Alapvetően a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással fedezni lehet szervezetünk szükségleteit, ám ettől még nem árt tudni, hogy melyik mikrotápanyagból mennyit kell bevinnünk, és hogy ezt hogyan tudjuk a leghatékonyabban megtenni. Nézzük tehát, az amerikai Országos Öregedésügyi Intézet (NIA) összefoglalója szerint mely vitaminok a legfontosabbak 50 felett.
A-vitamin
Az A-vitamin a látás mellett a bőr és egyéb szövetek épségéért is felel, illetve a csontok egészségét is támogatja. Tojással, tejjel, sárgarépával és mangóval könnyedén pótolhatjuk a szervezetben ezt a vitamint.
B1-vitamin
Ez a vitamin szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, az idegrendszer energiaellátásában és az egészséges szívműködés fenntartásában. A sertéshúsban, halban és a teljes kiőrlésű gabonákban fellelhető a B1, valamint a vitaminokkal dúsított pékárukban.
B6-vitamin
A B6 a bőrünk szépségét, illetve az idegrendszerünket támogatja. Halakból, marhamájból, burgonyából és más keményítőtartalmú ételekből vihetjük be a szervezetünkbe, de citrusfélék kivételével a gyümölcsökben is megtalálható.
B-12 vitamin
A fent említett vitamin a a vörösvértestek képzésében, valamint a fehérje- és a szénhidrát-anyagcserében is kulcsszerepet játszik. Szintén húsokból, halakból, továbbá tejből szerezhetjük be.
D-vitamin
A vitamin, amit minden korban érdemes nagy mennyiségben fogyasztani. Megtalálható a zsíros halakban, a halmájolajakban, valamint a vitaminnal dúsított tejtermékekben és pékárukban.
E-vitamin
Az E-vitamin antioxidáns hatása és az öregedési folyamatok gátlása miatt elengedhetetlen a szervezetünk számára. A földimogyoróban és a mandulában is megtalálható, de a növényi olajokban és a zöld színű zöldségekben is.
K-vitamin
A véralvadáshoz elengedhetetlen a K-vitamin, és szerencsére számos élelmiszerben megtalálható. A legjobb, ha zöld leveles zöldségeket, például spenótot és kelkáposztát fogyasztunk. Szerencsére egyes gyümölcsökben is megtalálható, mint például az áfonyában és a fügében.
Még több a vitaminokról: