Mi alapján veszel ásványvizet a boltban? Ár, külső megjelenés, csinos címke, formás üveg vagy a benne rejlő ásványi anyagok összetétele alapján? Jó hír, hogy a magyar felnőttek kezdenek egyre tudatosabb vízfogyasztókká válni, a könnyebb döntéshez pedig támpontokat ad az alábbi, a hazai természetes ásványvizek ásványi anyag összetevőiről szóló útmutató.
A magyar vásárlók három fő választási szempontja a következő:
- ár (43%)
- az, hogy Magyarországon készül-e (40%)
- illetve az ásványvíz cimkéjének informatív jellege, azaz fel van-e tüntetve rajta, hogy mit tartalmaz, hol és hogyan készült (36%)
– ez derült ki az egyik legismertebb hazai ásványvíz márka, a MIZSE tavaszi kutatásából.
Tudtad?
A vízfogyasztás elengedhetetlen eleme a fogyókúrának is, hiszen a dehidratált állapot mindenre kihat. Ilyenkor lelassul az anyagcserénk, aminek köszönhetően a diétánk is megakad, továbbá a szerveztünk visszatarthatja a vizet, aminek következtében még akár feljebb is kúszhat a mérleg nyelve. Elengedhetetlen tehát, hogy elegendő (ásvány)vizet igyunk, de pontosan mennyi az annyi? Itt kiszámolhatod!
Na de mi az, hogy természetes ásványvíz?
Az a termék sorolható a természetes ásványvíz kategóriájába, amelynek forrása védett, felszín alatti vízadó rétegben található, szennyeződésmentes, ásványianyag- és nyomelem-tartalma, valamint egyéb összetevői révén egészségügyi szempontból is előnyös tulajdonságokkal rendelkezik
– meséli Antal Emese dietetikus, szociológus.
Pont ezért mindig ott kell palackozni, ahol a felszínre hozzák, és nem változtathatóak meg a víz jellegzetes tulajdonságai, összetevői. Csak szén-dioxid adható hozzá, amit ugyanakkor a legtöbb ásványvíz természetes állapotában is tartalmaz. A vizek közti különbség az ásványianyag-tartalmukból, összetételükből fakad.
Mennyi kell kalciumból, és mennyi magnéziumból?
Ha az egészséges csontozat és fogazat áll a középpontban nálad, akkor a vásárolt vízben literenként 150 milligramm vagy annál több kalcium legyen.
Ha pedig ingerlékenység, álmatlanság, koncentrációs nehézségek, izomgörcs, szédülés vagy fejfájás jellemez, érdemes a magnéziumot pótolnod: arra kell figyelned, hogy 50 milligramm, vagy azt meghaladó mennyiségben legyen benne a vízben ez az ásványi anyag.
A hidrogén-karbonát nyugtatja a gyomrot
Tudtad, hogy a reflux tünetei enyhíthetők, ha a literenként 600 milligramm hidrogén-karbonát tartalmú ásványvizeket választod? Sőt, az emésztési bántalmaktól szenvedők is enyhíthetik a panaszaikat, ha keserűbb ízű, több mint 200 milligramm szulfáttal készült ásványvizeket fogyasztják.
Csínján a nátriummal
A magyar lakosságra jellemző, hogy az ajánlottnál 2,5-szer több nátriumot viszünk be a szervezetünkbe minden nap. Ez pedig azért káros, mert növeljük vele a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának a lehetőségét. Aki jobban odafigyelne erre, azoknak a kifejezetten alacsony, 20 milligramm alatti nátriumot tartalmazó vizek ajánlottak.
Ma már a vashiány esetén is választhatunk vasban gazdag ásványvizet. Csak azt kell figyelni, hogy a címkén fel legyen tüntetve, hogy a termék minimum 1 milligramm vasat tartalmaz.
Még több egészség itt: