Tücsökliszt, szárított lisztkukac és rovarzsír – ismerd meg a jövő élelmiszereit

Klímatudatos, fenntartható, és minimálisan terheli a környezetet a rovartenyésztés és -fogyasztás, de mennyire reális, hogy lisztkukaccal vagy tücsökliszttel főzzünk otthon?

A nyugati világtól teljesen távol áll a rovarevés (vagyis entomofágia) gondolata, hogy állati eredetű fehérjék helyett ízeltlábúakat fogyasszunk, mert egyszerűen nincs kulturálisan beépülve a gondolkodásunkba és az életmódunkba, a fejlett országokban az urbanizáció pedig tett arról, hogy eszünkbe se jusson bogarakat nassolni. A rovarokat és csúszómászókat alapvetően próbáljuk messziről elkerülni, inkább idegesítő, zizgő lényekként tekintünk rájuk, amik gyakran betegségeket is terjeszthetnek, plusz a modern világban ezer más lehetőségünk van arra, hogy tápanyaghoz jussunk. Ezzel párhuzamosan a túlfogyasztás és az élelmiszerpazarlás is súlyos probléma, amire egyelőre az egyéni tudatos táplálkozás mellett nincs egységes, globális megoldás.

Tücsökliszt: ez lenne a jövő élelmiszere?

De hogy merült fel egyáltalán, hogy elkezdjünk rovarokat fogyasztani?

Hát, ehhez az kellett, hogy egy globális klímakatasztrófa szélére (vagy mélyére) kerüljünk, aminek a fő oka a túlzott káros anyag/szén-dioxid/üvegházhatású gáz kibocsátása, de persze ezer más összetevője van még a dolognak. A szén-dioxid-kibocsátás nagyrészt a fosszilis üzemanyagok égetéséből származik, de az ipari állattartás, azon belül is a marhatenyésztéssel (és a marhák kérődzésével és más emésztési folyamataival) járó metángáz-kibocsátás is nagy lapáttal rátesz a globális felmelegedéshez, igaz, arra már vannak kísérletek, hogy csökkentsék a metánböfögés mértékét. És ne felejtsük el, hogy a vörös húsok, bár szuper fehérjeforrások, kutatások szerint a túlzott fogyasztása sok betegség (kifejezetten a vastagbélrák vagy szívbetegségek) okozója lehet.

Rejtsük lisztbe a rovart!

És itt jött képbe a klímatudatos étkezés és a vegán életmód mellett az entomofágia is. A rovarfogyasztás története egészen az ókori Róma és Görögország idejére nyúlik vissza, de Ázsia, Latin-Amerika és Afrika területén ma is számos kultúra része az entomofágia. Egy az egyben szárított, pirított vagy éppen élő rovarokat és kukacokat viszont nehéz lenne Európában vagy az Egyesült Államokban az asztalokra tenni, pedig a rovartenyésztés fenntarhatóság szempontjából (nem igényel annyi vizet, energiát vagy területet, mint más haszonállatok tenyésztése) tökéletes a klímaválság közepén, ráadásul kiváló fehérjeforrás egy marék lisztkukac- vagy sáskasnack. Ahhoz, hogy a fejlett országokban is elfogadható legyen bogarakat enni, egyszerűen át kell verni az emberek agyát (de ez tök oké, mindenkinek az érdeke): a szárított rovarokat vagy kukacokat kiszárítva is rágcsálhatjuk, ebben a formában zavaró lehet a kitinpáncél, a szárnyak, vagy egyszerűen egy zsizsik látványa, ezért porrá, vagyis “lisztté” őrölve lehet elrejteni a kajákban, de ugyanez igaz a rovarzsírokra is, amit egy kutatás szerint észrevehetetlenül lehet süteményekbe csempészni. Fontos viszont, hogy aki rákfajtákra és ízeltlábúakra allergiás, annak kerülnie kell ezeket a liszteket. Tücsöklisztet vagy szárított lisztkukacot már lehet rendelni a neten, ezeknek a csomagolásán általában receptjavaslatokat is írnak, de persze online is sok tanácsot lehet találni.

Más területen, a fine diningban erre René Redzepi, a Noma séf-tulajdonosa hívta fel a figyelmet, nem feltétlenül a klímatudatosságra, inkább a természet adta kiaknázatlan lehetőségekre (nem, nem tobzoskákra) és a kulturális különbségekre/hasonlóságokra fókuszálva - Redzepi és a Noma filozófiájáról szóló szuper dokumentumfilmnek is ez a világnézet adta a címét: Ants on a Shrimp. A híres fogása garnélarákból és hangyákból áll, itt a hangya nemcsak vizuális elemként, de karakteres, savas összetevőként szerepel az ételben. Ez viszont 2015-ben még polgárpukkasztó lépés volt, de legalább sokan elgondolkodtak a gasztronómiában az új alapanyagforrások kereséséről.

Saját tapasztalatom, hogy tücsöklisztből tisztességes pitét és palacsintát lehet sütni, az energiaszelet már karakteresebb fajta, de összességében mindegyikre igaz volt, hogy sütés közben ijesztő istállóillatuk van, ami kihűlés után teljesen elillan. Az apró kitindarabok miatt érdemes átszitálni a lisztet, de valójában ez nem kellemetlenebb vagy visszataszítóbb feladat (és felhasználás), mint egy csirke lábáról levágni a körmöket vagy kiinazni egy felsálat.

A liofilizált sáska, zsizsik és kukacok fogyasztása viszont tényleg nem való vizuálisan érzékenyebbeknek, de valószínűleg ez is megszokás kérdése, meg persze azé, hogy hajlandóak vagyunk-e átállítani a gondolkodásunkat az utódaink és a Föld túlélése érdekében.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Fenntarthatóság témában olvass még többet:

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...