Készíts krémes gyapjúba bújt, kedves vajbárányokat húsvétra

Nem nagyon tudunk betelni a vajbárány szóval, most viszont elmeséljük mi is ez, sőt… magunk is készítettünk belőlük.

A világ húsvéti gasztrohagyományai legalább olyan változatosak, mint a karácsonyi menü tradíciói. Itt is van nekünk rögtön az eredetileg lengyel szokás, a családi vajbárány (baranek wielkanocny) készítése, közösen, vidám hangulatban (erről majd később). A kézzel, különböző eszközökkel, tompa késsel formált állatka ugyanúgy az asztalon várja a „feláldozást”, mint a főtt tojás, a friss tavaszi retek és újhagyma, a sonka, a torma és a kalács. Utóbbira mehet is a vajbárány java.

Készíts vajgyapjúba bújt, kedves vajbárányokat húsvétra

Szimbolikus vajszobor

Szimbolikáról van szó a vajfigura esetében is: Jézus a bárány, ahogy a Bibliában is Isten bárányának hívják több alkalommal. A vajtömbből faragott, épített húsvéti bárányka nyakába gyakran kötnek piros szalagot, szemeit szegfűszeggel, szegfűborssal oldják meg, gyapjas testét néha csak a vaj finom texturálásával készítik el, máskor fokhagymanyomóval készítenek rá valóságosabb bodrokat.

Lengyelországból persze hamar hódító útjukra indultak a barik, az Egyesült Államokban a ‘60-as években New York állam Buffalo városában Ma Malczewski kezdte el nagyüzemben gyártani a saját bárányait, a vállalkozás pedig abszolút beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

A chicagói Danish Maid Butterrel együtt évente a húsvéti időszakban 100 ezer bárányalakot adnak el.

A helyzet az, hogy a „butter lamb” kifejezésre keresve a Youtube sok videót dob fel és a képtalálatok száma se kutya! Illetve éppen, hogy kutya: igazából nagyon jól lehet mulatni a különböző vajbárány-adaptációkon. Ha még futna Fábry Sándor Dizájncentere, szívesen javasolnánk neki a húsvéti zsiradékfigurák gazdag internetes népművészetét. Orosz agárnak álcázott riadt darab, fogpiszkálókkal lábakra állított birodalmi lépegető, Johann Sebastian Bachra hajazó bari is a lehetséges inspirációkat képezi.

Saját vajbárány készítése

Élcelődhetek itt a más bárányán, de éppen addig tehetem, míg egy sajátot nem gyártok… ami meg is történt. Több tutorial-videó megtekintése után egy bő 5 perccel a szeánsz előtt kiszedtem a vajtömböt a hűtőből, majd nekiálltam a procedúrának. Vajat ugye leginkább szobahőmérsékleten érdemes tárolni (ha gyorsan fogy), de ha mégis a hűtőbe kerülne, és nem gondolkozunk előre, akkor általában szomorúan vágjuk le a kemény vajszilánkokat, amiket még a meleg pirítós is alig olvaszt el. Nem úgy most! Az 5 perces pihenés gyors lágyulással járt, gyorsan kellett cselekednem.

A testre lett illesztve a fej, amit megfaragtam

Nyilván ilyenkor hívnak többen telefonon azok közül, akiknek nem tudom csak úgy lazán bemondani, a ráérsz most kérdésre, hogy: „Nem bocsi, vajbárányt csinálok”. Inkább nem magyaráztam és imádkoztam, hogy a sebes telefonbeszélgetés alatt ne olvadjon még jobban meg a két kis tégla, amit testnek és fejnek szántam. A testre lett illesztve a fej, amit megfaragtam, két kis háromszög (kiderült aztán, hogy lehettek volna kisebbek is) és végül jött csak az igazán jó móka: a vaj fokhagymanyomóval való „gyapjúkészítése”.

Először a kedvenc, profi fokhagymanyomóval álltam neki, de valamiért túl szabályos és precíz csíkokat nyomott, így átváltottam a régi, béna eszközre, édes nosztalgiával, hogy a profinál nagyobbat megy majd a retró.

Egyébként nem így lett, teljesen ugyanolyan gyapjút adott a régi is, de a lelkemnek jobban esett. Sajnos nem pufi, göndör kis pamacsok keletkeztek, hanem korrekt raszták, szóval mire beborítottam a barit, nekem nem orosz agár lett, hanem inkább egy puli. Oké, a végére meg Shrek, a merinói ürü, akiről azért cikkeztek annyit, mert 6 évig senki sem nyírta meg, úgy bóklászott Új-Zélandon.

Mire beborítottam a barit, nekem nem orosz agár lett, hanem inkább egy puli

Mivel sajnos az említett szegfűszeg nem volt itthon, ezért helyettesítettem, amivel csak lehetett, csillagszemeket feketehagymamaggal készítettem neki és egyre kedvesebb lett a szívemnek, minden új fűszer, amivel megpróbálkoztam, más személyiséget adott neki.

Mindenekelőtt, nem tudok tőle elvonatkoztatni, hogy ez a bárány egy kutya. De itt volt például a Frakk Károly bácsijára hajazó első verzió, aminek a szemei tápiókagyöngyök voltak, kis filctollas rásegítéssel. A következő bárány helyett Makk Marci kissé bárgyú vigyorát sikerült megidézni a fürtös paradicsomszár kis darabjával, mondjuk, most utólag látom, hogy a „haj” kicsit megszaladt és kontyot hordott a Marci.

Ez a vajbárány, nos, ő karácsonyi fazon lett… olyan Rudolfos talán

A következő vajbárány, nos, ő karácsonyi fazon lett… olyan Rudolfos talán. De van itt a ‘90-es évekből megismert Happy Box Nici bárányka „feketepiaci” verziójából is. A kedvencem, a végső bárány pofája keskenyebb lett, kicsit szabtam belőle, gondoltam is jócskán Dr. Krasznaira, hogy hogyan képes annyi egyforma arcot kreálni, amikor ez a bárány minden kis simítással átalakult. Azt az egyet sajnálom, hogy végül nem társas buli lett a bárányozás, csak magamban kuncogtam, de a legközelebbi ilyen alkalomra eseményt szervezek, húsvét előttre. A belépő egy nagy kocka vaj lesz!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Megannyi érdekes, különleges húsvéti cikk és recept vár:

Legújabb receptek

Panettone cukorbetegeknek

A kalács tésztája nagyon könnyű és laza annak ellenére. hogy tönkölyliszttel készült. Ünnep előtt pár nappal megsüthetjük, majd száraz, hűvös helyen konyharuhával letakarva ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...