14 étel, amivel támogathatod immunrendszered az allergiaszezonban

A természet újraéledése egyet jelent az allerigaszezonnal, így a tavasz és a nyár sokaknak nem az év legkellemesebb időszaka. A szenvedésen és a gyógyszeren túl még egy módon kezelheted a tüneteket: a megfelelő ételekkel, amelyek támogatják az immunrendszered.

Az allergiát az okozza, hogy az immunrendszer fenyegetésnek lát egy olyan anyagot, amely valójában ártalmatlan a szervezetre, ezért téves választ ad rá. Az allergiás tüneteket pedig a felszabaduló allergén anyag, a hisztamin okozza. A tünetek megelőzésében a legfontosabb az allergén kerülése, de az allergiás nátha esetén, amit például pollenek okozhatnak, allergiaszezonban elég nehéz elkerülni a levegővételt. Emellett a kezelés része az allergiás immunválaszban résztvevő anyagok felszabadulását és sejtek aktivitását gátolják.

14 étel, amivel támogathatod immunrendszered az allergiaszezonban

A gyógyszereken túl bizonyos ételeknek is képesek a szervezetben jelentkező gyulladások csökkentésére, illetve antihisztaminként funkcionálni, valamint elősegíteni az immunrendszer megfelelő működését. Ezekből gyűjtöttünk.

Citrusfélék

Grapefruit, papaya, citrom, kiwi, narancs plusz az eper – ezek mind tele vannak C-vitaminnal. A grapefruit különösen sok fitokemikáliát tartalmaz, amik nagyon jót tesznek az immunrendszerednek.

Keresztesvirágú zöldségek

A brokkoli, karfiol és kelbimbó kiváló forrása az antioxidánsoknak. Emellett kolint tartalmaznak, ami az emésztőrendszerben található baktériumokat támogatja, ezáltal pedig hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.

Fűszerek

A fahéj antivirális és antibakteriális tulajdonságai segítenek a testednek megküzdeni a betegségekkel. A kurkuma kurkumin nevű összetevője miatt meggátolja a hisztamin felszabadulását. A kurkumát érdemes fekete borssal párosítani, hogy felszívódjanak a benne lévő tápanyagok. A gyömbér gyulladáscsökkentő hatása miatt hasznos, ami segíthet az orrmelléküregek duzzanatát enyhíteni.

Zsíros halak

Az Omega-3 zsírsavak nagyon jót tesznek az egészségnek, így a különböző halak, lazac, tonhal, kardhal és makréla fogyasztása elősegítheti a légutak gyulladásának csökkentését, ami az egyik gyakori tünet szénanátha esetén. Aki vegetáriánus vagy vegán, az más Omega-3 forrást is kereshet, így például az alga remek választás erre célra.

Tojássárgája

Nem kell félnek a tojássárgájában található koleszterintől, ha normális mennyiséget fogyasztasz belőle, plusz cink és szelén is van benne, ami az immunrendszered működését turbózza fel.

Gomba

A gomba kiváló cinkforrás, és minél többet viszel be ebből az ásványi anyagból, az immunrendszered annál hálásabb lesz. Emellett bizonyos gomba fajták, így a shiitake és a maitake béta-glükánokat tartalmaz, amikről azt kell tudni, hogy hozzájárulnak az immunrendszer egyensúlyához és minimalizálják az allergiás tüneteket.

Répa és kaliforniai paprika

Ezek a zöldségek, mint köztudott tele vannak béta-karotinnal, valamint antioxidánsokkal, amik a fehérvérsejtek működését fokozzák. A béta-karotin a nyálkahártyát is erősíti, ami azért fontos, mert a légutakat szegélyező membrán megnehezíti, hogy a betegségeket okozó baktériumok problémákat okozzanak. Emellett jó észben tartani, hogy a paprikában valójában háromszor több C-vitamin van, mint egy narancsban.

Magok

Ezek a ropogtatnivalók igazán egészséges snack alternatívát jelentenek. A kesudió és a mandula különösen jó az allergiás tünetek ellen, mivel antihisztaminként funkcionálnak.

A napraforgómag és a lenmag nagyon jó például salátára, és a finom ízük mellett E-vitaminban is gazdagok, ami az immunrendszernek azért különösen értékes, mert serkenti a fehérvérsejteket.

Fodros kel és spenót

A fodros kel és spenót zöld levelei nemcsak C- és E-vitaminban gazdagok, de folsavat is tartalmaznak. Ez a három antioxidáns együtt segít megbirkózni a betegségekkel.

Görögdinnye

A görögdinnye remekül hidratál a hőségben, ezen felül még likopint is tartalmaz. A likopin a légzőrendszer gyulladásának csökkentésével segíthet a fertőzések megelőzésében és az allergiás tünetek enyhítésében. Még szerencse, hogy az idei nyár slágere a mustáros görögdinnye.

Joghurt

A joghurtban található probiotikumok különösen jót tesznek az emésztőrendszerednek, továbbá az immunrendszered is megfelelően fog teljesíteni a segítségükkel. A joghurtban található probiotikumok továbbá a gyulladásokat is csökkentik.

Zöld tea és méz

Triplán immuntámogató ital a zöld tea mézzel: gyulladáscsökkentő, antihisztamin hatású és még L-teanin is van benne. Ez az aminosav fontos szerepet tölt be tested védekezőrendszerének kialakításában.

A vizsgálatok alapján a zöld tea csökkentheti az allergiás immunválaszban résztvevő IgE immunoglobulinok számát. Japán kutatók arra is rájöttek, hogy az O-metilezett katekin tartalmú zöld tea segítségével jelentősen csökkenthetők az allergiás tünetek.

Paradicsom és hagyma

A paradicsomban található likopin segíthet csökkenteni a gyulladást a szervezetben. A hagyma a bioflavonoid révén gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, valamint az orrdugulás csökkenését is tapasztalni lehet a hagymában lévő quercetinnek köszönhetően, ami antihisztaminként működik.

Fokhagyma

A fokhagyma az igazi rejtőzködő hős, szinte minden ételbe passzol, feltűnés nélkül fokozza az ízeket, emellett rendkívül jó hatással van a szervezetre. Támogatja az immunrendszert, baktérium- és vírusölő összetevője, az allicin pedig segít védekezni a betegségek ellen.

Forrásunk volt


További életmódhoz és ételekhez kapcsolódó tartalmak itt:

Címlapról ajánljuk