Legalább egyszer az életben mindenki hallotta már ezeket a konyhai tanácsokat, amiket ha jobban végiggondolunk valójában csak mítoszok. Mutatjuk, hogy mit ne csinálj és mit tegyél helyette a konyhában.
Nem számít, hogy miként vágod fel a fokhagymát
Ha fokhagymát használsz, mindenképp ügyelj arra, hogy mit ír a recept: ha ki kell nyomni, akkor tedd azt, ha viszont aprítani kell, akkor aprítsd. Fontos követni ezeket az utasításokat, hogy az ízek a megfelelő módon működjenek. Az összezúzott fokhagyma íze intenzívebb, a felaprítotté enyhébb. Az egész fokhagyma íze a leggyengébb, különösen, ha megsütik.
Egyszerre kell hozzáadni a fokhagymát és a többi hagymát
Gyakori hiba, hogy a fokhagymát a többi hagymával együtt teszik a serpenyőbe. A fokhagyma gyorsan elkészül, és minél kisebb darabokban kerül a főzőedénybe, annál gyorsabb ez, ezért érdemes a főzés vége felé hozzáadni az ételhez, kivéve, ha folyadék is van a dologban, ami megakadályozza, hogy megégjen.
Nem gond, ha hideg a tojás és a tej, amit sütésnél használsz
Úgy tűnhet, hogy akkor a legjobb, ha frissen a hűtőből veszed ki ezeket az alapanyagokat, de ahogy a vajat sem jó hideg állapotában a sütibe tenni, a tojást és a tejet is érdemes 30-60 percre kitenni, hogy szoba-hőmérsékletű legyen.
A legjobb a hűtőből frissen kivett hússal dolgozni
Ahhoz, hogy egyenletesen átsüljön és aranybarna színt kapjon, a legjobb, ha egy kis ideig kint hagyod a húst, mielőtt megsütöd. Ugyanakkor 4.5°C és 60°C fok között ideálisak a körülmények a baktériumoknak, ezért legfeljebb 2 órára hagyd kint a húst, de már 20-30 percnek is elegendőnek kell lennie.
A tapadásmentes serpenyő a legjobb választás
A tapadásmentes serpenyők előnye, hogy nos, tapadásmentesek, ugyanakkor az öntöttvasnál lassabban melegednek fel, így előfordulhat, hogy túlsütsz valamit és lassabban kapnak szép, aranybarna színt az étele. A tapadásmentes serpenyő inkább olyan sérülékeny ételekhez ajánlott, mint a hal, vagy sajtos, tojásos fogások. Steakhez vagy stir-fry-hoz azonban öntöttvas dukál.
Olajat kell önteni a tésztához főzés közben, hogy ne tapadjon
Nem, a tésztának nem kell egy vékony olajréteg, hogy ne tapadjon össze, azonban ha olajat öntesz a vízbe, az megakadályozza, hogy a szósz rátapadjon a tésztára, plusz szétfőzött állagúvá válhat tőle a tészta.
Ha sót adsz a vízhez, az gyorsabban felforr
A só a főzőízbe kizárólag az ízek miatt kell, és nem fog tőle hamarabb felforrni a víz. Egyszerű kémia: a sózott víz forráspontja magasabb, mint a sima vízé, így bár melegebb lehet, több időt és energiát igényel, hogy forrjon.
Bármilyen krumpli működni fog bármilyen fogáshoz
Nem mindegy, hogy milyen ételhez milyen fajta krumplit használsz, mert amiből finom püré készül nem lesz jó a sütéshez vagy a salátába. Ellenőrizd, hogy milyen célra milyen krumplit érdemes használni.
Forrásban lévő vízbe kell tenni a krumplit
Úgy tűnik, hogy időt spórolsz vele, de ha forrásban lévő vízbe dobod be a krumpliszemeket, akkor a külsejük gyorsabban fő meg, mint a belsejük. Tedd hideg vízbe a krumplit egy kis sóval, majd egyenletes lángon főzd puhára.
A héjában sült krumplit fóliában kell sütni
Ez csak akkor igaz, ha közvetlenül érintkezne a krumpli a hővel, például tábortűznél sütnéd őket, egyébként ha kevésbé izgalmas módon otthon a sütőben készíted el, akkor nincs rá szükség. Mosd meg a krumplit, a héját szurkáld meg, sózd, olajozd meg vagy tegyél rá vajat, majd helyezd egy rácsra egy tepsi fölött, így a levegő egyenletesen áramlik körülötte.
Az ételeknek először ki kell hűlniük, mielőtt a hűtőbe kerülnének
Ez a tanács még azokból az időkből maradt, amikor az ételt jegesdobozokban tárolták. Ma a szakemberek azt tanácsolják, hogy tálalás után, de maximum néhány órán belül be kell tenni a hűtőbe. Ez azért ajánlott, mert 4°C és 60°C fok közötti hőmérsékleten a baktériumok száma félóránként megduplázódhat.
A rizst nem szabad újramelegíteni
A felmelegített rizs az ételmérgezés egyik gyakori oka, de csak akkor, ha nem megfelelően kezelik azt. A megfőtt rizst hamar, egy órán belül hideg helyre kell tenni, és letakarva legfeljebb egy napig a hűtőben tárolni. Újramelegítésnél pedig fontos, hogy annyira fel kell forrósítani, hogy gőzölögjön. Egynél többször azonban tényleg sosem szabad újramelegíteni a rizst.
A csirkehúst meg kell mosni használat előtt
Sok helyen lehetett hallani, hogy a csirkehúst meg kell mosni főzés előtt, de ezzel nemcsak, hogy nem lesz tisztább, épp ellenkezőleg. A szétfröccsenő vízzel mindenhova eljuthatnak a baktériumok. A hús alapos, 74°C fok feletti megfőzése vagy sütése gondoskodik arról, hogy ne legyen rajta semmi baktérium.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
További konyhai trükkös cikkeket itt találsz: