A legmacerásabb nyári feladat: minden, amit a paradicsomhámozásról tudnod kell

A nyár egyik legkevésbé kedvelt feladata a paradicsomhámozás. De egyáltalán szükséges-e ezzel kínozni magunkat, vagy megúszhatjuk a dolgot sokkal egyszerűbben? A válaszok mind a lenti cikkben rejtőznek.

A gyönyörű, érett paradicsomok kilószám sorakoznak a pulton, mi pedig már előre beleborzongunk a paradicsomhámozás hosszadalmas és fárasztó folyamatába. Amikor befőzzük, vagy különböző szószokat készítünk belőle, érdemes eltávolítani a héjat, mert textúrája kellemetlen lehet. Azonban az állag nem minden, ennél több dolgot is fontolóra kell vennünk, ha a paradicsomhámozás dilemmája kerül elénk.

A legmacerásabb nyári feladat: minden, amit a paradicsomhámozásról tudni szeretnél

Mikor hámozzunk?

A leggyakrabban akkor kell a héjat eltüntetnünk, ha levest, szószt vagy más, teljesen krémes állagú ételt készítünk a paradicsomból. A héj ugyanis még extrém hő hatására sem változik, ugyanúgy érezni fogjuk a kész fogásban.

Szintén fontos a hámozás a befőzés során: az egészben eltett paradicsomok héj nélkül kerülnek az üvegbe, így télen már nem kell majd bajlódnunk a hámozás macerás feladatával.

A textúra mellett az íz is előtérbe kerül: a paradicsom héja enyhén kesernyés ízt tud adni a főtt ételeknek, ezért is jobb egyes esetekben, ha megszabadulunk tőle.

Mikor ne hámozzunk?

Vannak azonban esetek, amikor nem kell bajlódnunk a héjjal. Például a sütőben sült paradicsom esete is ilyen: ha megpucoljuk, az extrém hőben teljesen szétfolyik, szinte elolvad a húsa, és a végén nem marad belőle semmi.

A héj tartja össze a paradicsom amúgy is laza belsejét, ezért ha nem akarjuk, hogy teljesen szétessen (pl. salátában, szendvicsben vagy grillezve), semmiképpen se hámozzuk meg.

Mi van a héjban?

A keserű íz nem véletlen: ezt egy flavonol nevű antioxidáns okozza, aminek fogyasztása igen előnyös a szervezetre. A növényi alapú antioxidáns hatásai közé sorolják a szív- és érrendszeri betegségek, valamint más időskori egészségügyi problémák veszélyének csökkentését.

A flavonol nagy része pedig a héjban található, ezért jobban járunk, ha néha-néha megesszük az egész paradicsomot.

Ha hámozunk, hogyan csináljuk?

Persze, ha mégis elszánjuk magunkat a nehéz feladatra, így csináljuk. Forraljunk egy nagy fazékban vizet, és készítsünk mellé egy edényt, tele jeges vízzel.

A paradicsomok alján (a szárral ellentétes végén) egy késsel ejtsünk sekély, X-alakú bevágást. Dobjuk őket egy perc erejéig a vízbe, majd rögtön merjük át egy szűrőkanállal a jeges tálba.

Ezekkel a lépésekkel gyerekjáték lesz a paradicsom hámozása, indulhat a befőzés!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


A nyár legfinomabb ízei mind itt vannak:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk