdenek az érintettek. Bár a betegség pontos oka nem ismert, kialakulásában közrejátszanak olyan tényezők, mint a stressz, idegrendszeri és hormonális rendellenességek és a bélrendszer nem megfelelő működése. Egyelőre még nincs általános gyógymód, ami megszüntetné a kórt, de szerencsére a tünetek enyhítése lehetséges.
Most összeszedtük, hogy mi mindenre érdemes odafigyelnie annak, aki IBS-sel küzd!
5 hétköznapi tipp, amivel enyhítheted az irritábilis bélszindróma tüneteit
Rendszeres testmozgás
A testmozgás nemcsak az erőnlétünket és az állóképességünket fejleszti, de a puffadó, fájó hasunknak is jót tesz. Egy 2019-es tanulmány szerint már 6 hét után kimutatható, hogy a rendszeres testmozgás enyhíti az IBS tüneteit, és javítja az életminőséget.
Csökkentsd a tejtermékek mennyiségét
A tejtermékek rövid szénláncú szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek nehezen szívódnak fel a vékonybélben, vagyis nehéz őket megemészteni. Az IBS-sel élőknek épp ezért érdemes kerülniük a tejtermékek gyakori fogyasztását, mivel azok súlyosbíthatják a hasi panaszokat.
Jótékony probiotikumok
Az IBS egyik velejárója, hogy a bélflóra felborul, és egy idő után egyre kevésbé képes ellátni a feladatát. Épp ezért fontos, hogy támogassuk a bélflóránkat nem csupán változatos étkezéssel, de akár probiotikumokkal is. Fogyasszunk fermentált ételeket, például savanyúkáposztát vagy kimchit, mivel azok tele vannak jótékony baktériumokkal. Táplálékkiegészítő szedése előtt viszont mindenképp konzultáljunk a orvosunkkal.
Több rost
Az IBS-sel élők számára a rostos ételek egyszerre jelenthetnek enyhülést, és lehetnek problémák forrásai is. A rostok segítenek a székrekedés enyhítésében, azonban a puffadást vagy épp a gázképződést súlyosbíthatják. Épp ezért érdemes vízben oldódó rostban gazdag ételeket fogyasztani, mert ezeket az IBS-sel élők jobban tolerálják. Ilyenek például a zab, a bab és a gyümölcsök.
Stresszcsökkentés
Azt, hogy a stressz hatással van az emésztőrendszerre, számos kutatás alátámasztja. A stressz és a szorongás növelheti a bél áteresztő képességét, és a bélflóra is csökken a hatásukra. A stresszkezelés segíthet az életminőség javításában, és az IBS kellemetlen tünetei is enyhülnek, ha kevésbé stresszelünk.
Még több életmódcikk itt: