Állandó káosz uralkodik a hűtődben, ezért gyakran kell kidobnod az ételeket, mert megfeledkezel róluk? Nagy a család, és sosincs elég hely mindennek a hűtőben? Akkor ezek a tippek segítenek, hogy a lehető legjobban kihasználd a helyet a hűtőszekrényedben!
Legyenek zónáid
Hasonlót a hasonlóval elvet követve csoportosítsd az egyes hűtőszekrénybe kerülő élelmiszereket, és mindegyiknek legyen egy dedikált zónája. A zónákat annak megfelelően alakítsd ki, hogy milyen gyakran kell hozzáférned az adott ételekhez, sőt, azt is bekalkulálhatod, hogy kié az adott dolog. Például, a sajtokat, amik hosszabb ideig elállnak, teheted a legfelső polcra, míg a maradékok kerüljenek szemmagasságba, a gyerekek ebédjét pedig tedd a legalsó polcra, hogy ők is el tudják érni.
A zónarendszer bármilyen méretű hűtőszekrénynél jól működik, de különösen fontos a kis hűtőknél, ahol keresés közben nehéz mozgatni a hűtő tartalmát.
Használj átlátszó műanyag tárolófiókokat
Az átlátszó műanyag tárolók jelentős változást jelentenek, mivel extra fiókokként működnek. Lehetővé teszik, hogy a hűtőszekrény teljes mélységét kihasználd anélkül, hogy bármit is elveszítenél a hátsó tartományokban, vagy hogy keresés közben mindent fel kellene forgatnod.
Ehelyett egyszerűen csak ki kell húznod a tárolót, és kivenni, amire szükséged van. Ezenkívül a tárolók segítenek a zónákon belüli tételek további kategorizálásában.
Használd ki a függőleges teret
A hűtőd akár nagyobb is lehet, mint gondolnád, de ehhez az kell, hogy minden dimenzióban kihasználd: ne feledkezz meg a függőleges térről sem. Pakold egymásra a tárolódobozokat, vagy akár a tojástartó kartonokra is nyugodtan pakolj (ha nincs külön tojástartó a hűtődben).
Téglalap alakú tárolóedényekben tartsd az ételeket
A téglalap forma a befutó, már ami az élelmiszer tárolására szolgáló dobozokat illeti. Bár a kerek dobozok jól mutatnak, főleg, ha üvegből készültek, és bambusz a tetejük, viszont ezek rengeteg helyet foglalnak, mivel nem lehet körülöttük hatékonyan pakolni. A szögletes tárolókkal sokkal jobban lehet legózni, így azt a kevéske helyet, ami rendelkezésedre áll, jobban tudod maximalizálni.
Próbálj meg azonos típusú tárolóedényeket használni
A fentihez kapcsolódik, hogy a helykihasználás érdekében a legjobb, ha ugyanolyan típusú dobozokat használsz, amiket eleve úgy alakítanak ki, hogy könnyű legyen egymás mellé, fölé, alá pakolni őket. Ezzel a függőleges teret is a legjobban tudod kihasználni. Ha nem azonos márkájúak a tárolók, akkor is próbáld meg a hasonlóakat egymás mellett tartani. Például használj műanyag dobozt az elvitelre szánt ebédekhez, és téglalap alakú üvegedényeket a maradékokhoz.
Vedd ki az ételeket az eredeti csomagolásukból
Amit csak lehet, vegyél ki az eredeti csomagolásából, és tedd át valamelyik fiókba vagy egy tárolódobozba, amivel szintén helyet takarítasz meg.
Ne vásárold túl magad
Nem számít, mennyire szigorúan tartod be a legjobb hűtőszekrény-szervezési tippeket, mindig zsúfolt lesz, ha túlvásárolod magad. Persze csábító, hogy mindenből sokat vegyél, így elkerüld, hogy gyakran kelljen bevásárolni menned, de ezzel csak magadat csapod be: úgyis mindig hiányzik valami, tehát a boltba járást nem úszod meg, a zsúfoltságon túl pedig még felesleges élelmiszerhulladékot is termelsz, ha valamit nem sikerül időben elfogyasztani.
Címkézz!
A kis hűtőszekrény kihasználásának fontos része, hogy minden, ami benne van, könnyen megtalálható legyen. Ennek legegyszerűbb módja a címkézés, különösen, ha a hűtő hátuljában is tároló van. A címkézés biztosítja, hogy mindenki pontosan tudja, mit hol talál, és ami talán még fontosabb, hová kell visszatenni, hogy a rend hosszú távon is megmaradjon. Írd rá a címkére, hogy mi van benne, és azt is, hogy mikor tetted el, ha maradékról van szó, vagy hogy mikor jár le.
Rendszeresen ürítsd ki a hűtőszekrényt (és nézd át, mielőtt bevásárolsz)
Kis hűtőnél fontos, hogy minél gyakrabban átnézd, és az esetleg lejárt élelmiszereket eltávolítsd belőle. Nézd át ilyenkor a dobozokat is, lehet, hogy valamelyik tartalmát ki kell dobnod, de lehet, hogy olyat is találsz, ami üres. Ilyenkor azokat az ételeket vedd előre, amiknek közeli a lejárata, nehogy megfeledkezz róluk.
Bevásárlás előtt pedig szintén nézd át a hűtőd, hogy tudd, mi az, ami van otthon és nem kell venned. Korábban írtunk a fordított bevásárlólistáról, ami egy remek módja, hogy gyorsan és hatékonyan letudd a bevásárlást!
Még több otthon tipp: