Nemcsak a hús-, de a zöldséglevest is le kell ám habozni

A húslevesfőzők számára ismerős lehet az a folyamat, amely során el kell távolítani az étel felszínéről a felgyülemlett habot. Érdekes módon nemcsak a húsos, hanem a zöldséges levesek esetében is szükség lehet erre, nézzük, miért.

Minden nagymama, anyuka (vagy más kulináris szellemi vezető) egyik legfontosabb tanácsa a húsleves készítésével kapcsolatban annak főzés során történő lehabozása szokott lenni. De miért nem kapjuk meg ugyanezt az utasítást más levesek esetében? Ez talán betudható a vegetáriánus nagymamák hiányának, esetleg annak, hogy kevesen gondolnák, hogy egy zöldségleves is képes a habzásra. Pedig abszolút előfordulhat: de mégis mitől?

Nemcsak a hús-, de a zöldséglevest is le kell ám habozni

Ugyanúgy, mint a húsleves esetében, azért kell eltávolítanunk a habot, hogy tisztább levet kapjunk (ettől nemcsak finomabb lesz az étel, de tovább eláll majd).

Citromos karalábéleves

A karalábéleves egy igazi nyári fogás, amit én inkább „lazán" és frissen szeretek elkészíteni, így nálam sosem kerül bele fűszerpaprika, liszt vagy túl sok tejföl. Tudom, a ...

Koszos maradt a zöldség

Főleg a hámozott gyökérzöldségek felületén maradhat némi kosz (leginkább föld), ami esetleg a pucolás vagy a szeletelés közben került oda. Ez a levesbe kerülve felhabzik, a hab pedig a felszínre úszik. Ugyan egy minimális kosz nem a világ vége, inkább gondoskodjunk a zöldségek alapos megmosásáról – még akkor is, ha teljesen tisztának tűnnek.

Beáztatott hüvelyesek

A száraz hüvelyesek, mint a bab, lencse, csicseriborsó szintén olyan alapanyagok, amelyek tisztának tűnhetnek, de érdemes őket átmosni mind a beáztatás előtt, mind utána. Az első mosással megszabadulhatunk a felületi kosztól, míg a második a vízfürdő alatt kiázott szemcséket, szárazanyagokat tünteti el.

A zöldfűszer a ludas

Mindegy, hogy friss vagy szárított fűszert használunk, ezek az ízesítők is bizony okozhatnak habosodást. Főleg akkor, ha nagyobb méretűek: így a babérlevél, a friss rozmaringág vagy a szegfűbors használata erőteljesebb habfelgyülemléshez vezet.

Persze nem kell megmosnunk a szárított fűszereinket használat előtt, a zöldfűszereket azonban érdemes átöblíteni, valamint levágni róluk az alsó, fásabb részeket, gyökereket.

Gabonák a lében

A hüvelyesekhez hasonlóan a különböző gabonák is magukkal hozhatnak a zacskójukban egy minimális mennyiségű szennyeződést. És míg a babokat szinte reflexszerűen átmossuk, ugyanezt nem tesszük meg mondjuk egy maroknyi gerslivel vagy bulgurral. Pedig lehet, hogy nem ártana.

Zöldséges daragaluska-leves

A friss, tavaszias zöldséglevesünk tökéletes kísérője a daragaluska, másnéven grízgaluska, ami egyike azon levesbetéteknek, amit oly' nagyon tudunk csodálni és szeretni.

Egyszerű bableves

Ha olcsón szeretnénk egy szívmelengető levest a téli napokra, akkor ez az egyszerű bableves egy szuper választás.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tipp vár itt:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...