Amilyen egyszerű maga a tojásfőzés folyamata, annál macerásabb az azt követő tojáspucolás. Szinte megmagyarázhatatlan módon vannak olyan tojások, amelyek teljesen simán kibújnak a kemény héjból, míg a többiek makacsul ragaszkodnak hozzá, és darabosan jön le róluk a védőréteg. Ez nyilván nem szerencsés, főleg nem akkor, ha egy szép húsvéti hidegtálat szeretnénk összeállítani. Nézzük meg, ugyan mitől is ilyen szeszélyes a tojáspucolás!
Nem mindig a legfrissebb a nyerő
Nos, a nehéz pucolásnak egy fő okozója van: a tojás frissessége. A legtöbb esetben azt szeretnénk, hogy minél frissebb legyen a tojás, nem? Nos, mindig, kivéve pucolás közben. Itt ugyanis kifejezetten ellenünk dolgozik.
Amikor egy tojás „megszületik”, a héjat és a fehérjét elválasztó membránréteg nagyon szorosan kötődik egymáshoz.
Ez a tojás belső pH-értéke miatt van így, ugyanis minél fiatalabb a tojás, annál savasabb. Savas környezetben pedig a membrán jobban ragaszkodik a héjhoz, mint a fehérjéhez, így nehezebb lesz elválasztani a kettőt.
Idővel minden jobb lesz
Az egyszerű megoldás: a pár napos tojásokat sokkal könnyebb megpucolni, mint a teljesen frisseket. Ugyanis már ez alatt az idő alatt is sok mind történik a tojásban. Egyrészt a pH-érték feljebb kúszik, azaz lúgosabb lesz a tojás belseje.
Másrészt a tojás aljában elhelyezkedő légbuborék is megnő, a folyékony részek pedig minimálisan összemennek, azaz több levegő kerül a héj és a tojás közé.
A tojások megmosása is segíthet ebben: mivel lemossuk a védőréteget a héjról, annak pórusai beengedik az oxigént, ami kiegyensúlyozza a fehérjében lévő szén-dioxidot, és lúgosabb lesz az egész.
Tehát, ha van időnk, mindenképpen hagyjuk 1-3 napot pihenni a tojásokat a hűtőben, mielőtt megfőzzük. Így észrevehetjük, hogy fényévekkel egyszerűbb lesz majd a pucolás feladata.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai érdekesség: