Kezdjük az alapokkal – készíts mindig tökéletes rántást

A konyhai technikák nagy észe idővel megtanulható és tökéletesíthető. Kivéve egyet, a rántást: ez a feladat időről időre sikerülhet jól, majd rögtön utána fulladhat kudarcba. Így minden tudásunkra szükségünk lesz hozzá: jöjjenek a tippek!

Rántást aggasztóan sok ételhez használunk, az aggodalom csupán azért adott, mert nagy nyomás helyeződik a szakácsra, amikor ezt az egyszerűnek tűnő alapot készíti. A zsiradékból és lisztből főzött massza felel azért, hogy egyes szószok, főzelékek és levesek besűrűsödjenek, elég sok múlik tehát azon, hogyan sikerült a rántás. Kövessük a lenti tanácsokat, és (talán) soha többé nem fogjuk elrontani!

Kezdjük az alapokkal – készíts mindig tökéletes rántást

Milyen a jó rántás?

Egy átlagos rántás azonos mennyiségű zsiradékból és lisztből készül: ez a tökéletes arány, amivel elérhetjük a megfelelő állagú rántást.

Az alacsony lángra helyezett massza először összeolvad, majd (ha ügyesek voltunk, és csomómentesre kevertük) szépen elkezd pirulni. A felhasználástól függően hagyhatjuk sápadtabbra vagy sötétebbre, a lényeg, hogy ne égessük meg.

Leginkább erre kell odafigyelnünk: hogy a rántás ne maradjon nyers, de ne is kapjon oda. A másik nagy dolog pedig a csomók elkerülése.

A legfinomabb zöldséges lasagne

A darált húst vöröslencsére, a besamelt cottage cheese-zes szószra cseréltük, megszórtuk sok-sok sajttal és bébispenóttal, majd pillanatok alatt el is fogyott az egész tepsi. Ez a mi ...

Hagyatkozzunk az orrunkra!

A rántás esetében az az elsődleges célunk, hogy a zsiradékban kissé „megfőzzük” a lisztet. Először a nyers liszt ismerős szagát fogjuk érezni: mint amit egy sütemény- vagy palacsintatésztán érezhetünk.

Amikor – a fokozatos és óvatos melegítés hatására – a liszt elkezd főni, szépen lassan elveszíti ezt a nyers szagot, és ezután nem sokkal pirult, diós illatok kezdenek szállingózni a konyhában.

Ekkor kezdjünk jobban odafigyelni a rántásra, nehogy odaégjen. Kevergessük folyamatosan, így elkerülhetjük a kozmálást.

Figyeljük a színt!

A liszt és zsiradék keveréke először halvány és fehéres színű lesz, ami az első pár perc elteltével kezd majd mélyülni.

A „fehér rántás” a legsápadtabb: ez körülbelül 3-5 percen belül elkészül, hiszen a masszának csak arra van szüksége, hogy teljesen elkeveredjenek benne a hozzávalók. A pirulás mértéke itt minimális. Általában ebből készül a besamel.

Egy fokkal sötétebb és komplexebb ízű a „szőke” rántás, amire már jobban rápirítunk. A mélyebb, diós íz nagyon jól áll például a barnamártásnak és egyéb húsos ételeknek, raguknak, amiket esetleg sűríteni szeretnénk.

Amikor már tényleg nagyon sötét színt vesz fel a rántás, inkább már ne használjuk fel, mert mind a liszt, mind a zsiradék (főleg, ha vajat használunk) megégett benne.

Sárgaborsó-főzelék

A sárgaborsó (vagy felesborsó, kinek-mi) az egyik legalulértékeltebb alapanyag, pedig fehérjében gazdag, szuper hüvelyes. Legtöbbször főzeléket készítünk belőle - így tettünk most ...

Hagyományos finomfőzelék

Turós Emil régi szakácskönyvéből származik a recept. Azt gondolom, ha igazán jó finomfőzeléket szeretnénk készíteni, csináljuk csak friss zöldségekből, és ne sajnáljuk az ...

Csomómentesítsünk!

Ha az arányokat, a színt és a pirítás mértékét mind jól eltaláltuk, már csak egy utolsó megmérettetés áll előttünk: a csomók eltüntetése. A liszt sajnos híres arról, hogy szeret minden nedves környezetben csomókat alkotni, és nincs ez máshogy a rántás esetében sem.

Előnyös, ha egy lapos fejű habverőt használunk az intenzív kevergetéshez, hogy minden apró kis sarokba elérjünk vele. Hiszen akár egy kis ott maradt lisztdarab is galibát okozhat.

Amikor pedig tovább használjuk az alap rántásunkat, figyeljünk arra, hogy a hozzáadott folyadékot kis adagokként, fokozatosan öntsük, nehogy visszatérjenek a csomók. Így már nem kell aggódnunk, ha legközelebb főzeléket, besamelszószt vagy valamilyen levest főzünk.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Minden konyhai feladatban segítő kezet nyújtunk:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...