Zöldfűszereket igen sokszor használunk a konyhában, megannyi különböző ételhez. A legerőteljesebb aromák érdekében javallott a friss csokrokat előnyben részesíteni a szárított fűszerekkel szemben: a harsány levelek sokkal erőteljesebb ízprofillal rendelkeznek, mint dehidratált társaik. Azonban sajnos a friss zöldfűszerek esetében sem mindig garantált a kirobbanó aroma – ha azt tapasztaljuk, hogy petrezselymünk, bazsalikomunk gyengébb ízű, mint kéne, az alábbi dolgokat ronthattuk el főzés közben.
![Koriander aprítása vágódeszkán](https://image-api.nosalty.hu/nosalty/images/article-images/ij/pY/zoldfuszer-izvesztes-friss.jpg?p=lqip-16%3A9&s=31f6868b9fbcabac6642c0af109266e6)
Nem megfelelő tárolás
Alapvető aranyszabály, hogy a különböző zöldfűszerek azonnal felhasználva adják a legtöbb ízt. Nem is érdemes túl hosszan tárolni őket, már csak azért sem, mert nagyon érzékenyek szinte az összes körülményre.
A nedvesség, a pára és a szabad levegő is árt nekik, így mindig válogassuk meg alaposan, milyen tárolóban tesszük a hűtőbe. A legalkalmasabb módszerről ez a cikk mesél.
Túl öreg fűszer
Csakúgy, mint a szárított fűszerek, idővel a friss levelek is veszítenek intenzitásukból. Még akkor sem érdemes őket 1-2 napnál tovább a hűtőben tartani, ha bombabiztos módszerrel tároljuk, és megóvjuk az elfonnyadástól, a bepenészedéstől a csokrokat.
Roncsolás aprítás közben
A fűszerek kellemes ízét a növény belső szerkezete őrzi, és akkor adja át nekünk a legerőteljesebben, ha óvatosan bánunk a levelekkel és szárakkal. Éppen ezért a lehető legkevesebb késvágással aprítsuk fel a petrezselymet, koriandert, mert a penge újabb és újabb lecsapása tompítja az ízeket.
Inkább hagyjuk rusztikusra az aprított fűszert – senkinek nem fognak fájni a nagyobb levéldarabok – és soha, de soha ne használjunk aprító- vagy robotgépet. Ezekben ugyanis hő keletkezik a magas fordulatszám miatt, ami tovább tompíthatja a fűszerek harsány aromáját.
Szétfőzött levelek
És ha már hő: a nem dekorként használt zöldfűszert mindig csak a főzés legvégén adjuk a leveshez, a főzelékhez, akkor, amikor a lángot már elzártuk. Így épp csak a visszamaradó hő érinti majd a leveleket, és hozza ki belőlük a jól ismert aromákat. Közvetlen főzéssel direkt módon kiforraljuk a fűszerek ízét.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai segítségért kattints az alábbi cikkekre:
Hozzászólások (0)
A hozzászólás íráshoz belépés szükséges!