Krumplifőzelék és fasírt, zöldborsófőzelék és sült virsli, spenót és tükörtojás — klasszikusok, melyek mindig működnek, leginkább azért, mert megszoktuk őket, és esetleg kedves nosztalgiák kötnek hozzájuk. Természetesen nem kell speciális étrend ahhoz, hogy izgalmasabbá tegyük a főzelékre pakolt feltéteket, csavarjunk egyet a szokásoson: ne ijedjünk meg a vegán főzelékek és feltétek esetében sem, csak eresszük szabadon a fantáziánkat! Hosszú még a január és jó, ha beépülnek a repertoárunkba ezek a megoldások is.
Pirított-fűszeres olajos magvak
Akár édeskésebb zöldséggel dolgozunk (például répa, sütőtök, kukorica), akár neutrálisabb ízűvel (például cukkini, fehérbab), az olajos magvakat minden esetben segítségül hívhatjuk.
Önmagukban és keverve is játszhatunk velük, ízes és meglepő feltéteknek számítanak, simán olívaolajon pirítva, vagy plusz fűszerekkel dúsítva.
A tökmag-szotyola-szezám kombó, a dió-mogyoró is kiváló, de önmagában az ízletes kesudióval is öröm főzelékezni. Ha pikánsabb ízeket adnánk az egytálételhez, füstös chipotle chilit is szórhatunk a piruló magvakhoz. A hevített olaj előcsalogatja az ízeket. Fontos, hogy amint úgy látjuk, elkészült a magos keverék, szedjük át egy kis tálba, hiszen hiába vettük le a tűzről, a serpenyő forrósága tovább pirítja, és meg is éghet.
Hagymák: ropogós fokhagymapelyhek és szottyos hagyma
Forró olajban körülbelül 10-12 percre van szüksége a vékonyra vágott fokhagymaszeleteknek, hogy aranybarnára és ropogósra süljenek. Ha a spenótba csak egy icipici zúzott fokhagymát teszünk, akkor feltétnek igazán jól áll neki az édeskésebb, roppanós fokhagymachips. Kisütés után tegyük papírtörlőre a pelyheket, hogy leitassuk róluk a felesleges olajat.
A sárgaborsó-főzelék és a lencse is ízletes lehet, ha már kicsit odakapatott, finoman sózott, szottyosabb állagú, karamellizált hagymával kínáljuk meg. Ebben az esetben ne kockára vágjuk a hagymát, hanem félholdakra.
Fontos, hogy ne kisüssük a zöldséget, hanem dinszteljük, és aztán engedjük neki, hogy karamellizálódjon. Ehhez türelem és figyelem kell, de percenkénti átkavarással biztosra mehetünk.
Pankóban kisütött laskagomba
Laskagombával egészen hússzerű élményt kapunk: a tengerentúlon vegán rántott csirkének is nevezik a húsos, rántott gombaszeleteket, mivel szaftosak, jó a harapásélményük, és laktatóak is. A bundázáshoz készítsünk egy palacsintatészta-jellegű keveréket (a tojást helyettesítsük aquafaba-val (csicseriborsó-konzerv leve) vagy kesutejjel.
Ebben mártsuk meg a laskákat, majd hempergessük meg a nagyszemű pankómorzsában. A rántáshoz a legklasszabb a repceolaj lehet. Ha kisültek, egy kevés citrom is mehet rájuk. Zöldbabfőzelékhez, karalábéhoz, kelkáposztához és burgonyához is kiváló.
Zöldfűszer-ropogósok
Bazsalikomot, zsályát és fodroslevelű metélőpetrezselymet is érdemes chipsként fogyasztani, pláne egy tartalmas főzelékre halmozva. Az olajban való kisütés helyett inkább a sütőben készítést javasoljuk.
Kenjük be a fűszerek mindkét oldalát vékonyan olívaolajjal, helyezzük őket sütőpapírral bélelt tepsire, és 180 fokon körülbelül 8-10 perc alatt süssük őket ropogós sötétzöldre. A bazsalikom például sült paradicsomlevesre kívánkozik, a zsálya cukkinihez, krumplihoz és répához is jól passzol, a már ropogós fodroslevelű petrezselymet egy klasszikusabb, tejtermék nélkül készülő krumplifőzelékre is rászórhatjuk, néhány csepp citromlé társaságában.
Fűszeres kruton
Kovászos kenyérből a legfinomabb és bizony főzelékek esetében is remekül működik a kruton. A fűszerezés attól függ, hogy milyen zöldségekkel készült főzelékre szórjuk a pirított kenyérkockákat. Tökfőzelékre például az olívaolajba reszeljünk kezeletlen citromhéjat, úgy készítsük el serpenyőben a kenyérkockákat. Zöldborsóhoz füstölt paprikás krutonokat csináljunk!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Vegán ötletek, tippek és receptek mindenkinek: