„Magyarország állítja elő az uniós tormatermés több mint egyharmadát, de pár éve kritikus szintre csökkent a fogyasztása, emiatt pedig a profit is" – mfor.hu oldala.
Jelentősen visszaesett a hazai tormafogyasztás
A kialakult helyzet miatt a szaktárca 2021-ben szigorított a szabályokon, vagyis kötelezővé vált szerződni a torma felvásárlására. Bár az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a termőterület, ami miatt nagy mennyiségű tormatöbblet került a piacra, ám a fogyasztás visszaesett, emiatt pedig a csípős növény ára is.
A felsorolt tényezők miatt elég rossz passzban van a szektor.
A kisgazdaságok egyre inkább kiszorulnak a termelésből, mivel elöregednek a gazdák, vagy már nem tartják kifizetődőnek a termelést. Ő helyettük az 5-10-15 hektáros, gépesített, professzionális termelők próbálnak érvényesülni, olvasható a cikkben.
A költségek emelkedése miatt pedig hektáronként már legalább 7-8 tonnás termést kell produkálnia a gazdáknak, hogy nyereségesek legyenek.
A torma egy viszonylag kényes és nehezen termeszthető növény
Emiatt a legtöbb gazda első osztályú tormát termel, hiszen annak a legmagasabb az eladási ára.
A kialakult helyzeten még az is nehezít, hogy a torma rendkívül tápanyagigényes, vagyis nemcsak műtrágyát kell biztosítani számára, hanem az eléggé költséges árasztásos öntözésre is szorul, amely jelentős szakmai rutint igényel.
Ezenfelül egyre nagyobb gondot okoz a torma gyöktörzsét károsító bőrbetegség is, amire egyelőre nincs megoldás.
A növény ráadásul nagyon érzékeny az évről évre szélsőségesebbé váló nyári időjárásra is.
Még több friss hír: