A vajas tészta adja olyan klasszikus kedvencek alapját, mint a gyümölcsös pite, sós quiche és a különféle omlós kekszek. És épp ezért olyan fontos, hogy jól eltaláljuk minden egyes alkalommal. El kell kerülnünk például a túlzott megmunkálást, hiszen az erősebb glutén nehéz, kemény vajas tésztát eredményez. A túldolgozás oroszlánrésze pedig a kinyújtás alatt fordulhat elő, ennek a technikáját fogjuk most megvizsgálni.
Mitől omlós a tészta?
Az omlósságot a tészta lemezes szerkezetének köszönhetjük. Ez akkor alakul ki, amikor a vajat elmorzsoljuk a liszttel, így kisebb-nagyobb darabokat hozunk létre a tésztában.
A massza akkor jó, ha nem teljesen homogén, hanem maradnak benne egész vajdarabok.
Ezek ugyanis elolvadnak a sütő hőjének hatására, létrehozva a korábban említett lemezeket. Azonban amikor túl sokat gyúrjuk a tésztát, egyrészt előre megolvasztjuk a vajat, másrészt megerősítjük a lisztben lévő glutént. Mindkét cselekvés a maximálisan omlós állag ellen dolgozik.
A nyújtás előtt
Legtöbb esetben a vaj okozhat problémát a tészta összeállítása közben. A lényeg, hogy nagyon hidegnek kell lennie, és maradnia az egész folyamat alatt. Ezért a felhasználásig tartsuk szigorúan a hűtőben, csak akkor vegyük elő, ha készen állunk a morzsolásra.
Határozott és gyors mozdulatokkal hozzuk létre a tésztát. Tartsuk fejben, hogy minél többet dolgozzuk, forgatjuk és nyomkodjuk, annál keményebb lesz a süteményünk alapja. Ha összeállt a tészta, tegyük hűtőbe, minimum 30 perc erejéig (ez akár egy óra is lehet).
Lisztezzünk alaposan
Amikor kivesszük a hűtőből a vajas tésztánkat, újra elkezd majd megolvadni benne a zsiradék, ez pedig nehezen kezelhetővé teszi a masszát, főleg a nyújtás alatt. Figyeljünk az alapos és folyamatos lisztezésre, ezzel tudjuk ugyanis megakadályozni a leragadást.
Ha pedig nem ragad a tészta, nem kell folyton újragyúrnunk, ezzel is csökken a túldolgozás esélye.
Belülről kifelé haladjunk
Ezzel a technikával érhetjük el a leggyorsabb és leghatékonyabb nyújtást: a tésztánk közepébe nyomjuk bele a sodrófánkat (a legelején a hideg vajtól keményebb a massza állaga, több erő kell ehhez a feladathoz), majd bentről kifelé haladva kezdjük el nyújtani.
Ne használjunk oda-vissza mozdulatokat, mert ezek kevésbé működnek jól, és duplán dolgozzák meg a tészta felületét. A tészta felétől kiindulva először magunktól elfelé, majd az ellenkező irányba, magunk felé görgessük a nyújtófát.
Közben alkalmanként forgassuk az egyre nagyobb tésztalapot, hogy egyenletes legyen a vastagsága. Mindig próbáljuk a lehető legkevesebb mozdulattal elérni a célt.
Ne ijedjünk meg a repedésektől
Mivel nem egy teljesen homogén tésztával dolgozunk, meg fognak jelenni repedések a tészta szélein. Ezek a legtöbb esetben ártalmatlanok, és csak rosszat teszünk, ha elkezdjük befoldozgatni őket.
Amennyiben kekszet csinálunk, a repedéseket úgyis körbe tudjuk szaggatni. Piték és quichek esetében pedig a tésztánk nagyobb lesz, mint a forma átmérője, így valószínűleg a repedt részeket le fogjuk vágni. Nyújtsunk bátran és határozottan, ez a technika fő kulcsa.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a konyhai technikák is jól jöhetnek: