Ha a vegánság keretein belül étkezve kivesszük az egyenletből az összes állati eredetű élelmiszert, érezhetjük úgy, hogy szinte semmi nem marad a tányérunkon. Persze egyáltalán nem ez a helyzet, csupán egyértelmű többségbe kerülnek a zöldségek, és ez elsőre valamelyest egyhangúnak tűnhet. Pedig abszolút lehet vegánként sokszínűen étkezni, ehhez azonban meg kell találnunk az utunkat a különböző hozzávalók, elkészítési módok és nemzetközi konyhák között. Ehhez jöjjön most néhány tanács.
Hallgassunk a gyomrunkra
Amikor már negyedik napja ugyanazt esszük, csak más formában, egészen természetes, hogy elegünk lesz az adott alapanyagból vagy ételből. Ilyen esetben ne essünk kétségbe, úgyis tudni fogjuk, hogy mi az, amire vágyunk.
Ha nagyon sok hüvelyest fogyasztottunk, lehet, hogy érdemes valami könnyedebb ételre váltani. Ugyanígy a tészta túlzásba vitele után is jól eshet némi változás.
Azt mondják, a szervezetünk mindig érzi, hogy épp mire van szüksége. Hallgassunk hát rá, így nemcsak az egészségünknek teszünk jót, hanem az étkezésünk is sokszínű marad majd.
Legyünk szezonálisak
Szintén megtörhetjük a monotonitást azzal, ha odafigyelünk az évszakok változásaira. Kövessük egy naptárban vagy egy listán, hogy éppen mely zöldségek és gyümölcsök vannak szezonban: így a lehető legfrissebb, legzamatosabb és legegészségesebb alapanyagokkal alkothatunk majd.
Szerencsére a legtöbb évszakban akad annyi különböző zöldség és gyümölcs, hogy ne unjunk bele egyhamar a tavaszi vagy őszi sztárokba. Egyedül talán télen lehet nehezebb a dolgunk: ilyenkor támaszkodjunk a konzervekre, fagyasztott zöldségekre segítségért.
Ismerjünk meg új konyhákat
Hamar rá fogunk jönni, hogy viszonylag kevés olyan recept van a magyar gasztronómiában, ami élvezetesen és hosszú távon lehetővé teszi a vegán étkezést. Sokkal több lehetőséget találunk majd, ha szétnézünk más országok háza táján is.
Az ázsiai vagy dél-amerikai országok például nagyobb arányban tartogatnak számunkra önmagukban vegán ételeket: ezek közül pedig meglepően sok olyan van, amit a saját konyhánkban is nehézség nélkül össze tudunk majd dobni.
A fenti tanácsok egyébként a vegetáriánus, flexitáriánus, sőt, még a hagyományos étrendek esetében is bevethetőek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További tanácsok a vegán táplálkozáshoz: