Kedves Barbi44!
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendnek számos pillére van. Ezek általános alapelvnek tekinthetőek, a mindennapi alkalmazásukhoz, egyéni étrendbe, életmódba illesztésük mindig személyre szabottan történik. Itt egy rövid összefoglaló felsorolás, hogy kb. mihez kellene tartania magát az embernek, ha egészségesen, kiegyensúlyozottan szeretne élni.
Az életmódhoz, fizikai aktivitáshoz kapcsolódó napi energia-(kalória)bevitel. Ez függ attól, hogy könnyű, ülő, vagy közepesen nehéz, vagy nehéz fizikai munkát végzünk-e nap mint nap (vö. irodai alkalmazott - fodrász - kőműves), hogy sportolunk-e rendszeresen és ha igen mit (pl. hétvégi túrázás vagy heti 5x konditerem), függ a nemtől (férfiaknak nagyobb az energiaigényük), stb.
Kiegyensúlyozott tápanyagbevitel - azaz nem kell (nem szabad) elhagyni az étrendünkből sem a szénhidrátokat, sem a fehérjéket, sem a zsírokat. Persze ehhez tudni kell "jól választani" - sovány, teljes értékű fehérjéket, összetett szénhidrátokat, telítetlen zsírsavakból álló zsírokat. A szénhidrátokról ebben a cikkünkben olvashatsz többet: Tudj meg többet a szénhidrátokról, az egészséges zsírokról pedig ebben a cikkünkben: "Jó" zsírokkal az egészségünkért!
Napi ötszöri, de legalább négyszeri étkezés. Sokan esnek abba a hibába, hogy 1-2x esznek egy nap, mondván, hogy nem éhesek. Ezért pl. kihagyják a reggelit, és tipikusan a tízórait és az uzsonnát is. Az ötszöri étkezés biztosítja szervezetünknek az egyenletes energia- és tápanyagellátást.
Megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás. Napi 2-2,5 l folyadék, lehetőleg víz vagy hozzáadott cukor nélküli innivaló (pl. zöld-, gyümölcstea), kisebb mennyiségben friss vagy 100%-os gyümölcslevek.
Rendszeres fizikai aktivitás - ez persze kevésbé étrendi kérdés, de az egészséghez alapvetően hozzátartozik.
A megfelelő élelmi rost, vitamin- és ásványi anyagbevitel érdekében napi legalább fél kg gyümölcs, zöldség fogyasztás - nagyobb hangsúllyal a zöldségeken. Ez lehet saláta, leves, szendvics mellé friss kerti vetemény szezonálisan, főzelék, zöldségköret, zöldséges egytálételek (pl. töltött, rakott zöldségek).
Változatos táplálkozás - ha tányérunk színes és sokféle alapanyagból áll össze az étrendünk (lehetőleg nem félkész-, késztermékekből), akkor nagyobb valószínűséggel jutunk megfelelő mennyiségben az egyes tápanyagokhoz.
Használjunk korszerű konyhatechnológiát - pároljunk, süssünk zsírszegényen, főzzünk gőzben, hogy minél többet megtartsunk a tápanyagokból.
Édességeket, desszerteket csak mértékkel fogyasszunk, hetente egyszer, lehetőleg egy-egy étkezés befejező fogásaként.
További, az egészséges,kiegyensúlyozott étrend témáit felölelő ismeretekért olvasd Egészség rovatunkat, ahol dietetikus kollégáimmal igyekszünk hiteles, tudományosan megalapozott ismeretekkel ellátni olvasóinkat!