A vérbeli háziasszonyoknál egyszerűen nincs hiba a konyhában. Azoknak pedig, akik szívesen tanulnak és kísérleteznek, tehát a főzés szerelmeseinek számos praktikát és trükköt ajánlanak a szakavatott séfek és a jól bevált szakácskönyvek. De mi van azokkal, akik csak nagy ritkán vagy kényszerből, mondjuk egy világjárvány idején vetemednek arra, hogy a konyha irányába látogassanak?
Ebbe a kategóriába tartozom jómagam is, amennyiben a főzésről van szó, és nem egy csinos pitét kell az asztalra varázsolni. A hozzám hasonló amatőröknek jönnek jól azok a praktikus gasztrotanácsok, mint amit a Gourmandize oldalán találtok összegyűjtve. Figyelem, gyors körbekérdezésem eredményeként előre jelezném, hogy megosztó tippek is vannak a felsorolásban, így lehet, hogy a még hibázni képtelen, gyakorlott fakanálforgatók is megtudnak valami újat.
- Forrásban lévő vízben krumplit főzni
Sokan gondolják, hogy így meggyorsíthatják a folyamatot, de sajnos a végeredmény kiábrándító lesz, ha forrásban lévő vízbe dobálod a burgonyákat. A belső bizony nyers marad, a külső szétfő. A kulcs az egyenletes főzésben rejlik. A legjobb megoldás, ha a burgonyát egészben kb. 15 percig párolod vagy ennyi idő alatt puhára főzöd. Akkor van kész, ha villával könnyedén át tudod szúrni ragadásmentesen.
2. Olajat adni a tészta főzővizéhez
Lehet, hogy a tészta kevésbé lesz ragacsos, ha olajos vízben főzöd, ugyanakkor így sem a megmaradt főzővízből nem adhatsz hozzá a készülő mártásodhoz, ráadásul egy unalmas, ízetlen tésztát kapsz eredményül, ami még a ruganyosságát is elveszíti, mire a tányérodra kerülne. Ha mégis azt kedveled, ha a tészta lecsúszik minden falatnál a villádról, hajrá!
3. Előre elkészíteni az avokádót
Külön tippek vannak rá, hogy ne barnuljon meg olyan gyorsan az avokádód, és arra is, hogyan tedd el biztonságosan a felét a hűtődben. Ugyanakkor ki kell ábrándítanunk, sosem lesz olyan jó, mint frissen. Amint felvágsz egy avokádót, annak a húsa oxigénnel érintkezik, ami rögvest előidézi a barnulási folyamatot. Nagyjából egy órát nyerhetsz azzal, ha egy órára beteszed a hűtőbe mondjuk a kész guacamolét, szorosan lefóliázva. Ennyi előnyöd van, nem több!
4. Tejszín a carbonárához
Sajnálom, de meg kell, hogy ismerd az eredeti carbonara történetét, aminek köze sincsen a menzán vagy néhány, Olaszországban még sosem járt hazai étterem kínálatában található tejszínben vagy tejfölös krémben tocsogó tésztához. A krémes állag a sajt és a tojás egyszerű kombinációjából ered, amit a frissen főtt tésztával elegyítenek el. Nézd meg ezt a tuti és minden szempontból autentikus receptet. A videó plusz segítség:
5. Zabfőzés tejben
Lefogadom, hogy a legtöbben most fogják a fejüket, ez az ugyanis, amit még én, a zabkásakészítésben jártas személy is elrontottam. Eddig! Ugyanis engem kifejezetten zavar a ragacsos, pépes állag, főleg, hogy a lágyabb, homogénebb változatért rajongtam a reggelizőhelyeken. A legjobb, ha vízben megfőzzük a zabpelyhet, majd a kész tálnyi adagba egy kevés tejet töltünk, így a vágyott krémességet is megkapjuk. Természetesen itt már ízlésbeli vitákról van szó, de ha eddig kizárólag tejjel készítetted, ideje, hogy kipróbáld a vizes verziót is!
6. Vajat mikrózni
Egyszerűen ne! Ne puhítsd meg a vajat a mikrohullámú sütőben. Ha azt akarod, hogy szobahőmérsékletű legyen, akkor előre kell gondolkodnod, és a felhasználáshoz viszonyítva időben kivenned a hűtőből, ha pedig folyékony állagot kell elérned, akkor egy kis edényben, lassan olvaszd fel. Ha ugyanis a mikróban akarod megmelegíteni, nem fog úgy krémesedni, ahogyan szeretnéd, ráadásul egy pillanat alatt túlhevül. Egy tipp, ha sütnél, inkább nagy lyukú reszelőn dolgozd át a vajat, így hamar eléred a szobahőmérsékletű állapotot is.
7. Tejet adni a rántottához
Az az igazság, hogy bár ezt rengetegen csinálják a jól ismert reggelinél, a tej hozzáadása száraz, gumiszerű, túlfőtt rántottához vezethet. Ehelyett inkább ne felejtsd el használni a lehető legfrissebb tojásokat, és fűszer nélkül verd habosra őket mielőtt egy serpenyőbe zuttyantanád, alacsony hőfokon. Folyamatosan kevergesd, és pont azelőtt vedd le egy pillanattal, mielőtt szemre késznek nyilvánítanád, a hőtől ugyanis még picit tovább fő majd. Ezt követően ízlés szerint fűszerezd. Itt jöhet egy kis tejföl az extra krémességért. Próbáld ki, megéri!
8. Friss gyümölcsöt használni a turmixhoz
Kerüld a friss gyümölcsök használatát és a jég hozzáadását a turmixokhoz, és ebben az esetben használj helyette fagyasztott gyümölcsöt. A legtöbb gyümölcs csúcsérettségében fagyasztott, ezért nem veszítenek fontos tápanyagokat vagy ízt. Ügyelj arra is, hogy az italod tartalmazzon fehérjeforrást, hogy a turmix tartalmasabb legyen. És bármit is csinálsz, ne adj hozzá cukrot - a gyümölcsökben minden szükséges édesség megtalálható.
9. Nincs feltétlen kész a rizottó, csak mert elfőtt alatta a folyadék
A rizottó megfelelő főzési módszerei változatosak, bár egy dolgot érdemes szem előtt tartani az elkészítéskor - ne társítsd a megmaradt húsleves/fehérbor/egyéb folyadék mennyiségéhez azt, hol tartasz a folyamatban. Ha több mint 20 percet töltesz főzéssel és kevergetéssel, akkor kockáztatod, hogy a rizst túlfőzted, ezt a folyamatot pedig sajnos ennél az ételnél nem fordíthatod vissza. A rizottó elkészítésének legjobb módja a kóstolás! A rizsnek puhának, de még enyhén rágósnak kell lennie a tökéletes eredményért.
Persze itt sincsenek általános érvényű igazságok, a főzés szabályait sosem vésték kőbe, ugyanakkor, ha a felsoroltakat figyelembe vesszük, nagy meglepetés - negatív irányban - nem érhet minket, és még az első fogásaink eredményével is bátran villoghatunk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Így készíthetsz a legkönnyebben krémes, ízletes SÁRGABORSÓ-FŐZELÉKET
A sárgaborsó-főzelék tipikus menzaételnek számít, ezzel a recepttel viszont még azok is igazi főzelékfalók lesznek, akik eddig mellőzték életükből ezt a színes, ízletes ételt.
NosaltyÍgy készíthesz (szerintünk) tökéletes PALÓCLEVEST!
Készítsd marhából vagy bárányból, esetleg ürühúsból, a palócleves az egyik legfinomabb és leglaktatóbb egytálétel, amit legalább egyszer érdemes megfőzni.
NosaltyÍgy készíthetsz tökéletes rántott húst - szerintünk!
Rántott hús. A vasárnapi ebéd elengedhetetlen fogása, a tuti befutó minden válogatós gyerek tányérján, az étel, amelyből mindig az otthoni az igazi. Lehet még fokozni? Igen!
Nosalty