Bármennyire szeretnénk is, a gluténmentes liszt sajnos nem fog teljesen ugyanúgy működni egy receptben, mint a búzából őrölt verzió. És míg ebből adódhatnak kellemetlenségek, manapság már elég egyszerű megtalálni azt az egy- vagy többféle gluténmentes lisztet, amiből kikeverhetünk egy tökéletesen működő mixet. Persze az összes liszt más, mindegyiknek megvan a maga süteménye, amiben a legjobban szerepel. Vegyük sorra a liszteket és a recepteket.
Mandulaliszt
A blansírozott, héjától megszabadított, majd finomra őrölt mandulából készül az egyik legjobban működő gluténmentes liszt. Ha ettünk már macaront, akkor tudhatjuk is, hogy ez egészen pontosan mit jelent.
A mandulaliszttel sütött édességek omlósak, lágyak és puhák lesznek, egyes esetekben épp olyanok, mint hagyományos liszttel.
Ne tévesszük össze a darált mandulával, ami ugyanúgy a magból készül, annyi különbséggel, hogy előtte nem pucolják meg, és durvábbra hagyják az állagát. Ezt is használhatjuk süteményekben (mandulaliszt helyett), de egy fokkal kevésbé lesz omlós a tésztánk. A mandulalisztből süssünk kevert piskótákat, kekszeket vagy omlós tésztájú édességeket.
Kókuszliszt
A kókuszdió dehidratált és porrá őrölt húsából is készítenek lisztet. Mivel a kókusz viszonylag „száraz”, igen sok nedvességet vesz fel, ezért érdemes egy másik liszttel összekeverve használni, hogy ne legyen túl fullasztó a sütemény, amit készítünk belőle.
Például mandulaliszttel együtt kiváló eredményt érhetünk el vele (a kettő ráadásul ízben is jól illik egymáshoz). A kókuszliszt önmagában is édeskés ízű, és magas a rosttartalma. Piskóták és torták készülhetnek belőle. Kekszet, és más „érzékenyebb” édességeket inkább ne süssünk vele.
Rizsliszt
Minden gluténmentes lisztek közül a rizsnek van a legenyhébb íze, és az állaga is ennek a legporszerűbb. Ezek miatt a rizsliszt légiesebbé teszi a kekszek és muffinok tésztáját, de csak akkor, ha valami mással (pl. mandulával) keverjük.
Mivel viszonylag olcsó, és könnyen beszerezhető, a rizsliszt sok gluténmentes lisztkeverék alapját adja, akár boltban vesszük, akár magunk keverjük be otthon.
Kukoricaliszt
Szintén elterjedt olcsósága és sokszínű felhasználhatósága miatt, a kukoricaliszt édességekben viszont csak kis mennyiségekben működik jól. Mivel elég erőteljes íze van, érdemes egy másik liszttel elkeverni, nehogy teljesen átvegye az irányítást.
Bátran használhatjuk viszont panírozáshoz (sőt, egyes panírokban, mint például a sörtészta, jobban is működik, mint a búzaliszt), sűrítéshez és más konyhai műveletekhez a süteménysütésen kívül.
Hajdinaliszt
Nagyon karakteres, szinte kesernyés íze van a hajdinának, így a belőle készült lisztnek is. Olyan komplex aromájú tésztákban használjuk, mint például egy rozsos kenyér vagy sütemény. A kakaót és a csokoládét is nagyon jól kiegészíti.
Keverjük egy kevésbé intenzív liszttel (pl. rizs, mandula), és süssünk vele kevert tésztájú édességeket, zsíros piskótákat és muffinokat.
Zabliszt
Persze az egyszerű zabpehelyből őrölt liszt nem lesz gluténmentes, de van a gabonának egy mentes fajtája, amiből kiváló és sokszínűen felhasználható liszt készül. Enyhe íze van, ami nem tolakodik az előtérbe, így használjuk olyan süteményekben, amikben határozottabb aromák és ízesítők (pl. csokoládé, magvak, gyümölcsök, stb.) szerepelnek.
Csicseriborsóliszt
Nemcsak magvakból és gabonákból készülhet liszt, hanem hüvelyesekből, például csicseriborsóból is. Nagyon erőteljes, földes aromája van, amit nehéz elrejteni az ételekben. Persze nem kell mindig elrejteni, vannak helyzetek, melyeknek kifejezetten jól áll a csicseriíz.
Inkább sós receptekben működik jól: például panírokban és sós kenyérfélékben. Felbontás után érdemes a hűtőben tárolni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai segítség, minden feladathoz: