Megfonnyadt retkek, kásás paradicsomok és kókadt saláták: ezek bizony mind-mind a nem megfelelő zöldségtárolás eredményei. Itt egyesek felkiálthatnak, hogy „De miért nem tette az illető őket hűtőbe?!” – pedig, bármilyen furcsa, de a hideg hűtőszekrényben is történhetnek fiaskók. Főleg akkor, ha figyelmen kívül hagyunk bizonyos tényezőket. Vegyük most sorra, mi mindenre érdemes odafigyelni, ha a hűtős zöldségtárolás mellett döntünk.
Nem megfelelő hőmérséklet
Alapból problémát jelent, ha a hűtőnk túl magas fokozatra van állítva: az extrém hideg „roncsolhatja” egyes zöldségek szerkezetét – főleg azokban tesz kárt, amelyek víztartalma nagy (pl. uborka, saláták, retek, paradicsom).
Ezen túl még arra is figyeljünk, hogy a hűtőszekrény különböző pontjain más intenzitású a hideg.
A legtöbb zöldség számára a megfelelő környezetet az alsó fiókok illetve a fölöttük lévő polc jelenti. Az ajtóban a hely is kevés, és melegebb is van, ugyanez igaz a felsőbb polcokra. Arra is vigyázzunk, hogy a zöldségek ne érintkezzenek a szekrény hátuljával, mert az szintén egy hidegebb rész.
Csupaszon bedobott zöldségek
Persze nem elég, ha csak úgy mindent behányunk a hűtőbe: érdemes a zöldségeket zacskókba tenni, így sokkal tovább frissek és ressek maradnak. Az újrahasználható fagyasztózacskók kiváló megoldást jelentenek: ne zárjuk le őket légmentesen, mert akkor bepenészedhet a vásárfia.
Szagok átvétele
A zacskó azért is előnyös, mert egyes zöldségek képesek átvenni a hűtőben jelen lévő más élelmiszerek erőteljes szagát/illatát. Míg ez nem a világ vége, mégiscsak finomabb lesz az a répa, karalábé vagy saláta, ha elkülönítjük a hűtő többi lakójától.
A nedvesség ellenünk dolgozik
Ha bezárjuk a zacskókat, azok belsejében pára, majd nedvesség alakul ki: ez pedig egy idő után a tárolt alapanyagok elrohadásához vezethet. Figyeljünk a kialakuló nedvességre, és amennyiben túl sok lenne, cseréljük ki a zacskót, vagy töröljük szárazra. Akár egy papírtörlőt is betehetünk a zöldségek mellé, azonban ez nem feltétlenül szükséges (ráadásul folyton cserélni kell, és szemetet termelünk vele).
Rend a lelke mindennek
Az egymásra halmozott zacskókban könnyen el lehet veszni: rendszerezzük a zöldségeket „fajta” szerint. Kerüljenek egy zacskóba a hasonló tulajdonságú zöldségek – saláták és retkek, gyökér- és leveszöldségek, paprikák, uborkák és paradicsomok (bár ez utóbbinak nem tesz jót a hűtő).
Így tudni fogjuk, hogy mi hol található, és mennyi van még belőle – ezáltal kevesebb zöldség megy majd kárba, kevesebbet kell vásárolnunk, kevesebbet fogunk pazarolni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai praktikákat is fogadd meg: