Amikor tombol a grillszezon, a húsmentes étrendet követők némileg kihagyva érezhetik magukat. Ezt a problémát garantáltan orvosolni fogja ez a vegetáriánus hamburger, ami nem elég, hogy hús nélkül készül, de a hozzávalói lehetővé teszik a grillezést is, mert a pogácsa nem esik szét. Lássuk a nyár nyerő vegetáriánus hamburgerét, ami mindenkit levesz majd a lábáról.
Konzerv hüvelyes
Minden egy konzervvel kezdődik, ráadásul két okból. Egyrészt a hüvelyes adja majd a burger alapját, másrészt a konzervet fogjuk mérőegységként használni.
Választhatunk bármilyen hüvelyest, a legjobban talán vörösbabbal működik a dolog. Persze használhatunk ízlés szerint másik babot, lencsét, csicseriborsót is.
Másfél konzerv kell majd a zöldségből. Ezt törjük össze egy krumplinyomóval vagy villával, hogy a nagyja pürésítve legyen. Maradhatnak benne azért kisebb darabok, ettől rusztikusabb hangulatot kap majd a pogácsa.
Gabona
Főtt gabonából egy konzervnyit mérjünk ki. Dolgozhatunk sima vagy barnarizzsel, esetleg bulgurral, gerslivel is. A lényeg, hogy már főtt állapotban mérjük ki, így adjuk hozzá a keverékhez.
Jobb, ha egy kicsit (de nem túlságosan) szétfőzzük, hogy könnyebb legyen majd elkeverni a többi alapanyaggal. Nem kell előre sóznunk, hiszen a masszát úgyis ízesíteni fogjuk.
Hagyma
Ehhez a mennyiséghez aprítsunk fel egy kis fej hagymát (egy nagyobbnak csak a felét), amit fonnyasszunk üvegesre egy kevés olajon. Nagyon jót teszünk majd a hamburgerrel, ha egy kicsit oda is pirítjuk, hagyjuk hadd karamellizálódjon. Kihűlve adjuk a többi hozzávalóhoz.
Olajos mag
Azért kell némi darált olajos mag a burgerhez, hogy segítse összetartani a masszát. Ledarálva kiadja magából a benne természetesen előforduló zsiradékot, ami nem engedi, hogy kiszáradjon és darabjaira essen a pogácsa.
Ízben talán a dió passzol a legjobban a hamburger többi eleméhez, így ebből érdemes egy konzervnyi mennyiséget kimérni, száraz serpenyőben megpirítani (ezzel is mélyítve az ízeket), majd ledarálni.
Zsemlemorzsa
Ebből nagyjából egyharmad konzervnyi mennyiséget tegyünk a masszához. Szerepe elsősorban az, hogy egyben tartja majd a megformázott fasírtokat. Azonban vigyázzunk vele, mert ha túlzásba visszük a használatát, könnyen kiszáríthatjuk a burgert.
Ez legyen az utolsó hozzávaló, amit a tálba öntünk, így könnyebben láthatjuk majd, mennyi kell belőle valójában. Ha túl nedves lenne a massza (annyira, hogy nem formázható), adjunk hozzá még pár kanállal. Száraz, nehezen dolgozható keverék esetében, hígítsunk egy kevés ketchuppal.
Fűszerek
Van néhány alapfűszer, ami nagyon jól kiegészíti a hamburger pogácsáját (főleg, ha grillen készül). Ezek közé tartozik a bors, füstölt paprika és a kömény.
Ezt az összeállítást persze túlléphetjük, ha még többre vágyunk. Használjunk chilit, oreganot, koriandert, hogy még több karaktert adjunk a burgernek.
Ketchup
Erre a hozzávalóra nem biztos, hogy szükségünk lesz. Ha elég formázhatónak ítéljük a keveréket, akkor akár el is hagyhatjuk, hiszen ízben nem ad hozzá túl sokat az ételhez. Amennyiben mégis használunk belőle, 1-2 evőkanál mennyiségben tegyük.
Az összeállítás
Mindent alaposan keverjünk el egy tálban, majd formázzunk egyforma pogácsákat a masszából. Süssük ki őket a grillen, serpenyőben vagy a sütőben.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Itt találsz még húsmentes receptet, ötletet, inspirációt: