5 tanács, hogy költekezés nélkül is jót ehess a nyaraláson

Nyaralni mentek, városlátogatás a hétvégi program, meglátogatjátok a külföldön élő barátokat. A szokásos napi rutin borul, az étkezést is másképp kell megoldani. Ez rendben is van, de hogy tehetjük meg mindezt óriási költekezés nélkül?

Nem szentírás, hogy aki szeret utazni, az szereti a hasát is, de amennyiben a kultúrák szélesebb spektrumú természetére vagyunk kíváncsiak, az ízeken keresztül is mélyebbre mehetünk. Na jó, inkább azt mondanánk, hogy szó szerint kinyílik a világ. Egy ismeretlen fűszertől, még nem kóstolt zöldségtől/gyümölcstől, szokatlan kombinációtól is hamar kedvenccé válhat egy adott nemzet gasztronómiája. Ilyen gyenge forint mellett persze ember legyen a talpán, aki ugyanúgy tud utazni, mint eddig tette és nem nyálazza át háromszor a menüt az étteremben, hogy miként nem megy el a másnapra félretett összeg egyetlen vacsora alkalmával. Oda kell figyelni, de van pár tuti tippünk!

5 tanács, ha költekezés nélkül is jót akarsz enni a nyaraláson / Fotó: Mr. Bean nyaral/Universal Pictures

Piac, a város lelke

Mondhatnánk, hogy apartmanban/Airbnb magánszálláson aludni jóval kedvezőbb, mint szállodában, de ez is megdőlni látszik. Mégis, összességében a saját konyhával bíró, nem egészen hotel jellegű szállások kényelmesebbek és emberközelibbek.

Ráadásul meg is oldhatjuk az étkezésünk nagy részét, és napközben elég csak csipegetni, ha kreatívak, kísérletező kedvűek és elkötelezettek vagyunk.

A piacok annyit mesélnek egy nemzetről, egy városról, amennyit az útikönyvek nem is tudnának. A piac lüktet, lélegzik, lelke van és helyben vannak a legjobb alapanyagok. Legyen az egy illatos spanyol hagyma, gyönyörű tökvirág, zamatos füge vagy frissen érkező tengeri herkentyű. Nézzük ki a neten az elkészítendő fogást, vagy kérdezzünk rá az árusoknál, hogy ők mit kezdenének egy kiló tintahallal és a napízű ökörszív paradicsommal. Aztán győzzünk csak tanulni és aztán örvendezni a végeredményen!

Helyi éttermek, helyi ajánlások

Felejtsük el a Tripadvisort és a többi vendégélményt gyűjtő oldalakat (ha mégis ebben bízunk, akkor ajánljuk a Yelp-et és a Google Maps funkcióját, ahol kifejezetten büdzsé-kímélő opciót is találunk). Minden országnak megvan a helyi gasztrohírmondója, a site, ahol többnyire a helyiek tobzódnak és cserélnek véleményt. Márpedig náluk jobban senki sem fogja tudni, hogy hol a legjobb a focaccia vagy a croissant.

Keressünk ilyen oldalakat, ez nagy segítség lesz. Ahogyan például magánszállásnál a hostunk tippjei (a hotel concierge más tészta, ők általában leszerződnek egy-egy étteremmel és őket ajánlják…), vagy a helyi fiatalok tuti helyei. Ezek biztos nem lesznek turistacsapdák, ahol ingünk-gatyánk otthagyjuk, sokkal inkább lokális kedvencek, jó ár-érték aránnyal. Mediterrán országokban mindig jó, ha egy-egy ételbár, kis étterem előtt nagy a sokaság, a robogó és a zaj, ott tuti jól járunk majd mind ízben, mind árban. Északabbra a leparkolt biciklik száma is mérvadó lehet.

Vendéglátós a vendéglátóst

Képzeljük el a szituációt: mondjuk, két napja ugyanott költjük el a vacsoránkat, mert jó árú, finom, kedvesek és szeretnénk több dolgot is kipróbálni. Persze, ideális helyzet, de miért ne lenne így. Megeshet, hogy a vérbeli vendéglátó, a tegnapi pincérünk meg is ismer bennünket. Ha beszédbe elegyednénk, egészen bátran rákérdezhetünk, hogy hasonló színvonalú, általuk is nagyra tartott, jó árú helyekből merre találunk még a közelben. Például hol van jó fagyizó, pizzéria, halsütő, tapas bár? Ő hova megy szívesen? Merre kávézik és este, ha vége a műszaknak, hova ül be a barátokkal?

Belga waffel Dacotától

Belgiumban többféle waffel is kapható, ez most a liége-i verzió. Az eredeti gyöngycukorral készül (azt keverik a tésztába sütés előtt), én nádcukorral készítettem, de ezt teljesen ...

A street food mindenkié

Ha célzottan éttermi élményt nem engedhetünk meg magunknak, vagy inkább a nézelődésre, felfedezésre fókuszálnánk, akkor még mindig kéznél lesznek a street foodos helyek. Persze érdemes a mindenhol elérhető döner-hot dog-burger triumvirátust elhagyni a helyi különlegességért, de szuper élményt kínálhat egy-egy büfé-jellegű ételbár is.

Vegyük például Olaszországot, ahol a szendvicsek zömében helyi felvágottak-sajtok-krémek-zöldségek legjavával készülnek, netán arancinit árulnak vagy súlyra vágott pizzát/focacciát, Görögországot, ahol az utcai árusoktól darabra vehetjük a souvlakit, angol földön alapvetés a fish and chips, Hollandiában és Belgiumban az extrázott sült krumpli és a waffel, Franciaországban a sós és édes crépe.

Mind élményszerűek, laktatóak és elérhető az áruk is, ráadásul a szervizdíjjal/borravalóval sem kell törődnünk.

Extra tipp: az említett piacokon sok helyütt kis étkezdék, büfék is üzemelnek, a nagyobb városok vásárcsarnokaiban pedig egész részlegek szólnak a helyi fogyasztásról. Biztosak lehetünk benne, hogy friss alapanyagokból dolgoznak és jobb árú helyeket is üzemeltetnek.

Hagyd ki a húst!

Igen igen, nem kell mindig, minden nap és esetben húst enni. Utazáskor sem. Ez nem azt jelenti, hogy mindenevőként teljesen hagyjuk el az utazás idejére az állati fehérjeforrást, de kicsit szorítsuk vissza a fogyasztását. Egyrészt sok nemzetnél igazán izgalmas fogásokat ehetünk hús nélkül is, másrészt a legtöbb esetben jobban is kijöhetünk, harmadrészt ez eleve felelős attitűd.

Berlini döner kebab

Ha már ettünk Berlinben, akkor azért, ha még nem, akkor azért készítsük el. Sok szereplős recept, de ettől függetlenül nem telik sok időbe az elkészítése, és megéri, barátokkal, ...

Spanyol tortilla

A spanyolok tortillájának semmi köze ahhoz a búza- vagy kukoricalisztből készült lepénykéhez, amire a legtöbben a tortilla szó kapcsán asszociálunk. Nem, ez a feltehetően Spanyolország ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Szerző: Pákozdi Nóra
Címlapkép: Mr. Bean nyaral/Universal Pictures


Ezeket a városokat például bátran ajánljuk:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...