Ahány háztartás, annyi szokás. Vannak, akik a tojástól kezdve a gyümölcsökön át a tejtermékekig szigorúan mindent a hűtőben tartanak, mások bátran hagyják a pulton a banánt és a vajat az asztalon. Nyilvánvaló, hogy a megpuhult vajat sokkal könnyebb kenni, mint a hűtőben megdermedt társát. De tényleg nem romlik meg a vaj az asztalon, szobahőmérsékleten?
Miért tennénk a pultra?
A vaj a tej vagy tejszín felverésével készült tejtermék. A felverés során a szilárd vajzsír elválik a folyékony írótól, így jön létre a vaj. A vaj színe a fehértől a sötétebb sárgáig terjedhet, a tehén étrendjétől függően.
Tejtermékeket ritkán hagyunk szobahőmérsékleten, mivel a bennük lévő baktériumok elszaporodnak és a tejünk vagy a joghurtunk gyorsan megromlik.
A vajjal kissé más a helyzet. Magas zsírtartalmának köszönhetően nem romlik meg olyan könnyen, mint más tejtermékek. Sokan épp ezért napokig kint hagyják a vajat az asztalon, ám az USA Mezőgazdasági Minisztériuma szerint, két napnál tovább a vajat sem szabadna hűtetlenül tárolni, mivel az megavasodhat. Ha nem szeretnénk, hogy kárba menjen a drágán megvett vajunk (amit manapság tényleg aranyárban mérnek) a legjobb, ha a vajtartóban csak annyit hagyunk kinn, amennyit 1-2 nap alatt elfogyasztunk, a többit pedig hűtőben tároljuk.
Ha nem szeretnénk hűtőben tárolni a vajat, de az egyszerű vajtartóban sem bízunk meg, beszerezhetünk egy vajharangot. Ez az eszköz még a hűtőszekrény előtti időkből származik, a 19. század óta használják vajtárolásra. A vajharang két részből áll: egy harang alakú kerámiából, amibe a vaj kerül és egy tálból, amit vízzel kell megtölteni. A vajjal töltött harangot a vízbe kell helyezni, ami gyakorlatilag vákuumot képez rajta, ezzel biztosítva, hogy ne romoljon meg, de mégis puha maradjon a vajunk.
Még több cikk a helyes tárolásról: