Közelebbről megismertük a séflegenda Wolfgang Puckot, és csak ez a film kellett hozzá

Nemcsak a glamúros amerikai álom jelenik meg a Disney+ 2021-ben bemutatott dokumentumfilmjében, ami Wolfgang Puck sztárséfről szól. A kezdetektől eleveníti fel az osztrák származású Puck életútját Sankt Veit an der Glan-től napjainkig.

2021 egyik legnagyobb étteremnyitási híre volt, hogy a Matild Palotába érkezik Wolfgang Puck legendás Spago étterme. Rengeteget cikkeztek az osztrák származású séf jelenségéről: ő az, aki az Oscar-gálák cateringjét intézi immár több évtizede, ő az, aki jó barátságot ápol Hollywood A-listás sztárjaival és ő az, aki valódi amerikai közszereplővé vált főzőműsoraival, vidám és lendületes attitűdjével. Akkor, amikor még a kanyarban sem voltak a ma ismert tévés séfek, gasztronómiához köthető celebritások. És Wolfgang Puck az, aki még a Simpson család epizódjába is beköltözött (saját maga által szinkronizálva!), mint popkulturális ikon.

Ha megnézed ezt a dokumentumfilmet, kíváncsi leszel a Matild Palota Spago-jára / Fotó: Getty Images/Gabe Ginsberg

Egy nemzetközi gasztroikon

A szalagcímek ezt kívánják, no meg persze azt, hogy főhősünk imádja a smarnit, rajong a gulyásért és legtöbbet a borjúbécsiből adnak el a Hollywoodban található Spago étteremben, ami Budapesten is biztos ikonná válik majd. Viszont ezek pont azok a faktorok, amitől felfigyelünk egy hírre, de valahogy nem leszünk feltétlenül kiváncsibbak, nem kérjük születésnapunkra, hogy vacsorázhassunk a Spagoban.

A Disney+ stream nemesen egyszerűen Wolfgang néven futó közel másfélórás dokumentumfilmje után sokkal kíváncsibb lettem.

Jóllehet, hogy előző munkahelyem megbízásából egy rövid online beszélgetésben részt vehettem a sztárséffel, de sajnos áthatóbb interjút nem tudtam készíteni vele, ez viszont megadatott Kormos Lili kolléganőmnek. Őszintén mondom, hogy a film megtekintése után nagyon is sajnálom, hogy a zaklatott Zoom maradt, mert hiába minden felkészülés, utánaolvasás, nem mértem fel jól a karaktert és a dimenziókat.

A legenda mögé nézve

Az egész estés séfdoku természetesen nem egy letisztult skandináv mozi, hanem felhasználja az amerikai filmipar legtöbb érzékre ható eszközét, viszont elég komplex képet kapunk arról, hogy Wolfgang Puck milyen akadályokat ugrott meg addig, míg eljutott a hangos sikerekig.

Szakmájában a „messziről jöttem” karrierkezdetek mindennaposak, nem egy Michelin-csillagos éttermet vezető, Bocuse d’Or versenyeken az élvonalban végző séffenomén pályája kezdődött nehézkesen, kevésbé szerencsés körülmények között. A Spago megálmodója például kiskori traumáját cipelte országokon és évtizedeken át, míg végre valamennyire sikerült feloldania blokkját, és csak az ambíciókhoz hozzáadó, önmaga felé támasztott saját elvárásai maradtak. A film ezt az ívet szépen bemutatja, a trauma elszenvedésétől és motoszkálásától az elfogadásig.

Ausztriából Franciaországba érkezve értette meg igazán, hogy a főzés nem egyenlő a gasztronómiával, hogy mennyire sok tényezőtől függ egy étterem sikere, és hogy kulcsfontosságú a jó alapanyag, legyen szó egy fej káposztáról vagy egy háztáji csirkéről.

Wolfgang Puck a budapesti Nagy Vásárcsarnokban / Fotó: Pákozdi Nóra

Amerikába jöttem

Wolfgang Puck 1975-ben érkezett Los Angelesbe, amikor tombolt az olcsón beszerezhető mirelit gyorsételek, konzervek érája, amikor az amerikai ember nem tudta, hogy mi az a zamat. Ezt a szegényes ízvilágot és gyorsaságra hangolt, kulináriának nem mondható étkezési kultúrát szerette volna megreformálni.

Először egy sikertelen és kínos étterem felvirágoztatásával, majd a megalázó bánásmódot és nyerészkedő tulajt hátrahagyva a saját ötletének megvalósításával.

Ehhez kellett Barbara Lazaroff is, aki a séf első felesége, háttérországa volt. Ismerjük azt a mondást, hogy minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő… nos, a filmből kiderült, hogy Puck amerikai csillagának felragyogásához nemcsak állhatatossága, tehetsége, innovatív ötletei kellettek, de feleségének biztatása, támogatása is.

Mit rejt a film?

Archív felvételen látni az első Spago építését, a nyitás előtti órák izgalmát, majd a teltházas, csillogó estéket, amikor sztárok adták egymásnak a kilincset, ahogy azt már tavaly megismerhettük a sajtóból.

A felvételeken Puck egy kifejezetten bohém, szórakoztató és laza figurának tűnik, ami beigazolódik televíziós szereplései által is. Hiszen az örök és megismételhetetlen Julia Child után ő volt az első országosan ismert és szeretett televíziós séf. Átvitt értelemben beköltözött a háztartásokba, nemcsak a kiváltságosak séfje lett, hanem az átlagos amerikai családoké is. Neve tényleg fogalom az Atlanti-óceánon innen és túl, ez a film pedig élvezhetően mutatja meg mindezt.

A Spago nyitásakor megjelent cikkekben leginkább a koncepciót szerették volna tudatosítani a magyarokban, hogy Wolfgang Puck osztrák (már majdnem magyar!) és világsztár. Viszont a film megtekintése után egy árnyaltabb képet kaptam a séfről, aki szimpatikus, a való élet rajzolta figura, rengeteg történettel, odaadással és ötlettel.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Getty Images/Gabe Ginsberg


Még több izgalmas filmes beszámolót olvashatsz itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk