Útmutató a zöldségtészta és zöldségrizs tökéletes elkészítéséhez

Diétázók és zöldségmegszállottak gyakran választják a hagyományos tészta és rizs helyett a különböző nyers zöldekből készült verziókat. Ezek az alapanyagok nagyjából ugyanúgy használhatóak a konyhában, mint hétköznapi társaik, csupán néhány apró dologra kell odafigyelnünk.

A zöldségtészta és a zöldségből készült rizs hatalmas lendülettel vette be az egészséges táplálkozás világát, szinte megkerülhetetlen szereplő lett azok számára, akik alternatívát keresnek a gabonára. Vegánok, gluténérzékenyek és diétás étrendet követők tányérján gyakran megfordul, főleg nekik (de persze mindenki másnak is) lesznek hasznosak a lenti tanácsok, amik a zöldségtészta elkészítésében nyújtanak segítséget.

Útmutató a zöldségtészta és zöldségrizs tökéletes elkészítéséhez

Az alapok: miből és hogyan készül

Attól függően, hogy tésztát vagy rizst készítünk, az alapanyagok és az elkészítés módja változik. Tésztát általában zsenge, könnyen párolható, de mindenekelőtt hosszúkás alakú zöldségekből készíthetünk.

Rizst pedig a legkönnyebben brokkoliból vagy karfiolból lehet csinálni, mivel ezek rózsás szerkezete apró, rizsszerű szemekre bontható.

A tészta alapját adhatja cukkini, tök, esetleg répa. Ezeket egy speciális „hegyező” segítségével alakíthatjuk spagetti-jellegű tésztává, de az eszköz hiányában egy egyszerű zöldség- vagy krumplihámozó is megteszi. Mindkét esetben hosszú és vékony szálakat kapunk.

A rizs elkészítéséhez egy késes aprítóra vagy kézi reszelőre lesz szükségünk. Az utóbbi elég macerás folyamat, ezért jobban járunk, ha segítségül hívjuk a gépet. Kisebb rózsákra bontva a zöldséget addig kell aprítanunk, amíg egységes állaga nem lesz. Jóval apróbb méretű darabok lesznek, mint a rizsszemek, de ez a főzés során nagyon jól fog jönni.

Vízforralás nélkül

Talán a legnagyobb előnye a zöldségtésztának és rizsnek (az egészséges mivoltán kívül), hogy szinte alig kell főzni. Mivel zsenge alapanyagokból csinálunk apró szemeket és vékony szálakat, a forralás helyett elég, ha csak megpároljuk őket.

Két okból kerüljük el a forralást: egyrészt nagyon könnyű teljesen szétfőzni a tésztát és a rizst, másrészt jelentős ízvesztéssel jár, ha ezt az intenzívebb technikát alkalmazzuk.

Ha köretként szeretnénk használni őket, egy kevés olajon pároljuk meg, és már kész is van. Amennyiben pedig egy szószt készítünk hozzá, abba tegyük bele, a főzés utolsó perceiben. Szinte csak melegíteni fogjuk a zöldséget, a hosszú főzést itt is kerüljük el.

Határozott fűszerezés

A zöldségek nem veszik fel olyan gyorsan és könnyedén a fűszerek ízét, mint a rizs vagy a tészta. Főleg akkor nem, ha a főzési idő nagyon rövid. Ezért ki kell találnunk egy alternatív módot az ízesítésre, nehogy egyhangú legyen a zöldséges ételünk.

Tehetjük ezt úgy, hogy a szószban többféle fűszert is használunk. Bármilyen kevés időt tölt majd benne a tészta, képes lesz átvenni ezeknek az aromáknak a nagy részét.

Egy másik jó technika, ha a nyers tésztát és rizst enyhén besózzuk, mielőtt főzünk vele. Ne sózzuk túl, mert attól sok vizet veszíthet, ami rontja a főzés utáni állagát az ételnek. Ebben az esetben figyeljünk a későbbi ízesítésre, nehogy megszaladjon a kezünk a sóval.

Frissen a legjobb

A zöldségek gyenge állagából adódóan ezek az ételek frissen tálalva a legjobbak. Ha tehetjük, rögtön tálalás előtt készítsük el őket (mivel a főzés csupán pár perc, ez nem lesz olyan nagy kihívás), különben sokat veszítenek élvezeti értékükből.

Ha mindenképpen rákényszerülünk az előrefőzésre, készítsük el külön a szószt vagy ragut, amit mellé szeretnénk tálalni. A tésztát vagy rizst pedig ne főzzük meg, hanem tároljuk felhasználásig nyersen, légmentesen zárható dobozban a hűtőben. Egy napon belül pedig mindenképpen főzzük meg.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Friss, finom és egészséges ételek zöldségekből:

Címlapról ajánljuk