Osztrák kisvárosból a hollywoodi csillagokig: dokumentumfilm készült Wolfgang Puck életéről

Mostohaapja azt mondta, nem lesz belőle senki, ő viszont bebizonyította, hogy igenis lehet a konyhában a férfi helye. A napokban nyitotta meg első európai éttermét az Oscar-gálák séfje, Wolfgang Puck, életéről pedig nemrégiben a Disney adott ki egy nem mindennapi dokumentumfilmet.

Wolfgang Puck a világ egyik leghíresebb séfje. A most 72 éves osztrák férfi csaknem 50 évvel ezelőtt döntött úgy, hogy Európát hátrahagyva Amerikában próbál szerencsét, terve pedig bejött: néhány évtized alatt ő lett a kontinens egyik leghíresebb és legbefolyásosabb szakácsa.

Puck nemcsak hogy ismertté tette az amerikai háztartásokban a francia konyha különlegességeit, immáron negyed évszázada ő szolgáltatja az Oscar-gálák vacsoráját a legnagyobb sztároknak, Európában először pedig éppen Budapesten nyitotta meg Spago nevű éttermét néhány nappal ezelőtt.

A ma is aktívan dolgozó Wolfgang Puckról a Disney+ készített dokumentumfilmet, mely eredetileg június 25-én jelent meg a szolgáltató kínálatában.

De hogyan lesz egy osztrák kisvárosból származó, visszafogott fiúból igazi világsztár? Ezt a kérdést már Arnold Schwarzenegger esetében is sokan feltették, Wolfgang Puck története azonban szintén filmbeillő.

A Karinthia tartomány Sankt Veit an der Glan nevű, akkoriban alig 10 ezer embert számláló kisvárosában született Wolfgang már gyerekként is a konyhában érezte magát a legkomfortosabban. Édesanyja cukrász volt, innen jött az ételkészítés szeretete, mostohaapja azonban nem támogatta a fiatal fiú hobbiját, és azt mondta nevelt gyermekének, hogy senki nem lesz belőle, ha állandóan a konyhában lebzsel, az ugyanis nem férfinak való hely.

Wolfgang ekkor döntötte el, hogy bebizonyítja nevelőapjának, igenis lehet belőle valaki akkor is, ha férfiként a főzés a mindene. Fiatal felnőttként neves párizsi és monacói éttermekben kereste meg azt a pénzt, melyből végül alig 24 évesen, 1973-ban Amerikába emigrált.

A többi innentől kezdve már igazi gasztronómiai történelem, melynek részleteit David Gelb (ő rendezte a Netflixen is elérhető Chef's Table és Jiro Dreams of Sushi című dokumentumfilmeket is) Wolfgang című filmjéből ismerhetjük meg. Barátok, szakmabeliek és maga Wolfgang Puck mesél nekünk arról, hogyan tört fel a csúcsra, hogyan alkotta meg Hollywood leghíresebb éttermét, és hogyan sikerült egy fiatal, visszahúzódó osztrák fiatalembernek a gasztronómia koronázatlan királyává nőnie.


Ezeket a filmeket is nézd meg!

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...