A húsvéti reggeli nem az igazi sonka, kalács főtt tojás és torma nélkül. Ezt a csípős gyökérzöldséget leginkább főtt húsok mellé vagy saláták ízesítésére használjuk. A keresztesvirágúak rendjébe tartozó növény a brokkoli és a káposzta közeli rokona. Bár a legtöbben fűszernövényként tekintenek rá, a torma hatékony gyógynövény is, tele értékes hatóanyagokkal.
Nézd meg galériánkban, mi mindenre jó a torma!
Ezért egyél bőven a húsvéti tormából
Baktérium- és vírusölő:
a tormát előszeretettel használták meghűlések, nátha kezelésére a népi gyógyászatban. A gyökérzöldségben szinigrin és glukonnaszturcin elnevezésű vegyületek találhatók, amelyeknek antibakteriális hatásuk is van. Emellett mustárolaj is található a tormában, ami fokozza a nyálkahártyák vérellátását, ezzel is elősegítve a gyógyulást.
Tisztítja a légutakat:
a legtöbben jártunk már úgy, hogy egy túl nagy adag tormát bekapva az orrunk folyni kezdett, és a könnyünk is kicsordult. A tormában található vegyület, az allil-izotiocianát adja a zöldség csípős ízét, de ez ízesíti a mustárt és a wasabit is. Csípős ételeket fogyasztva a nyálkahártyánk elkezd dolgozni azon, hogy eltávolítsa a nemkívánatos, irritációt okozó anyagokat, ezért indul be a bő orrfolyás, tüsszögés. Megfázás során, amikor bármit megadnánk azért, hogy végre kitisztuljanak a légutaink, érdemes megenni egy-két kanál reszelt tormát.
Védhet a daganatos megbetegedések ellen: kutatások bizonyítják, hogy a keresztesvirágúakban található glükozinolátok és izotiocianátok gátolják a rákos sejtek növekedését, valamint elősegítik azok elhalását. A tormában magas arányban találhatók meg ezek a vegyületek. A gyökérzöldség antioxidánsokban is bővelkedik, amelyek csökkentik a sejtkárosodást okozó szabad gyökök számát a szervezetben.
Még több egészséges alapanyag: