Egy jó zöldségpüré mindegy, hogy miből készül, a lényeg ugyanis az ízben, színben és állagban rejlik. Rossz emlékeink ezzel az étellel valószínűleg a következők: kellemetlenül darabos vagy szálas krém, aminek vizes, szétesett állaga egyáltalán nem gusztusos. Ezeket a traumákat hagyjuk magunk mögött, nézzük, hogyan készül a tökéletes zöldségpüré.
Hogyan főzzük a zöldségeket?
Sok múlik a főzésen: jól pürésíteni csak teljesen megfőtt zöldségeket lehet. Persze a szétfőzést is el kell kerülnünk, hiszen ha túl sok időt tölt a fazékban, a zöldség elveszíti ízének és színének nagy részét.
Vágjuk egységes darabokra a zöldséget, a gyors főzés miatt a kis kockák a legjobbak erre a célra.
Kisebb darabokban gondolkodjunk, mint ha például egy zöldséglevest főznénk. Így nem veszítünk olyan sok ízt és színt, de közben mégis minden teljesen puha lesz.
A pürésítés szabályai
Amikor már teljesen készre főtt a zöldség, kezdődhet a krémesítés. Ezt tehetjük botmixerrel, robot- vagy turmixgéppel, teljesen mindegy. Egyedül arra figyeljünk, hogy a forró zöldségekből a gőznek legyen lehetősége távozni az edényből.
Még melegen kell nekiállnunk, mert a végén hozzáadott zsiradék így fog rendesen elolvadni benne. Hideg zöldségeket nem lehet igazán krémesre dolgozni.
Amikor elértük a kívánt állagot, hozzáadhatjuk a vajat vagy olajat és a tetszőleges fűszereket is. Ha túl sűrű a püré, egy kevés tejszínnel vagy alaplével fel tudjuk hígítani. Nagyon fontos, hogy bármi, amit hozzáadunk, szobahőmérsékletű legyen. A hirtelen hideg nem tesz jót a püré állagának.
Válasszunk hozzá zöldséget:
Keményítős zöldségek
Biztos mind találkoztunk már nyúlós, gumiszerű krumplipürével: ennek a botmixer volt az oka. Az ilyen zöldségeket (krumpli, sütőtök, édesburgonya) ugyanis nem lehet turmixolni, magasabb keményítőtartalmuk miatt.
Használjunk kézi módszert az összetörésükre, és kerüljük el a túlkeverést.
Gyökérzöldségek
A répa, fehérrépa, zellergumó és társaik mind olyan zöldségek, amikkel túl sok dolgunk nem lesz, ha pürésítünk. Egyszerűen meg kell őket pucolni, teljesen puhára főzni, és jöhet is a turmixgép.
Rostos, szálas zöldségek
Cukkini, szárzeller, tök: mind vastagabb héjjal, magvas belsővel és szálas hússal rendelkező zöldségek ezek. Persze ez ne tartson vissza minket, hogy fantasztikusan krémes köretet készítsünk belőlük.
Minden nehezen puhuló részt (héjat, magvakat) távolítsunk el, majd kis darabokban főzzük, esetleg pároljuk vagy süssük meg a zöldséget. A pürésítés után pedig az egészet érdemes egy sűrű szűrőn átdolgozni, hogy teljesen homogén állaga legyen.
Az így kapott, teljesen sima pürét gazdagítsuk vajjal vagy olajjal, esetleg tejszínnel.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Igen, a zöldségek ilyen sok mindent tudnak: