A Global Footprint Network adatai szerint idén augusztus 1-jén lépjük át azt a dátumot, amikor az emberiség fogyasztása túllépi azt a szintet, amit a Föld egy év alatt képes újratermelni, illetve elnyelni. Tavaly ez a nap egy nappal később, augusztus 2-án jött el, 1970-ben viszont még csak december 23-án értük el a túlfogyasztás határát. Ez a dátum – amely 1997-ben még szeptember végére esett, ma pedig az eddigi legkorábbi időpontra – szimbolikus: azt a hatalmas nyomást jelképezi, amelyet az emberiség, illetve az emberi tevékenység a Föld ökoszisztémájára gyakorol.
„Az emberek jelenlegi fogyasztásukat tekintve úgy élnek, mintha 1,7 Föld állna rendelkezésünkre, pedig csak ez az egy bolygónk van” – mondta Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője, aki szerint számos olyan tényező van, amellyel csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, és elengedhetetlen, hogy mind globális, mind nemzeti és egyéni szinten megtegyük a megfelelő lépéseket.
Néhány példa:
- Ha világszerte fele ennyit autóznánk, akkor 12 nappal kitolhatnánk a Túlfogyasztás Világnapját.
- Ha az emberiség szén-dioxid-kibocsátását 50%-kal csökkentenénk, a Túlfogyasztás Világnapja 93 nappal később lenne a jelenleginél.
- Ha a világon mindenki a felére csökkentené az élelmiszerpazarlást, és minden ember annyi kalóriát fogyasztana, amennyi a világátlag, akkor 38 nappal később jönne el a kritikus nap.
- Sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük ökológiai lábnyomunkat és ezáltal hozzájáruljunk környezetünk megóvásához. Fontos például, hogy megfelelően szigeteljük otthonunkat: a rosszul szigetelt falakon, tetőn, padlón keresztül a hő akár 50%-a is elszökhet, de ha csak 1 fokkal csökkentjük a fűtés hőmérsékletét, háztartásunk akár 300 kg szén-dioxidot is megtakaríthat évente.
- A közlekedésben preferáljuk a kerékpározást, gyaloglást vagy a tömegközlekedést!
- Vásárláskor ne kérjünk műanyagzacskót, hanem vigyünk magunkkal vászonszatyrot vagy hátizsákot, és lehetőség szerint válasszuk az olyan termékeket, amelyek nem csomagoltak, vagy csomagolásuk újrahasznosítható!
- Fogmosás, borotválkozás és mosogatás közben ne folyassuk feleslegesen a vizet, a papírral pedig bánjunk takarékosan: ha nem muszáj, ne nyomtassunk ki mindent, ha pedig mégis nyomtatnunk kell, akkor a papír mindkét oldalát használjuk!
Ezeken a kicsi, de rendkívül fontos lépéseken túl még számos más módon tehetünk azért, hogy ökológiai lábnyomunkat csökkentsük, és a fenntartható életmód mellett tegyük le voksunkat.
Még több cikket a Gardenistától itt találsz!
Ezeket olvastad már?
Trükkök, hogy vágd fel a dinnyéd!
Közeledik az igazi dinnyeszezon, napokon belül magyar dinnyét hűthetünk a hűtőnkben, hogy aztán kivegyük onnan, felszeleteljük és megegyük. Na de hogy is álljunk neki?
adminTévedés, hogy júliusban már nem lehet mit elvetni a kertben
Szedjük csak össze, mi mindennel tudjuk inspirálni magunkat júliusban a kertben, hogy ne csak a gyomirtásra koncentráljunk!
adminNövessz fát elhunyt szerettedből - morbid vagy gyönyörű?
Hiába próbáljuk elkerülni, a hálál az élet része, egyszer mindenkit utolér. Most itt a lehetőség, hogy egy csodálatos fa nőjön ki elhunyt szerettünkből - le a koporsókkal.
adminItt a legyek új csapdája, amivel te dönthetsz a halálukról
A csapda vegyszer- és gyilkolásmentes, így mi dönthetünk a rovarok sorsáról.
adminvia WWF