A tojás elengedhetetlen a zöldséges tócsnihoz, nem? Aki pár receptet átnyálazott már, erre a válaszra valószínűleg egy határozott igennel felel majd. És igen, általában tényleg tojás kerül a tésztába, hiszen ez fogja össze a kisütött lepénykét. Azonban egyes zöldségek esetében teljesen elhagyhatjuk, ha bevetünk egy kisebb trükköt. Lássuk a formabontó tócsni elkészítését, ami még az egyszerűnél is egyszerűbb.
A tojás szerepe
Egy átlagos zöldséges tócsni legtöbbször a következő alapanyagokból áll össze: reszelt zöldség, tojás, liszt és fűszerek. A vékonyra reszelt szálakat a tojásból és lisztből bekevert massza tartja össze, így könnyen kisüthetjük a lepényeket.
De mi van akkor, ha valamiért ki szeretnénk hagyni a tojást? Például az étrendünk miatt, vagy egyszerűen csak azért, mert korábban már többször belebuktunk a tócsnisütésbe.
(A szerző itt némileg tapasztalatból beszél), de ez a belebukás elég gyakori lehet, ha nem vagyunk túl tapasztaltak a tócsnik világában. Ugyanis elég könnyű túl híg vagy túl száraz masszát bekeverni – még egy pontos receptet követve is – , hiszen minden zöldség máshogy viselkedik: lehet, hogy épp több víz volt a cukkiniban, vagy a liszt kicsit öregebb volt.
A tojások mérete is lutri lehet, szintén túl ragacsos tócsnitésztát eredményezve, ami pedig a nyers zöldségfasírthoz vezető első lépés. Ezért talán egyszerűbb, ha teljesen kihagyjuk a receptből a tojást. De mi fogja akkor össze a masszánkat?
Mi váltja ki a tojást?
Ha kimarad a buliból a tojás, elsősorban nedvességre lesz szükségünk, amit felvehet a liszt. Ezért olyan zöldséget kell választanunk, aminek viszonylag magas a nedvességtartalma (erről bővebben később).
Amikor egy ilyen zöldséget lereszelünk, majd alaposan besózunk, elég sok vizet kienged magából. Ez a lépés amúgy is ismerős lehet a klasszikus tócsni receptjéből. Alaphelyzetben le kéne öntenünk, hogy a sok víztől ne legyen túl ragacsos a tészta.
Mivel azonban kihagytuk a tojást, ez az extra nedvesség most nagyon jól fog jönni.
Ezekkel a zöldségekkel működik
Tehát, mint korábban olvashattuk, nagy nedvességtartalmú zöldségeket vethetünk alá ennek a különleges technikának. Többek között ezeket:
A technika
Pucoljuk meg a zöldséget, majd reszeljük le a reszelőnk számunkra szimpatikus oldalán. Sózzuk be nagyon alaposan, és forgassuk össze. Hagyjuk állni 10-15 percig, hogy kiengedje a levét.
Innentől az érzékeinkre kell majd hagyatkozni: annyi lisztet kell ugyanis hozzáadni a zöldséghez, amennyit felvesz, és egy se nem túl száraz, se nem túl híg masszát képez.
Ezt a masszát fűszerezhetjük, azonban a sóval vigyázzunk, mivel a víz kiadásához elég nagy mennyiséget adtunk hozzá. Valószínűleg nem lesz problémánk a túlsózással, de azért sosem árt vigyázni.
Süssük ki a megszokott módon a zöldséges masszánkat, tálaljuk frissen, és élvezzük a tojásmentes, idegbajmentes, egyszóval tökéletes tócsninkat.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konhyai trükkök, technikák és tippek: