A B12-vitamin vízben oldódó vitamin, növényi eredetű élelmiszereinkben nem, csak állati eredetűekben található meg. Azért trükkös vitamin, mert a gyomor-bélrendszerből történő felszívódásához egy belső, úgynevezett intrinzik faktorra is szükség van. Így akár megfelelő B12-vitamin felvétele mellett is lehetünk vitaminhiányos állapotban. Az alábbi jelek utalnak rá, hogy ez a helyzet.
Anémia, vagyis vérszegénység
A vérszegénység nagyon leegyszerűsítve annyit jelent, hogy nem elég magas az egészséges vörösvérsejtek mennyisége a véredben, így azok nem tudnak elegendő oxigént szállítani a létfontosságú szerveidhez. Az alacsony hemoglobinszint miatt folyamatosan gyengének és fáradtnak érezheted magad. A makrociter vérszegénység a B12-vitamin hiányával függ össze, ez azt jelenti, hogy a vörösvérsejtek nagyobbak az átlagosnál. Ez a vashiány ellentéte, ami kisebb vörösvérsejteket okoz. A tünetek a fáradtság, az álmatlanság, letargia és hangulati zavarok lehetnek.
Keringési problémák
A B12-vitamin lebontja a homocisztein nevű aminosavat, hogy olyan vegyületeket generáljon, amelyekre a szervezetnek szüksége van. Amikor nincs elég B-12 a szervezetben, a homocisztein szintje megnő, ez pedig megnövelheti az esélyét például egy szívinfarktusnak is. Ezen kívül a magas homociszteinszám az artériáknak sem tesz túl jót, ami pedig a keringési betegségek kialakulását segítheti elő.
Demenciához hasonló tünetek
Nem kell megijedni feltétlenül, de a feledékenység, rossz memória, fáradtság mind lehetnek a B12-vitamin hiányának tünetei.
Hosszú távon a hiány azonban összeköthető az Alzheimer-kór kialakulásának esélyével. Ha hosszú ideig nincs a szervezetedben elegendő B12, akkor akár hallucinációkat, hangulatzavarokat és ingerlékenységet is tapasztalhatsz.
Extrém fáradtság
Mindenki, aki 8 órában dolgozik, és mellette még éli is az életét, gyakran érzi magát fáradtnak – ez teljesen természetes. Ha azonban az átlagnál is kimerültebb vagy, az lehet a B12-vitaminhiány tünete. Ez a vitamin ugyanis, mint korábban is írtuk, segíti a vörösvérsejtek képződését, amelyek viszont a legfontosabb szerveidhez szállítják az oxigént. Ha nincs elegendő oxigén, előbukkanhat a kóros fáradtság.
Idegsejti károsodás
A B12-vitamin hiányának egyik súlyosabb következménye az idegsejtek károsodása. A vitamin kulcsfontosságú a mielinhüvely egészsége szempontjából, amely körülveszi és védi az idegeket. A hiánya a mielin megduzzadását és lebomlását okozhatja, ami károsíthatja az idegrendszert. Persze nem kell azonnali problémára gondolni, ha néhány hétig nem viszel be eleget a vitaminból, nem jár idegi károsodással. De jól mutatja ez is, hogy a hosszú távú bevitelre igenis nagyon fontos odafigyelni. Ez a probléma bizsergő érzésként vagy zsibbadásként nyilvánulhat meg.
Ezeket a cikkeket is olvasd el!