Egy minden jóval telepakolt zöldségleves kiadós, egyszerű és gyors ebédet jelenthet bármelyik rohanós napon. Ráadásul nem is kell konkrét receptet követnünk, ugyanis a nekünk szimpatikus vagy a konyhánkban éppen megtalálható alapanyagokból összehozhatjuk a fogást. Maga a levesfőzés pedig semmiből sem áll: a vízben minden puhára fő, kiadja az ízét, ezzel pedig megszületik a zöldségleves összhangja. Láthatjuk tehát, hogy nincs semmi furfang a receptben, kivéve persze akkor, ha mi magunk szeretnénk beletenni egy keveset.
Miért süssük meg a zöldségeket a leveshez?
Ha a levesbe szánt zöldségek egy részét a főzés előtt megsütjük, fantasztikusan izgalmas eredményt érhetünk el. Míg egy fazék vízben nincs sok lehetősége az alapanyagoknak extra ízeket felvenni, addig a sütőben, a forró tepsivel érintkezve ez elkerülhetetlen.
A zöldségeket kevés olajjal és némi fűszerrel a sütőedénybe dobva garantálhatjuk, hogy azok karamellizáltan, megpirultan és különös mélységű aromákkal térnek majd vissza.
Hogyan készül a leves?
Persze nem süthetjük meg az összes zöldséget, különben nem lenne elég ízes alapja a levesünknek. Mindig válasszuk a hozzávalókat két csoportra: az egyik rögtön a lábasba, a másik a sütőbe megy majd.
A leves alapját érdemes olyan zöldségekkel felfőzni, mint hagyma, fokhagyma, fehérrépa, zeller, karalábé: ezek ugyanis jobb formájukat hozzák a vízben, mint a „tűzben”. Szintén ide kerüljön minden apró szemű zöldség (pl. hüvelyesek) vagy levél (pl. káposzta, kel), mert ezek könnyen megégnek, kiszáradnak.
A sütőbe kerüljenek azok a zöldségek, amelyek képesek viszonylag gyorsan megpuhulni, mellette pedig karamellizálódni is tudnak. Ezek közé tartozik a sárgarépa, karfiol, brokkoli, édesburgonya, sütőtök. A keményebb gyökérzöldségeket érdemes kisebb darabokra vágni, hogy gyorsan tudjanak puhulni.
Úgy kell időzítenünk a két folyamatot, hogy a fazékban és a sütőben készülő zöldségek is egyszerre legyenek puhák, így semmi nem fog szétfőni.
Ekkor a sütőből kivett hozzávalókat tegyük bele a levesbe, amin rottyantsunk még egy utolsót.
Mitől lesz igazán finom?
- használjuk ugyanazokat a fűszereket a levesben és a sült zöldségeknél is: így sokkal komplexebb végeredményt kapunk majd (a pirult fűszerek íze intenzívebb)
- figyeljünk azonban oda, nehogy túl fűszeres vagy túl sós legyen a kész leves, a dupla ízesítésben benne van ennek a veszélye
- süssük a zöldségeket jó magas hőfokon, hogy hirtelen megpiruljanak, de ne legyenek annyira puhák, hogy szétessenek
- a tepsiben maradt apró darabokat ne hagyjuk kárba veszni: a leves levéből merjünk egy keveset a tepsibe, majd öblítsük ki vele az edényt, a kis pirult szemcsékben ugyanis rengeteg íz rejtőzik
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ötletek várnak rád itt: