Vannak alapanyagok, amelyek szinte egyből konyhai kreatívkodásra ösztönzik az embert, és sajnos, valamiért a szerény és olcsó zsemlemorzsa nem tartozik bele ebbe az elit klubba. Pedig a prézlit oly sok mindenben és mindenhez használjuk, hogy kár lenne kihagyni ezt a rengeteg lehetőséget, amit elénk tár az alapélelmiszer. Vegyünk hát sorra pár konyhai folyamatot és feladatot, amelynek során ízesebben, ügyesebben vehetjük elő a zsemlemorzsát.

Pirítás: óvatos serpenyőhasználat
Önmagában nincs túl sok íze, így a prézlit általában pirítva használjuk, ezzel elmélyítve az aromákat. Mindegy, hogy egy gombóc bundájához vagy egy rakottashoz készítjük, legyünk óvatosak a morzsával. Egyrészt nagyon hamar odakaphat, akár alacsonyabb lángon is (ettől keserű íze lesz), ezért sose hagyjuk magára a serpenyőt.
Egy másik fontos tanács, hogy a pirítás befejezésével a morzsát rögtön távolítsuk el a forró serpenyőből, mert a visszamaradó hő hatására akár a tűzhelyről levéve is megéghet.
Rakott ételek: zöldfűszeres ízesítés
Szerencsénkre egy borzasztóan könnyen alakítható, kedvünkre formálható alapanyag a zsemlemorzsa: amennyiben például rakott ételek tetejére vagy azok rétegei közé szórjuk, érdemes valamilyen zöldfűszerrel ízesítenünk a prézlit.
Használhatunk frissen morzsolt vagy szárított fűszereket (pl. kakukkfű, oregano, rozmaring, bazsalikom), amelyeket a már megpirított, de még meleg morzsához adjunk a serpenyőben, hogy az ízek szépen átjárják az egészet.
Édességekhez: enyhe karamellizálás
Amennyiben édességekhez, tehát gyümölcsös vagy túrógombóchoz, derelyéhez, nudlihoz használjuk majd a prézlit, pirításkor ne fűszert, hanem egy kevés porcukrot adjunk a serpenyő tartalmához.
Ez a hőtől szépen karamellizálódik majd és mélyebb, édeskés aromát ad az amúgy szerény prézlinek. Még tovább fokozhatjuk az élményt némi fahéj, reszelt citromhéj vagy darált dió hozzáadásával.
Panírozás: a „szárazkéz-metódus” és maradékmentés
Egy olyan eset van, amikor a prézlit pirítás nélkül, „nyersen” vetjük be, ez pedig a panírozás. Ugyan itt is gondoskodhatunk az előzetes ízesítésről, de inkább arra érdemes figyelnünk, hogy a morzsa ne váljon nedvessé és darabossá a folyamat során.
Tehát elsősorban a szomszédos tálban lévő tojás prézlibe kerülését kell megakadályoznunk: ehhez használjuk az egyik kezünket csak a tojásos, a másikat pedig csak a lisztes és morzsás tálakban való forgatáshoz.
Amennyiben pedig a bundázás végén marad ebből-abból: a tojást, lisztet és morzsát keverjük össze némi reszelt sajttal, majd (enyhén nedves, könnyen összeálló masszát kell kapnunk) süssünk belőle kis puffancsokat az olajban.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Gazdagodj további hasznos konyhai tippekkel:
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!