Ezt főzd, ha ismerkednél a török konyhával, de nem tudod, hol kezdd

A világ tele van izgalmas ételekkel, azonban a megkóstolásukhoz vezető út gyakran kétségekkel kövezett. Ha szívesen ismerkednénk más nemzetek konyháival, de nem vagyunk biztosak a dolgunkban, nem tudjuk, merre induljunk, használjuk iránytűként az alábbi cikket, amely a török konyha néhány kezdő receptjével segít elindítani a felfedezést.

„De hiszen nincs is mit tanulnunk: ismerjük a török konyhát!” – kiálthatnak fel egyesek így a cikk elején. És míg kis hazánkban valóban egymást érik a török éttermek, ezek látogatása nem feltétlenül visz el minket az ismertség tényleges végpontjáig. Csakúgy, mint a legtöbb nemzetközi gyorsétterem esetében, a „kebabosoknál” megkóstolható fogások is csupán egy felhígított verzióját mutatják meg a török konyha remekeinek. No, sebaj, induljunk el azzal, amit már tudunk, és bővítsük még tovább gasztronómiai ismereteinket.

Ezt főzd, ha ismerkednél a török konyhával, de nem tudod, hol kezdd

Egyszerű alapok

A török konyha alapjait olyan egyszerű, de laktató ételek adják, amelyek elsősorban húsokra, gabonákra, zöldségekre és tejtermékekre építkeznek. Egyes eljárások már a paraszti, nomád időkben is népszerűek voltak (mint a dolma névre hallgató töltött zöldségek vagy a faszénen grillezett, nyársalt húsok, amelyekből később megszületett a kebab).

A nomádok és pásztorok – utóbbiaknak a friss sajtok és joghurt elterjedése köszönhető – a 11. század folyamán hozták el magukkal gasztronómiájukat Anatóliába, ahol aztán szépen-lassan, évszázadok alatt kialakult a török konyha.

Nagyjából manapság is a fent említett alapanyagok képezik a gasztronómia gerincét: a húsok közül kifejezetten népszerű a bárány, a gabonáknál a bulgur az úr, míg a zöldségek esetében szinte mindennaposak a hüvelyesek (zöld és vöröslencse, fehér bab, csicseriborsó), a paprika és a paradicsom. Joghurtra mindenképpen szükségünk lesz, ha török ételeket szeretnénk készíteni, csakúgy, mint friss sajtokra (keressük a peynir sajtot nemzetközi boltokban, hasonlít a fetára, de nem teljesen ugyanolyan).

Autentikus ízek

Az ízesítéshez feltétlenül szükségünk lesz néhány török nagyágyúra. A fűszerek közül mindenképpen legyen otthon chilipaprika (őrölt), menta, kakukkfű, oregánó, szumák, fahéj, szegfűbors és kömény. Szintén legyen pultközelben egy csokor (vagy cserép) friss kapor és petrezselyem – ezeket igen gyakran használni fogjuk.

A sűrített paradicsom megannyi ételnek ad mély, karakteres umamiízt, de nem ez az egyetlen sűrítmény, ami minden török polcon ott lapul: a sűrített paprika is mondhatni „kötelező” – keressük kifejezetten török élelmiszerboltokban (gyorsan fog fogyni, ha egyszer rákapunk).

Húsokhoz, levesekhez, salátákhoz, de igazából egyszerűen mindenhez passzol és kell is a gránátalmamelasz: egyszerre savanyú és édeskés, utánozhatatlan alapanyag. Egy üveg tahinit is szerezzünk be mellé!

Előételek

Az előételek két alkalommal is fontos szerepet kapnak a török mindennapokban. Az egyik ilyen alkalom a tradicionális török reggeli, ami ugyan nem szigorúan vett előétel, azonban a sok különböző, kis falat és fogás nagyjából egy súlycsoportba helyezi a nap első étkezését az előételek világával. Persze nem minden nap kerül sor erre a lakomára: a tojásból, kenyérből, kolbászokból, sajtokból, gyümölcsökből, lekvárokból, salátákból, savanyúságokból, magvakból és teából álló terülj-terülj asztalkát hétvégenként vagy nagyobb események alkalmával ülik körbe.

A tradicionális török reggeli bősége

A szigorúbban vett előételeknek (meze) gyakrabban jut hely: ezek érkezhetnek egy nagyobb, ünnepi étkezés során, a főételek előtt, vagy egyszerre rendelve és megosztva képezhetnek társaságban élvezett lakomát is. Gyakoriak az idénysaláták (pl. ezme saláta), a zöldséges krémek és mártogatók, párolt zöld levelesek, olívabogyók és sajtok.

Főételek

A levesek közül a legismertebb és leginkább kedvelt a lencséből főzött, krémes és melengető lé: ezt tálaljuk kevés citrommal, friss lepénykenyérrel. Pilaf készülhet szinte bármilyen gabonából, majd kerülhetnek hozzá fűszerek és hüvelyesek, zöldségek is.

Az egyszerű pilafok köretként szolgálnak, míg a komolyan telepakolt, gazdag verziók a saját lábukon is megállhatnak, mint főétel.

Talán nekünk, magyaroknak is ismerős lehet a dolma, ami tulajdonképpen bármilyen töltött zöldséget jelent. Bizony, a mi töltött paprikánkra hajazó recept is van, de szinte minden válhat dolmává a paradicsomtól kezdve egészen a padlizsánig. Érdekes módon azonban a töltött szőlőlevél nem dolmának, hanem sarmának számít (az előbbi egy kivájt zöldség töltését, az utóbbi egy lapos, töltött dolog felcsavarását jelenti).

A kebabot talán nem kell bemutatni senkinek, azonban a köfte kevéssé ismert: ez tulajdonképpen bármilyen „fasírt”, amit nyárson vagy serpenyőben sütnek, faszénen, de akár otthoni körülmények között, tűzhelyen is. Sőt, nem kizárólag húsos változatai léteznek: a fellah köftesi például egy ínycsiklandó bulgurgolyó, paprikás szószban, joghurttal leöntve.

Desszertek

Annyi minden más is található a baklaván túl – a török desszerteket általában három nagy csoportra lehet osztani: vannak szirupos desszertek (pl. baklava), tejes desszertek és gyümölcsös desszertek.

A sziruposok közül érdemes kiemelni a künefét: itt egy vékony szálakra szabott, réteslapszerű tésztát (kadayif) rétegeznek könnyen olvadó, enyhe ízű sajttal, majd megsütik, és az egészet sziruppal tálalják. Egészen különleges élmény, megéri megkóstolni. A tejes desszertek elsősorban pudingokból állnak (pl. keskül = tejpuding), a gyümölcsös édességek tárházában pedig sokféle kompót (komposto) található.

Török rizspuding

Becsületes nevén sütlaç. A klasszikus változatot készítettem, a török cukrászdák a külsejével variálnak még: csíkokban meghintik finomra darált pisztáciával és kókuszreszelékkel ...

Török boza

Ezt a Törökországban igen népszerű italt bulgurból főzik, élesztővel erjesztik, jól megcukrozzák, majd fahéjjal és leblebivel, vagyis pirított csicseriborsóval kínálják. A bozát ...

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerj meg még több nemzetközi konyhát:

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...