Ha így tárolod, korábban megromlik a vaj

A vaj kombinált szerepet tölt be konyháinkban: esszük is, főzünk-sütünk is vele, és mindkét esetben kiemelten fontos, hogy a zsíros tejtermék friss legyen. Ennek kulcsa a megfelelő tárolás, illetve az alábbi baklövések elkerülése.

Vannak olyan alapanyagok, amelyek meglehetősen kényesen viselik a hűtőben történő hosszas tárolást – a vaj is ezek közé tartozik, és ez leginkább azért okoz galibát, mert oly’ sok különböző étel készítése során használatba vesszük a zsiradékot. Persze egy egyszerű lekváros kenyér esetében is kellemetlen lehet a megromlott vaj, nézzük hát, melyek azok a tárolási bakik, amelyek ehhez a végzethez vezetnek.

Ha így tárolod, korábban megromlik a vaj

Az eredeti csomagolásában hagyod a vajat

Alapvetően nincs semmi baj a vajak bolti csomagolásával – sőt, még egy praktikus tapadásmentes bevonattal is rendelkeznek a papírok. Egy valamire azonban sajnos nem alkalmasak, ez pedig a zsiradék hosszú ideig történő tárolása.

Ha tudjuk, hogy 3-5 napnál tovább fogjuk tárolni a vajat, mindenképpen tegyük át egy arra megfelelő tárolóba.

Ez lehet üveg/kerámia vajtartó vagy más, alaposan lezárható doboz is. Ide kerülhet csupaszon is a vaj, de amennyiben plusz tárolót használunk, maradhat a bolti csomagolás – sosem árt a plusz védelem.

Rebarbaraszelet omlós tésztával

A híresebb, citromos ízesítésű, amerikai szelet rebarbarássá változik, ha eljön a szezon. Fanyarságát megőrzi, csupán kiegészül további édes ízekkel és karakteres aromákkal – ...

Kukoricás-újhagymás lepény

Ezt a csudaegyszerű és légiesen puha kukoricás lepényt percek alatt összedobhatjuk, így fél óra alatt csodás ebédet vagy vacsorát varázsolhatunk pár egyszerű alapanyagból. A ...

Nedves környezetbe kerül a vaj

Persze nem eshet a választásunk akármilyen dobozra: kerüljük azokat a dobozokat, amelyekben könnyedén felesleges nedvesség csapódik le, ugyanis a falakon folyó vagy a tároló alján összegyűlt víz először szín- és ízbeli elváltozást, majd megromlást hoz magával.

Ha pedig nincs külön erre a célra alkalmas tárolónk, az sem a világ vége – egyszerűen csak figyeljünk a lecsapódott nedvesség mennyiségére, időnként töröljük ki a dobozokból a vizet, ezzel is megelőzve a galibát.

Belekenődik valami a vajba

Nem véletlenül hallhattuk újra és újra gyerekként, hogy ne nyúljunk akármilyen késsel a vajba: a zsiradékban landoló morzsák, lekvármaszatok vagy tojásdarabok hamar az enyészet útjára küldhetik a vajat. Óvjuk hát a zsiradék tisztaságát, mind kenésnél, mind sütésnél!

Nem a hűtő hideg részére teszed a vajat

Ugyan beszórhatunk csak úgy mindent a szekrénybe, rendszer nélkül, de jobb, ha tudjuk, hogy minden alapanyagnak megvan a maga helye. Ezt elsősorban azért érdemes betartani, mert a húsoknak, zöldségeknek és tejtermékeknek eltérő hőmérsékletigénye van.

A tejtermékeket, így a vajat is, tároljuk inkább a hűtő hátuljában, közelebb a falhoz, lehetőleg a legfelső polcon. Sose tegyük az ajtóba, ugyanis ott gyorsabban megromlik!

Cheddar scones

A klasszikusan édesen fogyasztott brit klasszikuson csavartunk most egyet, és sós verzióban, jó sok cheddarral megturbózva készítettük el. Egy-egy sajtos scone remek tízórai vagy uzsonna ...

Csodás csokis muffin

Családunk nagy kedvence ez a recept, amit éveken át egy egyre csokifoltosabb, egyre szamárfülesebb papírról olvastunk le. Maga a sütemény persze maradt ugyanolyan: lustán összedobálós ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek várnak:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

A szegfűszeg 4 áldásos hatása, amiért nemcsak az aprósütid lesz...

Az adventi időszak közeledtével sok helyen előkerülnek a kiszúróformák és a sodrófa, hogy ismét mennyei illatok töltsék meg a lakást. Az ünnepi sütemények (egyik) elmaradhatatlan fűszere pedig nem más, mint a szegfűszeg, ami szinte minden télies finomságnak jól áll, többek közt a mézeskalácsnak. Ráadásul nemcsak a sütid, hanem a szervezeted is hálás lesz neki!

Nosalty

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...