Nem feltétlen jó ötlet, ha csokit eszel elalvás előtt

Elalvás előtt még elmajszolnál egy kis csokoládét? De vajon az édességben lévő koffein milyen hatással lesz rád?

Talán meglepően hangzik, de nemcsak a kávé, a fekete és zöld tea, valamint az energiaitalok tartalmaznak koffeint, bizonyos ételekben is megtalálható ez az anyag. Ezek közé tartozik a csokoládé is. De vajon olyan jelentős forrása a stimulánsnak a csoki, hogy képes legyen ébren tartani este és okozhat-e más, a koffeinfogyasztásnál esetleg jelentkező tüneteket, például idegességet? Ezt a kérdést jártuk körbe.

Rosszabbul alszol, ha este eszel csokit

Tartalmaz-e a csokoládé koffeint vagy sem?

Igen, a legtöbb csokoládé tartalmaz koffeint. De a mennyisége a kakaó minősége és annak százalékos aránya, a csokoládé feldolgozási módja és egyéb tényezők hatására változik. A tejcsokoládéban körülbelül 20 milligramm koffein van 100 grammonként, ezzel szemben az étcsokoládéban nagyobb a szórás, 50 milligrammtól 150 milligrammig terjedhet a mennyisége 100 grammonként. De egy csokoládétorta csokimázzal körülbelül négy-nyolc milligrammot tartalmaz szeletenként.

Figyelembe véve, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) például napi maximum 400 milligramm koffein fogyasztását javasolja, egy-két kocka csokoládé tényleg csak csepp a tengerben, de még egy tábla is bőven belefér.

Érdekes módon a csokoládé teobromint is tartalmaz, egy enyhe stimulánst, ami szorosan kapcsolódik a koffeinhez. A Frontiers in Pharmacology című folyóiratban 2015-ben megjelent tanulmány szerint ez a dinamikus duó képes az embert felpörgetni, egyúttal ők felelősek a csokievéssel járó kellemes érzésért is.

Melyik csokoládé tartalmazza a legtöbb koffeint?

Általánosságban elmondható, hogy minél sötétebb a csokoládé, annál több koffeint tartalmaz. Az étcsokoládéban általában legalább háromszor annyi koffein van, mint a tejcsokoládéban. A fehér csokoládé viszont nem tartalmaz koffeint, mivel kakaóvajból készül, nem pedig kakaó szárazanyag felhasználásával, ami a koffein mellett más jótékony hatású vegyületeket, például magnéziumot, vasat és antioxidánsokat is tartalmaz.

Koffein a csokoládéban vs. kávéban/teában

Általánosságban elmondhatjuk, hogy a csokoládéban kevesebb koffein van, mint a legtöbb más koffeinforrásban, például a kávéban és a teában.

Bár több tényező befolyásolja a koffein mennyiségét, az alábbi mennyiségekkel lehet nagyjából számolni a koffeintartalmú italok esetében.

  • Drip kávé: 96 milligramm csészénként
  • Matcha: kb. 70 milligramm egy teáskanálnyi por
  • Fekete tea: 48 milligramm csészénként
  • Kóla: 34 milligramm 350 ml-ben
  • Zöld tea: 29 milligramm csészénként

Hogyan hat rád a csokoládé lefekvés előtt?

Természetesen mindenki szervezete másképp reagál erre a stimulánsra, ezért a legfontosabb, hogy figyelj arra, rád hogyan hat a csokoládéfogyasztás. Ha például rendszeresen eszel csokit lefekvés előtt, és nehezen tudsz elaludni (és semmi más nem magyarázza a problémát), előnyös lehet, ha módosítod az adagokat vagy az időzítést. Másrészt, ha esténként kell egy kis csokoládés finomság a nap lezárásaként, és még mindig jól tudsz pihenni, akkor semmi sem állíthat meg ebben.

Forrásunk volt.


Ha kortyolnál még egy kis feketét:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek