Az egyik legjobb dolog, ami bármilyen étellel történhet, ha a szárított helyett valamilyen friss zöldfűszer ízesíti, teszi aromássá. A menta-, bazsalikom- vagy korianderlevelek és társaik kerülhetnek salátákba, levesekbe, ragukba, szószokba, töltelékbe, néha még desszertekbe is. De mi történik a szárakkal? Nos, a vaskosabb, fásabb részek gyakran nem kerülnek felhasználásra, annak ellenére, hogy ezek is rejtenek magukban némi zöldfűszeres erőt. Ne dobjuk el őket, inkább használjuk fel az alábbi módokon!
Nézd meg galériánkban a zöldfűszerek szárának felhasználási módjait!
Így hasznosítsd a zöldfűszerek csupasz szárát
Fűszerolaj/ecet
Mind a fásabb, mind a zsengébb szárakat elrakhatjuk olajban vagy ecetben: így átadják majd a bennük lévő aromákat a folyadékoknak. Használhatunk egyszerű napraforgóolajat is, de természetesen, ha van otthon, olívát is. Ecetből megfelel az alma- vagy a sima ételecet is. Hagyjuk állni a fűszerszáras üvegeket legalább egy hétig, majd kóstoljuk meg az eredményt: ha szeretnénk, tovább is érlelhetjük, újratölthetjük az üvegeket. Fontos, hogy mind az érlelés, mind a tárolás fénytől védett, hűvös, száraz helyen történjen.
Alaplé
Levesekbe azért nem érdemes beleszórni a zöldfűszerszárakat, mert nem nyújtanak túl esztétikus látványt egy tál gőzölgő gulyásban vagy bármilyen más fogásban. Ezzel szemben, ha alaplevet készítünk, bátran tegyük félre hozzá a maradványokat, mert a fűszerek levéltől megfosztott részei kellemes aromát adhatnak a lének.
Húsnyárs
Kifejezetten a fás szárak felhasználására lesz alkalmas ez a módszer: a rozmaring szinte bokorszerű ágai például olyan kemények, hogy bevethetjük őket nyársalt húsok sütésénél. Átszúrni talán nem tudjuk majd velük a nyers szeleteket: ezért ejtsünk kisebb bevágásokat késsel, más konyhai eszközzel a húson. Ha ilyen módon sütjük meg a grillen vagy a serpenyőben a pácolt, ízesített hússzeleteket, nemcsak kívülről, hanem belülről is több fűszeraromát kapnak.
Halízesítő
Nemcsak a hús-, hanem a halételek is kaphatnak a fűszermaradékokból: amikor egész halat sütünk, annak megtisztított, felvágott hasába fektessünk pár szárat. Ilyen módon felhasználhatjuk a leveleket a körethez, mártáshoz vagy salátához, mellette pedig a halhús fűszerezéséről sem kell lemondanunk. Mivel úgyis eltávolítjuk fogyasztás közben a zöldfűszert a halhasból, nem kell feltétlenül a legjobb részeit felhasználnunk az értékes növénynek, megteszi a maradék is – hisz’ aromát az is őriz bőven.
Receptek a maradékmentéshez:
Egészben sült aranydurbincs (Tunner-módra)
Az egész halak sütése elsőre mindig ijesztő feladatnak tűnhet, pedig egyáltalán semmi ördöngösség nincs a dologban. Erre engem Tunner Péter barátom tanított meg, akinek apró, ...
Fehér zöldség alaplé
Ez nem zöldségleves, csak egy alaplé - arra jó, hogy szépen bedobozolva lefagyasszuk, és ha bármilyen krémleves, rizottót, szószt készítünk, csak elő kell vennünk, és nem kell ...
Almás csirkenyársak
Szuperegyszerű, ám annál ízletesebb csirkenyársak, amit fogyaszthatunk különféle szószokkal saláták mellé, vagy tálalhatunk rizzsel, burgonyával. De önmagában is tökéletesen ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippeket leshetsz el itt: