5 tipp a tökéletes töltött kalácsok készítéséhez

Annak ellenére, hogy milyen egyszerű feladat a töltött kalácsok készítése, mégis általában megmaradunk a klasszikus fonott péktermék sütése mellett húsvétkor. Ha az idei lenne az év, amikor mégis megugranánk a feladatot, az alábbi tippeket mindenképpen olvassuk végig.

A babka csak egy csodás és ízes példa arra, hogy miért éri meg húsvétra töltött kalácsot is sütni a tradicionális fonott mellé. Ugyan bonyolultnak és intrikásnak tűnnek ezek a pékáruk, az elkészítésük közel sem olyan nehéz, mint hinnénk. Gyűjtsük hát össze az erőt és akaratot, varázsoljunk idén az ünnepi asztalra egy pompás töltött kalácsot – segítenek az alábbi tippek!

5 tipp a tökéletes töltött kalácsok készítéséhez

Nyújtsd ki vékonyra

A töltött kalács a leggyakrabban úgy készül, hogy a fonás helyett a tésztát kinyújtjuk, megkenjük és felcsavarjuk, majd az így kapott fonatból vagy fonatokból hozzuk létre a kalácsot.

Fontos, hogy a kinyújtás után a tészta mindig a lehető legvékonyabb legyen (de ne szakadjon át), így lesz megfelelő a tészta-töltelék arány.

Ne legyen folyós a töltelék

Szintén alapvető fontossággal bír a töltelék állaga: ha nagyon híg, ki fog folyni a felcsavarás közben, nem akar majd megmaradni a kalács fonatain belül és sütés közben is csak fejfájást okoz majd. A megfelelő állag valahol a puha vajé: ilyenre keverjük a sós vagy édes krémeket, kencéket.

Ne kend túl vastagon

A töltelék vastagsága egyezzen meg a tésztáéval: ha ennél többet kennénk rá, akkor nem tudnánk felcsavarni az egészet, mert a „csiga” elkezdene saját magán csúszni.

Hagyd másodszor is megkelni

Egyes kelt tészták esetében megúszhatjuk a dolgot másodkelesztés nélkül, azonban a töltött kalácsoknál fordítsunk külön figyelmet erre a stádiumra. A megtöltött, megfont kalácsnak adjunk legalább 30 percet, hogy még egyszer megkeljen: így garantáltan nem marad majd nyers a közepe.

Használj fóliát, ha kell

Visszatérő probléma ugyanis, hogy a töltött kalács belseje nyers marad, míg a külseje elkezd égni: ez elsősorban a masszívabb állag, valamint a nedves töltelék miatt történik. Ha azt látnánk, hogy a kalácsunk teteje már nagyon pirul, de belül még biztosan nyers, fedjük be alufóliával, nehogy megégjen.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai tippek, amelyektől tökéletes lesz a húsvét:

Címlapról ajánljuk

További cikkek