A szakértők már hosszú évek óta tudják, hogy a sok ülőmunka kockázati tényezőt jelent számos betegség kapcsán – ilyenek a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rák bizonyos formái is. Dr. Keith Diaz, a Columbia Egyetem Irving Orvosi Központjának gyakorlati fiziológusa szerint most azonban egy új kutatás egyszerű megoldást tár fel erre az egyre gyakoribbá váló problémára.
Azt találtuk, hogy félóránként egy ötperces, könnyű séta ellensúlyozza a sok ülőmunkából eredő károkat.
A tanulmány több bizonyítékot is szolgáltat arra vonatkozóan, hogy a hosszan tartó ülést akkor is célszerű rendszeresen megszakítani, ha valaki egyébként aktív életet él, és akár minden nap edz. A kutatók azonban azt is hozzátették, hogy nem kell semmiféle durva mozgásformára gondolni, már az egyszerű, lassú séták beiktatása is meglepő, pozitív változást hozhat a mindennapjainkba.
A félóránkénti 5 perces sétaszünet 60%-kal csökkentette a vércukorszint-ugrást. Ez egy ahhoz hasonló szint, mint amikor valaki inzulininjekciót vagy diabetikus gyógyszert használ a vércukorszintjének szabályozására
– mondta el Diaz. A kutatók ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy ezekre a rövid szünetekre nem szabad úgy gondolni, mint a rendszeres testmozgás helyettesítésére.
Egy másik, a Cambridge-i Egyetem kutatói által nemrégiben végzett tanulmány pedig a séta egészségre gyakorolt jótékony hatásait vizsgálta meg, és megállapította, hogy napi 11 percnyi gyors séta vagy heti 75 percnyi séta csökkentheti az olyan egészségügyi problémák kockázatát, mint a stroke, a különböző szívbetegségek és a rákos elváltozások egyes típusai. Nem is kérdés tehát, hogy ez az áldozat elenyészően kicsi ahhoz képest, amit nyerhetünk!
Még több hasznos cikk: