4 új kalácsfonási technika, ha látványosra csavarnád az ünnep díszét

Mindannak ellenére, hogy a húsvét határozottan a hagyományok ünnepe, nem tudtam türtőztetni magam, és elkészítettem négy különböző kalácsot, négy nem egészen hétköznapi fonással. Hogy azért, na, mégse legyen mindig minden ugyanolyan!

Persze valahol minden ünnepkör hagyományosnak tekinthető, pontosabban hagyománytisztelőnek (hisz' lényegük épp ebben rejlik, hogy minden évben, ugyanabban az időpontban eljátsszuk ugyanazt) – én személy szerint mégis a húsvétot érzem ilyen szempontból az első helyen. A vallási aspektus mellé egy sor népi szokás is társul, az ember amerre fordul, szinte mindenütt valamilyen tradícióba botlik. Szép dolog ez, ne is változtassunk rajta, mindenki ülje a húsvétot úgy, ahogy jónak látja.

4 új kalácsfonási technika, ha látványosra csavarnád az ünnep díszét

Egyedül egy terület van, ahol néha-néha szívesen meglékelem a hagyományok anyahajóját – no, persze mindig csak egy kicsit – ez pedig nem más, mint a gasztronómia.

Nem figyelem boldogan ugyanis azt a tendenciát, hogy szokásokra hivatkozva évről évre megmaradunk ugyanazoknál a jól bevált ételeknél, menüsoroknál és süteményeknél, kicsit sem kacsintgatva más irányokba, hogy arrafelé vajon mi várhat ránk. A kacsintást ösztönözve tehát próbálok minden évben olyan apróságokkal előállni húsvét környékén, amelyek úgy hoznak némi izgalmat és változatosságot az ünnepkör menetébe, hogy közben tiszteletben tartják annak hagyományait.

Idén a kalács került a célkeresztembe, pontosabban a foszlós péktermék megformázásának technikája. Ugyanis bőven van élet a hármas vagy négyes copfokon túl, ráadásul egy sor olyan fonás létezik, ami jóval egyszerűbben eredményez jóval látványosabb kalácsokat. Hiszen végső soron a kalácsfonás mi másra szolgál, ha nem arra, hogy elegáns, dekoratív módon tehessük az asztalra a kelt tésztánkat? Ennek fényében mindenki fogadja sok szeretettel (vagy akár próbálja is ki!) az alábbi négy fonási technikát.

Kalácsfonás no.1 – A búzakalács

Egy ollóval elérhetjük ezt az egyszerű-nagyszerű külsőt

A legelső kalács igen rusztikus külsőt kapott, jóval vadabbnak mondható a szép, iskolás fonásokhoz képest. Első ránézésre egy nagy sündisznóra hajaz megannyi tüskés, kiálló részével, és akár az is lehetne, de a szimbolikával én inkább a búzakalászos irányba indultam el.

A fonási technika abszolút nem bonyolult: mindössze egy hármas fonatú kalácsra és egy konyhai ollóra lesz szükségünk: ez utóbbival fogjuk átnyesni a megformázott tészta felső szálait. Persze nem túl mélyen, nehogy szétcsavarodjon a fonat: épp csak egy kicsit kell belecsippenteni.

Búzából készül búzakalász

Látványban izgalmas, szó szerint megbontja a megszokott rendet, a szép egyenletes fonatokat, így, aki valami hasonlóra vágyik húsvétkor, bátran próbálja ki ezt a módszert.

Kalácsfonás no.2 – A kockásfülű nyúl

Nyulas tematikájú ételeket készíteni húsvétra abszolút nem újdonság: a modernebb, világi hagyományokra építő dizájn általában akkor részese az ünnepi terítéknek, ha gyerekek is ülnek az asztal körül (persze a saját felnőtt szórakoztatásunkra is tehetünk így, ha akarjuk, senki nem fog megakadályozni minket).

Megformázott tapsifüles

Ugyan nem a legpraktikusabb és nem is a legszebb fonás ez, de gondoltam, mégis beillesztem a cikkbe a „kockásfülű nyúl” névre keresztelt kalácsot (a kollegák és barátok közül sokan nem látták meg benne a gyermekkori kedvencet, ezért a névadással is próbáltam segíteni az emlékek előhívását), hadd csaljon mosolyt egy-két arcra húsvétkor.

Pluszban azért is, mert a különleges alakú kalács mindössze egy fonatból, egy darab tésztából áll össze: a hosszabbra kinyújtott kígyót középen hagyjuk hasasabbra, majd egy késsel vágjuk be kétoldalról a végeket, középen egy 5 centis részt egyben hagyva. Így technikailag négy fonatunk lesz, ami mégis egy nagy egész részét képezi.

Ez a nyúl már nem repül sehová

Az alsó két fonatot császárzsömlésen csomózzuk össze (ez tulajdonképpen egy önmagába visszafordított kettős fonat), a felső résszel pedig járjunk el tetszőlegesen: meghagyhatjuk nyitott tapsifülként is V-alakban, becsavarhatjuk csak a felét, de akár az egészet (erről nekem rögtön az jutott eszembe, amikor a kedves rajzfilmnyúl este alászáll az alvós bőröndjébe, a nevét is nagyjából innen kapta ez a fonat). Továbbá a kisütött kalácsnak adhatunk dekorációs céllal szemet, orrot, bajszot is, hogy még jobban hajazzon egy nyúlra.

Kalácsfonás no.3 – A medicinlabda

3x3 fonatos kalács készül

Névadás közben azon gondolkoztam, vajon megvannak-e még a mai iskolákban azok az ezeréves, szagos-ragadós medicinek, amelyekkel még régen kellett gyakorlatozni, bár valószínű, hogy amelyik iskola tehette, egy-egy EU-s pályázat keretében megszabadult ezektől a szoci monstrumoktól. Nem is baj, szerintem bőven elég, ha a továbbiakban már csak az emlékeinkben okoznak traumákat.

Szerencsére maga a fonás nem fog ilyesmit tenni: pofonegyszerű technikával érhetünk el egy meglepően látványos kalácskülsőt.

Hármas fonást végzünk a kalácson, azonban minden fonat három kisebb tésztakígyóból áll majd: tehát 9 részre kell osztanunk a tésztagombócunkat. A hármasfonatokat egybefogva utána már tényleg gyerekjáték lesz megalkotni a kalácsot, amelyben gyönyörűen egymásra simulnak a dunyhaszerű, dudor copfok.

Azért szebb, mint egy gimis medicinlabda

Kalácsfonás no.4 – A kenegetős koszorú

Végül, utolsó dizájnként szerettem volna egy középen lyukas kalácsot, egy koszorút formázni. Már csak azért is, hogy abba a lyukba bele lehessen illeszteni egy kedves tálkát mindenféle kenegetőkkel és mártogatósokkal. Ebbe aztán mehet bármi a lekvártól kezdve egészen a hummuszig vagy tojáskrémig.

Kattints a galériára, hogy megnézd a kalácskoszorú formázásának lépéseit!

Persze addig el is kell ám jutni: ugyan a fonások közül ez mondható a legbonyolultabbnak, mégsem lesz annyira nehéz, hogy kifogjon rajtunk (könnyebb, mint egy ötös kalács, az biztos). Helyezzünk egy sütőpapíros tepsire egy hőálló kerámiatálkát, majd a képen látható módon fonjuk köré a négy tésztakígyót (egy nagy kettőskeresztet, #-et kell formáznia). Majd minden alul lévő kígyót tegyünk át a fölötte lévőn balra: az így kapott fonatokat csavarjuk be, és ezeket a csavart kígyókat rendezzük el koszorúalakban. A végeket dugdossuk be a következő fonat alá, hogy ne nyíljon szét a körünk.

Talán az egyik kedvenc kalácsom lett ez a négy közül: a koszorús elrendezés, a középen bevethető kencés tálka mind különlegessé teszik. Még egy kis extra mákot is szórta rá, ha már fonása enyhén hajazott a barheszére.

Te melyiket választanád?

Meleg szívvel tudom ajánlani mindegyik kalácsot, hadd ékeskedjenek ott a húsvéti ünnepi asztalon!

Fotók és receptek: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas gasztroprojekt, ami érdekelhet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek