6 intő jel, hogy egy étterem átveri a vegánokat

Mikor nem bízhatunk a kis zöld vegán jelzésben az étlapon, illetve abban, hogy egy étterem abszolút elkötelezett a mentesen étkező vendégei iránt (is)? Segítünk eldönteni!

Minden vegán rémálma, ha idegen helyen eszik, hogy állati eredetű dolgok is kerülnek a tányérjára. Ők sem ehetnek azonban mindig otthoni ételt, az élet hoz olyan helyzeteket, hogy fel kell mérni, bízhatunk-e az adott pékségben, büfében, kifőzdében vagy étteremben. Íme, az intő jelek, hogy egy hely csak nyerészkedésből tart növényi alapú fogásokat az étlapon, és nem valódi elkötelezettségből a vegánok iránt. 

Íme, az intő jelek, hogy egy hely csak nyerészkedésből tart növényi alapú fogásokat az étlapon

Először is szögezzük le, hogy a vendég nem a Nébih ellenőre, és hordozható minilabor sincsen nálunk, hogy kielemezzük a kapott ételt. Muszáj a józan észre hagyatkozni, hogy kizárólag növényi alapú ételeket szeretnénk fogyasztani. A teljes biztonságot az jelenti, ha egy étterem 100%-ban vegán. Az ilyen vendéglátóhelyeket jellemzően vegánok működtetik, és nem kerül a konyhába állati eredetű hozzávaló (hacsak nem a fegyelmezetlen dolgozóknak köszönhetően, de ezek felderítésére már tényleg konyhai nyomozásokat kellene végeznünk). Mire figyelhetünk fel azonban egy vendéglátóhelyen, ami gyanakvásra adhat okot? 

1. Ne feledjük, hogy egy húsevő séf szemében a vegán vendég faksznis! 

Ez egy tény, amit el kell fogadni – még ha nem is értünk egyet vele. Míg egy vegánnak elvi és megkerülhetetlen kérdés, hogy van-e méz vagy (marhacsontból előállított) zselatin egy desszertben, a legtöbb vegyes táplálkozású ember számára ez afféle akadékoskodásnak tűnhet.

Ha azt látjuk, hogy egy étteremben flegma a kiszolgálás, és nem érezzük a „mindent a vendégért" típusú vendéglátás hangulatát, sajnos megeshet, hogy a vegánok alapvető szempontjait nem tartják be a konyhán, és olyan olajban sütik az ételt, amiben hús is készült, vagy éppen vaj, méz, egyéb állati eredetű alapanyag kerül az ételbe. 

2. Ha ordít az étlap 

Sok étlapot átfutva azonnal leeshet a tantusz, hogy vegán étel kizárólag azért van az étlapon, mert nem szeretne vendéget veszíteni egy hely, ugyanakkor energiát sem akarnak fordítani jó vegán ételek kifejlesztésére. Ha a húsételek között ott árválkodik egy paradicsomos tészta, nem biztos, hogy érdemes több ezer forintot kiadni rá, mert ez nem valódi vegán fogás, csak fapados megoldás. 

3. A hentesüzlet kifőzdéjében és texasi BBQ étteremben ne várjunk csodát 

Ha egy igazi húsos helyen járunk, ahol az arculat és filozófia is a húsok jegyében fogant, viszi az orrot a húsillat, és még a falat is szaftos húsok képei díszítik, joggal gyanakodhatunk rá, hogy a konyhán nem sok gondot fognak fordítani a 100% vegán ételek elkészítésére, hiába szerepel vegán opció az étlapon. Vannak persze ritka kivételek, de maradjunk a realitás talaján. 

4. Nettó tudatlanság 

Bizony, még a profi éttermi dolgozóknak is lehetne hiányos ismereteik. Számos nagykonyhai félkész termék tartalmaz laktózt, tej- és tojásszármazékokat, a már említett marhacsontot. Továbbá hiába írunk már 2023-at, még mindig vannak zavarok a fejekben a vegán és vegetáriánus étkezés kapcsán. Ha történik is baleset, nem feltétlenül akarnak átverni minket egy étteremben, egyszerűen csak nem tudják, hogy egy étel készítése során áthágták a vegánok számára alapvetően fontos szabályokat. 

5. Nagyüzemi munka 

Minél kevésbé személyes egy étteremben a vendéglátás, és sok adaggal, futószalagszerűen dolgoznak egy étteremben, annál kisebb rá az esély, hogy egy húsos helyen külön gondot fordítanak a vegánok minden szempontjának betartására. Hacsak nincsen ez irányban elkötelezett séf vagy tulajdonos a konyha élén, könnyen előfordulhat, hogy a húsevő éttermi dolgozók számára jelentéktelennek tűnő konyhai részfeladatok során hússal vagy egyéb állati eredetű termékekkel találkozik a vegánként szervírozott étel: nem külön a vegán vendégek számára fenntartott eszközzel nyúlnak hozzá, forgatják bele, sütik ki és a többi. 

6. Higgyünk az orrunknak és a szemünknek! 

Ha már az asztalunkon az étel, és teljesen egyértelműen állati zsír vagy hús illata – a vegánok számára szaga – van, szomorú, de érdemes hallgatnunk az érzékeinkre. Inkább vállaljunk be egy kis nyomozást, kérdéseket a pincér és a konyha felé, mintsem rántott húsos olajban kisült rántott növényi sajtot együnk vegánként. Hajrá! 

Szerző: Haranghy Orsi

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több vegán tartalom itt:

Címlapról ajánljuk