Így süsd tökéletesre a zöldséged: nem mindegy, mi hogyan kerül a tepsire

Nincs is könnyebb és gyorsabb vacsora egy tepsi sült zöldségnél. Persze egy ilyen egyszerű ételnek is vannak buktatói, nézzük, mik ezek!

A sütőben sült zöldség elkészítése általában nem több, mint fél óra. A hámozás és felvágás után mindent egy tepsire szórunk, egy kis olajjal és fűszerekkel, és már kész is. Ugye milyen egyszerű? Ránézésre tényleg az, mégis könnyű elbukni a részleteken. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen hozzávalókat válogatunk össze, és az sem, hogyan készítjük elő őket. Következzen a tökéletes sütőben sült zöldség tervrajza!

Tökéletes sütőben sült zöldség: nem mindegy, mi hogyan kerül a tepsire

Mire kell figyelnünk?

Akkor járunk sikerrel, ha különböző textúrákat tudunk előhozni a különböző zöldségekből, mégis mindegyik megfő. Igen kellemetlen érzés, amikor nyers marad az egyik hozzávaló, így az egész étel színvonalát lehúzza magával.

A nyers zöldségek legfőbb oka a nem megfelelő előkészítés: a kemény darab valószínűleg túl nagy volt a többihez képest, esetleg héjastul tettük be a sütőbe.

Persze azzal sem járunk jól, ha mindent szétfőzünk: a nyersen maradt zöldségeket nem érdemes túl hosszú sütéssel ellensúlyozni. Épp annyi idő kell a tepsi tartalmának, hogy minden puha legyen rajta, esetleg meginduljon egy kevés pirulás.

Lentebb láthatjuk majd a gyakran használt zöldségeket, kategóriákra bontva, néhány elkészítési javaslattal ellátva.

Kemény zöldségek

Ezekre kell a leginkább odafigyelnünk: kemény húsuk lassabban sül meg, általában vastag héjuk is van, ami szintén gátolja a puhulást.

Ugyan egy kicsit több munka van velük, nem érdemes kihagyni őket a sült zöldségek közül. Használatukkal még egy izgalmas textúra lesz majd a tányérunkon.

Talán éppen azért, mert lassabban sülnek meg, sokkal több ízt képesek magukba szívni, mint a kisebb méretű zöldségek. Az olaj teljesen bevonja a felületüket és a fűszerek mélyen beleívódnak a kockákba.

Ezek a zöldségek tartoznak ide:

Javaslat: minden ilyen zöldséget hámozzunk meg, majd vágjuk őket teljesen egyforma darabokra. Méretben és alakban is egyezzenek meg, és ne legyenek nagyobbak, mint egy dobókocka.

Zsenge zöldségek

Sokkal könnyebben párolódnak a sütőben, mint az első kategóriában szereplők. Ezt magasabb nedvességtartalmuknak köszönhetik.

Nem hordozzák olyan mélyen az ízeket, inkább a felületük fogja fel a fűszeres olajat. Ezért is jobb, ha nagyobb darabokban hagyjuk őket. Nem kell aggódnunk, lesz idejük megfőni, amíg a keményebb zöldségek puhulnak.

Így nagyjából egyszerre fognak elkészülni, ezzel elkerülhetjük mind az alul-, mind a szétfőzést. A zsengébb zöldségek hajlamosak megégni, ezt is meggátolhatjuk, ha nem vágjuk őket túl apróra.

Ide tartoznak a következők:

Javaslat: a brokkoli, karfiol rózsáit és a kelbimbót félbevágva (ha nagyok), a hagymát negyedekben, a zöldbabot maximum félben, a paprikát hosszú, ujjnyi szeletekben tegyük a sütőbe.

Apró zöldségek

Végezetül vannak olyan zöldségek is, amiket már nem lehet vagy nem érdemes felvágni. Egészen kis méretük miatt egyben szórhatjuk ezeket a többi közé a tepsire.

Azt hihetnénk, hogy elvesznek a kavalkádban vagy esetleg túlságosan szétfőnek. Szerencsére ennek éppen az ellenkezője történik: van, hogy ropogós kiegészítői lesznek az ételnek, szinte olyanok, mint egy kruton. Egyes esetekben pedig krémes ízbombaként bújnak meg a zöldségek közt.

A kategória szereplői:

Javaslat: itt semmi különösebb dolgunk nem lesz, pár marékkal vagy néhány gerezddel tegyünk a tepsire. A hüvelyesek ennyi idő alatt még kevés olajban is enyhén ropogósak lesznek, a fokhagyma pedig krémesre sül. Ne aggódjunk, nem fognak megégni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Fogyasszunk több zöldséget, egyszerűen és ízletesen:

Címlapról ajánljuk

További cikkek