Az izzadás vagy verejtékezés a testünk által adott természetes reakció, amikor magas hőmérsékletnek vagyunk kitéve, amikor sportolunk, amikor erős érzelmeket élünk át, de jelentkezhet bizonyos betegségek következtében is. Az éjszakai izzadás vagy a túlzott izzadás bosszantó lehet, elmaradása azonban káros az egészségünkre.
Tudtad?
A verejtékmirigyek az emberek esetében szinte az egész testfelületen megtalálhatóak, az ajkak és a külső nemi szervek egyes részei kivételével. Az embrionális fejlődés során az úgynevezett epidermisz lenövéseiből jönnek létre, szőrtüszőkhöz nem csatlakoznak. Szerkezetük egyszerű: hosszú, csomóba csavarodó, egyik végén vakon végződő csövek.
A szakemberek úgy tartják, hogy napi egy liter körüli izzadás simán a normális érték alsó határa lehet.
Amikor viszont a fenti mennyiség jelentősen megemelkedik, akkor hiperhidrózisról beszélünk, ilyenkor már érdemes utánajárni a lehetséges okoknak.
Mi lehet a baj?
- A hormonális változások automatikusan hozhatják magukkal az izzadás mértékének emelkedését. Ezt kompenzálhatod fokozott folyadékbevitellel, és csillapíthatod a csípős ételek és az alkoholfogyasztás visszaszorításával.
- Stressz: a stresszes helyzetek, hosszan fennálló fokozott feszültségekkel teli időszakok is előidézhetik a túlzott izzadást.
- Magnéziumhiány: a túlzott izzadás a magnéziumhiány tünete lehet, ugyanakkor maga az izzadás is befolyásolhatja a szervezet magnéziumszintjét. A túlzott izzadás és az ezen érzés által keltett kellemetlenségek leküzdése érdekében ügyelj arra, hogy étrendedbe magnéziumban gazdag ételekkel is bevegyél (ilyenek például az avokádó, a banán és a magvak).
- Pajzsmirigy-túlműködés: a pajzsmirigy olyan hormonokat termel és választ ki, amelyek szabályozzák többek között az anyagcserét, illetve a testhőmérsékletet is. Pajzsmirigy-túlműködésről akkor beszélünk, amikor a pajzsmirigy túl sok tiroxin hormont termel. Ennek egyik hatása a felgyorsult anyagcsere, amely többek között megnövekedett testhőmérséklettel és fokozott izzadással jár.
- Számos egészségügyi probléma tünete is lehet a megmagyarázhatatlan verejtékezés, ezek közé tartoznak egyes genetikai rendellenességek, bizonyos daganatok, szív-, vese- és autoimmun betegségek és étkezési zavarok is. A cukorbetegség következtében ingadozó vércukorszint szintén megemelheti a testhőmérsékletet, ami izzadást okoz.
Tudtad?
Az ivóvíz és forró tea segítségével hidratált maradhatsz, és megakadályozhatod, hogy tested hőmérséklete túl magas legyen, így az izzadást is elkerülheted.
A víz segít lehűteni a belső hőmérsékletet, ezáltal kevésbé izzadsz, mivel nem kell felesleges hőt leadnod!
Szerző: Németh Orsi
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: