Itt az ideje, hogy nyíltan beszéljünk a járvány alatt felszedett kilókról, és másként kezdjünk el gondolni az étkezésre

Dr. Lukács Liza pszichológus, aki maga is megjárta az evészavarok szélsőségeit, a túlsúly lelki hátteréről, akaraterőről és gyerekkori anorexiáról beszélt a 24.hu interjújában. Gondolatai mindenki számára tanulságosak lehetnek, még akkor is, ha semmilyen evéssel kapcsolatos problémával nem küzdünk.

A koronavírus-járvány teljesen megváltoztatta az életünket. Átalakultak a mindennapjaink, ami az étkezési szokásainkra is hatással volt. Valószínűleg előbbinek köszönhető, hogy sokunk a karantén alatt jó pár kilót felszedett, amire laikusként egyszerű magyarázatot adtunk: unalmunkban ettünk. A szakértő szerint azonban sokkal összetettebb ez a kérdés.

Alapos lélektani munka kell ahhoz, hogy megváljunk a komoly túlsúlytól. | fotó: Artem Labunsky (Unsplash)

Dr. Lukács Liza közel két évtizede foglalkozik az evészavarokkal egyéni és csoportos konzultációk, tréningek formájában, valamint elméleti szinten. Nevéhez fűződik a pszichológiai éhség típusainak leírása, és az, hogy Magyarországon az úgynevezett érzelmi éhségről kezdtünk beszélni. Az éhes lélek gyógyítása című könyve 2010-ben jelent meg, nemrégiben pedig Hogyan szeretsz? című kötete is a boltokba került, ennek apropóján készített vele interjút a 24.hu.

Dr. Lukács Liza pszichológus, maga is megjárta az evészavarok szélsőségeit

Az evés és a koronavírus viszonya

Szerinte a koronavírus-járvány miatt kialakult ingeréhség, kapcsolatéhség, cselekvési éhség és elismeréséhség többletfogyasztásra készteti azokat is, akik korábban nem evéssel igyekeztek kitölteni a bennük keletkezett űrt. Véleménye szerint beszűkült világunk hangsúlyosabbá teheti az étkezések által nyújtott élvezeteket azok számára is, akiknél eddig ezzel nem volt probléma.

Dr. Lukács Liza szerint a járvány hosszú távon is befolyásolja majd az étkezési szokásainkat, és azt, hogyan gondolkodunk az evésről:

Az, hogy most van, most élvezzük, nagyon erősen belénk ivódik, és azért is fontos, hogy az evéshez való viszony témává váljon, a helyére kerüljön a túlsúllyal küzdők életében, mert ha így haladunk tovább, akkor az elhízás aránya és mértéke mind a felnőttek, mind a gyerekek körében fokozódni fog

– mondja a 24.hu interjújában.

Véleménye szerint a lényegi elem a fogyásban és az evészavarból való gyógyulásban is az, hogy másként kezdjünk el gondolni az étkezésre. Bár ez hosszadalmas munka, de ha a helyükre kerülnek a dolgok, utána már tartós lesz a változás, és elkerülhetjük a jojóeffektust is. „Az elhízásban az evéshez való viszonnyal is foglalkozni kell, különben, ha le is fogy a személy, hamar visszahízik.”

Túlsúly, testpozitivitás, fiatalkori evészavar

A doktornő szerint azt kéne hangsúlyozni, hogy a túlsúlyos embereknek más az evéshez való viszonyuk. Ezek alapvetően tanult viselkedésformák, amelyek során az evés összefonódik más problémákkal, és sokszor az egyetlen válságkezelési módszerré válik.

Az interjú során szóba került a testszégyenítés, testpozitivitás, illetve a fat acceptance (a kövérség elfogadása) nevű mozgalom is, amire a szakértő csak annyit mondott: „ez hatalmas gumicsont átkötve egy piros szalaggal.”

Véleménye szerint az evészavarral küzdőknek huszadrangú dolog, mit gondolnak róluk mások, hiszen ezeket az embereket sokkal jobban foglalkoztatja az, hogy ők hogyan érzik magukat a bőrükben.

Magyarország evészavarok frontján elég rosszul áll, hiszen a friss adatok szerint a lakosság hatvankét százaléka túlsúlyos. Bár ez is nagyon aggasztó, de talán még ijesztőbb, hogy az evészavarok életkori előre csúszása látható, vagyis hogy főleg az anorexia, és valamelyest a bulimia is sokszor tízéves kor alatt elkezdődik. Ezt a doktornő azzal magyarázza, hogy a gyerekek hamarabb érnek, és komolyan befolyásolják őket a közösségi médiában látott szépségideálok is.  

Ha szeretnél még többet megtudni az evészavarokról és annak kezeléséről, akkor olvasd el a teljes interjút Dr. Lukács Lizával ITT!


Még több hasznos cikk a fogyással kapcsolatosan:

Forrásunk volt.

Fotó: Facebook

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...