Így használd fel a most zsenge UBORKÁT a lehető legtöbb ételben

Végre nemcsak a téli hónapok exportált, élvezhetetlen, vízízű kígyóuborkái találhatók a standokon, hanem a meleg és napfény érlelte, hazai darabok is, a fürtös uborkáról már nem is beszélve. Uborkából nemcsak saláta és savanyúság készíthető – mutatjuk még, mi minden.

Az uborka a tökfélék családjába tartozó zöldségféle, ugyanabba a nemzetségbe tartozik, mint a sárgadinnye – ezt a rokonságot van, hogy magunk is felismerhetjük, ha szerencsétlenségünkre, sajnálatos módon éretlen és kifejezetten uborkaízű sárgadinnyét fogunk ki a vásárláskor. De míg a dinnyénél nem örülünk neki, a finom és friss uborkaízért szerte a világon rajonganak, a legtöbbször nyersen, frissen fogyasztjuk, de az elkészítési módok rendkívül sokfélék lehetnek.

Nagyon alacsony a kalóriatartalma, így nem véletlen, hogy a fogyókúrákban erősen ajánlják az uborka fogyasztását

Kígyó, fürtös, snack

Az uborka is egyike azon növényeinknek, amelynek rengeteg nemesített változata létezik, itthon a legelterjedtebb a kígyó-, illetve a fürtös uborka, előbbi hosszú, lédús, héja redőzött és sima. A fürtös uborka sokkal kisebb, tömörebb, kevesebb vizet tartalmaz, héja pedig rücskös, sokszor apró „szőrök” is boríthatják. Egyre gyakrabban kapható a boltokban a „snack uborka” elnevezésű uborkaféle is, ezek olyanok, mintha a kígyóuborka és a fürtös uborka házasságkötéséből születtek volna: kicsik és héjuk sima, egyáltalán nem szükséges megpucolni sem őket, könnyen elcsomagolhatjuk szendvicsek mellé, rögtön lehet ropogtatni őket.

Amellett, hogy lédús, sok ásványi anyagot és vitamint és tartalmaz, nagyon alacsony a kalóriatartalma, így nem véletlen, hogy a fogyókúrákban erősen ajánlják a fogyasztását, emellett rostokban sem szenved hiányt, azoknak pedig, akik hajlamosak a puffadásra, érzékeny a gyomra, érdemes pucolva és fogyasztás előtt megsózva enni.

Savanyítás – kovászolás – salátázás

Az uborka az egyik legkönnyebben savanyítható zöldségünk, így a különböző módokon eltett, édesebb, savanyúbb, csípősebb ízesítések kedvelői nagyon sokféle savanyú – és csemegeuborkát találhatnak a boltokban és piacokon, de otthoni körülmények között sem nehéz nekiállni a tartósításnak. Hazánkban a nyári hónapokban talán még nagyobb népszerűségnek örvend a kovászos változat, amely során sós-savas erjesztéssel, a nyári napsütés segítségével tartósítják a zöldséget – a kovászos uborkának legalább annyiféle családi elkészítési módja van, mint a lecsónak.

Bár a salátákban sokszor mostoha szerep jut neki, hiszen sokan az unalmas és nem túl ízgazdag kevert salátákra asszociálnak róla, de egyrészt egy igazán jó minőségű alapanyagokból összeállított görög salátának, de a klasszikus ecetes vagy épp tejfölös uborkasalátának nem nagyon van párja. Nem is beszélve az ázsiai, sokféle fűszerrel készülő változatokról vagy a tzatzikiről.

Levesnek

Bár az uborkát a többi tökfélével ellentétben nem igazán szoktuk főzni, koreai receptekben találkozhatunk sült uborkával, mégis, jobb ha a hőkezelés helyett nyári levest készítünk belőle: sokféle változat létezik, vannak, akik nyers és savanyú vagy kovászos uborkát egyaránt használnak, vannak akik tejföllel és vízzel, mások joghurttal, esetleg kefirrel készítik.

A lényeg, hogy egyik esetben sem kell főzni az uborkát, csak lereszelni vagy apróra vágni, esetleg turmixolni, fűszerezni és elkeverni a joghurttal, tejföllel, kefirrel.

Ahogy a savanyított és kovászolt változathoz, vagy a salátához, úgy a leveshez is jól illik a fokhagyma, de fontos, hogy bánjunk vele csínján, mert nagyon rátelepedhet az uborka kellemes, üdítő ízére.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekesség itt:

Címlapról ajánljuk