Tényleg létezik cukorallergia?

Az édesszájúaknak biztosan borzalmasan hangzik az ötlet, hogy le kell mondaniuk a cukorról, mert annak fogyasztása allergiás reakciókat válthat ki. Valószínűleg az is megfordul a fejükben, hogy ez csak ijesztgetés. De vajon valóban létezik cukorallergia?

Képzeld el, ahogy egy csodálatosan finom, édes csokoládédarabka megolvad a nyelveden, és minden porcikád odavan az érzésért – aztán gondolj arra, hogy a következő pillanatban kiütések rontanak rád, és mindenütt viszketni kezdesz. Ugye, hogy annyira nem is idilli a kép? Ráadásul ez sajnos meg is történhet, mert valóban létezik cukorallergia. De megnyugtatunk minden édesszájút, ez a betegség igen ritka.

Észrevetted már, hogy cukros étel vagy ital fogyasztása után rövid időre aktív lettél, de utána szinte azonnal elveszetted az erődet, és csak takarékon tudtál létezni? Ha igen, van egy rossz hírünk, bizony a cukor a hibás, ami ugyan növeli a vércukorszintet és rövid időre energiát ad, de aztán annál gyorsabban le is csökkenti a vércukrot, az energia pedig odavész. Ez az az állapot, amikor csak ülünk, értetlenül bámuljuk a képernyőt, és képtelenek vagyunk koncentrálni a munkánkra. Sajnos a reakció teljesen természetes, és szerencsére semmi köze a cukorallergiához. Sőt, annak sem, ha olyan bosszantó fizikai panaszaink lesznek a cukorfogyasztás után, mint a hányinger vagy a puffadás. Ebben ez esetben ugyanis cukor-intoleranciáról lehet szó, míg a valódi allergia a legrosszabb esetben életveszélyes is lehet.

Ha valaki allergiás, általában a cukorfogyasztás után azonnal jelentkeznek a fizikai panaszok. Ide tartoznak például: hasmenés, gyomorgörcsök, bőrkiütés, viszketés. Ha légszomj is jelentkezik, vagy ha az ember torka összeszorul, azonnal mentőt kell hívni. Ez ugyanis anafilaxiás sokkot is jelezhet, ájuláshoz, legrosszabb esetben pedig halálhoz is vezethet.

Szerencsére az igazi cukorallergia valóban nagyon ritka

Az intolerancia viszont gyakoribb, ha másért nem is, azért mert a laktózintolerancia szintén cukorintoleranciának minősül. Aki úgy érzi, hogy allergiás a cukrot tartalmazó ételekre, mindenképpen beszéljen a kezelőorvosával. A legjobb módszer arra, hogy kiderüljön, mi okozza a tüneteket, az, ha étkezési naplót vezetünk, amelyben rögzítjük, hogy mit ettünk, és hogy az okozott-e tüneteket.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek