Ezért ne hagyd ki soha az új edények elmosását

Ugyan logikusnak tűnhet kimosni a frissen vett edényeket, hiszen ki tudja, merre jártak előtte. Ennél azonban sokkal komolyabb oka van a mosogatás fontosságának.

Amikor az ember új edényt vesz, majd hazaviszi, és elhelyezi a konyhájában, szinte természetes mozdulat, hogy előtte elmossa, nem? Nos, a józan paraszti ész azt diktálná, hogy alaposan súroljuk el azt a serpenyőt, de mivel mégis olyan tisztának tűnik, néha azért kimarad ez a mozzanat. De mi történik akkor, ha nem mossuk el az új edényt vagy a frissen vásárolt konyhai eszközt?

Ezért ne hagyd ki soha az új edények elmosását

Miért kéne mosni?

Tegyük a kezünket a szívünkre: minden újonnan beszerzett konyhai eszközt elmosunk azelőtt, hogy először használnánk?

,,Hát persze, hogy elmosom az új edényeket, milyen kérdés ez?" - gondolhatja ezt az olvasó, azonban valószínűleg sokan vannak, akiknek nem jut eszébe rögtön víz alá tenni az új eszközöket, mondván ,,Úgyis be volt csomagolva, miért lenne koszos?” A Thekitchn most annak járt utána, vajon mi történhet velünk akkor, ha nem mossuk el az új konyhai kütyüinket.

Az online magazin az észak-karolinai Állami Egyetem professzorát, Ben Chapmant kérdezte a biztonságos fogyasztási szokásokról. A professzor szerint bár kicsi az esély rá, hogy például megbetegednénk egy olyan frissen vásárolt konyhai eszköztől, amit nem mostunk el az első használat előtt, néhány rizikófaktorral számolnunk kell.

A gyári előállítás során por és apró műanyag is kerülhet az eszközökre, melyek az első főzés során az ételbe főhetnek, ezzel kellemetlen ízt, élményt, legrosszabb esetben (és ez igen ritka a szakértő szerint) rosszullétet okozhatnak. Hogy a kellemetlen ízeket és szagokat elkerüljük, használat előtt mindenképpen mossuk el az eszközöket.

És mi a helyzet az olyan eszközökkel, amelyek félig nyitva vannak?

Egy pizzaszeletelő, reszelő vagy spatula sokszor csak félig van becsomagolva, és bár a szakértő szerint alapvetően nem kell attól félni, hogy az eszközre tapadó baktériumok betegséget okoznának, érdemes ezeket is elmosni vagy akár fertőtleníteni, hiszen valószínűleg hosszú utat tettek meg a gyártósortól a boltok polcaiig.

A teljes biztonság kedvéért tehát érdemes elmosni az új, főleg nyitott csomagolásban kapható eszközöket használat előtt, a közelgő influenzaszezonban így kevesebb eséllyel betegszünk meg.

Forrásunk volt.


További otthoni tippek várnak itt:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...