Így töltsd fel a vitaminraktáraid, és erősítsd az immunrendszered! Dietetikus szakértőnk tippjei

A megfelelő vitaminellátottság mindig is fontos egészségi tényező volt, de most, ha lehet ilyet mondani, ennek még nagyobb a jelentősége. Fogadjátok meg dietetikus szakértőnk tanácsait!

Az elmúlt egy évben talán azok is megértették, hogy milyen fontos immunrendszerünk erősítése, akik korábban félvállról vették ezt a kérdést. A nem csillapodó COVID-pandémia idején mindenki számára világossá vált, hogy ha a szervezetünk jó állapotban van, erős, egészséges, akkor a védekezési képessége is erősebb. 

Egészségünk védelme, immunrendszerünk teljesítőképessége szempontjából kiemelten fontos a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy szervezetünk megfelelő energiához jusson (azaz ne kezdjünk szélsőséges, megszorító fogyókúrákba), és semmilyen tápanyagban ne szenvedjen hiányt. 

A makrotápanyagbevitel mellett azonban kardinális kérdés mikrotápanyagbevitelünk is. Ezek közé tartoznak a vitaminok, az ásványi anyagok, a nyomelemek, és az antioxidánsok.

A téli időszakban elsősorban a változatos kínálat csökkenése miatt hajlamosak vagyunk kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani. Bár a tavaszi primőrökre még egy kicsit várni kell, a következő hetekben bátran válogassunk azokból az alapanyagokból, amelyek már most hozzáférhetőek. 

Újhagyma és medvehagyma

Márciussal berobban a medvehagymaszezon is. Ez a népszerű növény, klasszikusabb társával az újhagymával együtt kitűnő C-vitamin források a kora tavaszi hetekben. Mehetnek salátába, szendvicsbe, szendvicskrémekbe, pestoba, de népszerűek a medvehagymás sütemények, mártások, főzelékek is.

Újhagymás csirke

Az újhagyma ihlette ezt a csirkés ételt. Aki szereti, ha ropogósabb, elkészítheti sütőben is, kb. 50 perc alatt megsül.

Medvehagymás hummus

Ottolenghi hummus receptje (nekem ez vált be a legjobb), medvehagymásítva. De rengeteg variációban lehet készíteni: chilivel, spenóttal, curryvel, bármivel. A lényeg, hogy ne konzerv ...

A klasszikusokról sem kell lemondani

A sárgarépa az év ezen időszakában is kiváló bétakarotin-forrás, a savanyú káposzta pedig egy igazi C-vitaminbomba. Az édesburgonya és a sütőtök narancssárga színe is béta-karotinról árulkodik, érdemes ezeket is az étrendünkben tartani még egy darabig.

Sütőtökös Alfredo

Az év elején sokan érezzük úgy, hogy kötelességünk kezdeni magunkkal valamit, például nagyobb figyelmet szentelni az étrendünknek, és eleget is tenni az újévi fogadalmaknak. Igaz, ez a ...

Savanyú káposzta saláta

Régebben - míg nem volt saját piacom - a vecsési fehérboros konzerv savanyú káposztára esküdtem. A piacon a Szarvas Balázs savanyította káposzta mindent felülír! A savanyú káposzta ...

Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök igazi ereje a szezonjukban mutatkozik meg igazán, de jó hír, hogy értékes antioxidáns-tartalmuk nagy része nem vész el a fagyasztás során. Akár napi szinten is fogyaszthatunk málnát, szedret, piros- és fehér ribiszkét, epret - tegyük őket turmixba, kásába, házi gyümölcsjoghurtba.

Diétás epres túrótorta

Egy nagyon finom, könnyű desszert, amit lelkiismeret furdalás nélkül ehetünk. :) Egyszerű és gyors az elkészítése is, nem kell sütni. Nagy sikere volt a családom és a barátaim ...

Déligyümölcsök

Nagy valószínűséggel a hozzánk utaztatott déligyümölcsök C-vitamintartalma jóval alatta marad azokénál, amit a szerencsések helyben fogyaszthatnak. Ugyanakkor, ha valaki szereti ezeket a gyümölcsöket, és nincsenek fenntarthatósági aggályai, akkor a hazai gyümölcsök beéréséig ezek is hasznos vitamin- és ásványianyag-források.

Zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek pl. salátafélék, spenót, mángold, sóska, fodros kel, pak choi gazdagok K- és C-vitaminban, folsavban, antioxidánsokban, magnéziumban, illetve jó növényi vas- és kalciumforrások.

Fodros kel ázsiai stílusban

Már régóta ki szerettem volna próbálni a fodros kelt, az egyik áruházban véletlenül szembejött, meg is vettem. Két receptet próbáltam ki vele, ez lett az egyik - mivel alapból is ...

Diófélék, olajos magvak, mandula

A diófélék, olajos magvak, mandula gazdagok kalciumban, cinkben és szelénben. Fogyasszuk ezeket is rendszeresen. Akár magukban, az uzsonna részeként, akár pirítva salátánkban, vagy levesbetétként.

D-vitamin

A D-vitaminbevitel jelentősége szintén felértékelődött az utóbbi évben, bár az korábban is ismert volt, hogy hazánkban az októbertől áprilisig tartó időszakban szükséges a D-vitamin pótlása. A D-vitamint a táplálkozásunkon keresztül nem tudjuk a megfelelő mennyiségben bevinni, úgyhogy mindenképpen szükséges a pótlása étrendkiegészítő formájában. A javasolt beviteli mennyiségről a háziorvossal érdemes egyeztetni.

A megfelelő étrend mellett erősítsük szervezetünket rendszeres mozgással, töltsünk annyi időt a szabad levegőn, amennyit tudunk, amennyi biztonságos. Ha kirándulni indulunk, kerüljük a népszerű helyeket, keressünk inkább egy kevésbé frekventált, békésebb zugot. Figyeljünk oda a higiéniára és vigyázzunk egymásra!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...